Čtvrtek , 15. 05. 2025

Žofie

Samsung HT-Z110: all-in-one kino z chudobince

21. 12. 2008

Šest reproduktorů prostorového zvuku, zesilovač, DVD přehrávač a FM tuner. To vše můžete mít už za dva a půl tisíce korun od Samsungu. Kupodivu, zvukovou kulisu to umí vyloudit vzhledem k ceně a velikosti dobrou. Jinak je to ale jen šedý průměr, nebo i hůře.

Vše v jednom – hluk přibalen

Centrum celé sestavy působí velmi stroze, ale to ještě nemusí být na škodu. Tedy alespoň po stránce designu. Horší je to již při pohledu na konektorovou výbavu. Něco tak chudého jsem dlouho neviděl. Komponentní a kompozitní video a jeden stereo vstup. A to je vše, přátelé. Ani SCART, ani digitální audio vstup, natož HDMI… Hřeb do rakve zaráží ježek v kleci, neboli aktivní chlazení v podobě ventilátoru. Alespoň, že je předsunut mimo skříň a lze jej případně vyčistit (vyměnit). Tichý ale rozhodně není.


Hlučný ventilátor a nedostatek vstupů a výstupů

Malé satelitní reproboxy mají přední mikronožky z gumy, takže vysloveně nekloužou. Bedýnky jsou vzadu barevně odlišeny a popsány, stejně tak konektory na kabelech a na přístroji. Zapojit je proto dokáže každý. Jelikož jsou ale kabely napevno, při jejich nedostatečné délce budeme v úzkých. Nejpalčivější to bývá u zadních surround boxů. V tomto případě je připojen odhadem 5metrový kabel. Při pohledu na subwoofer by se leckterý nadšenec do AV techniky rovnou rozplakal. Jednoduše řečeno, je to dřevotřískový rachitický skřítek. I když nakonec o sobě ještě vědět dá.


Dálkové ovládání se povedlo

Tragické titulky v DivX

DVD mechanika je hlučnější, občas načítá disky déle a nelíbí se jí většina pálených DVD+R médií. Dvouvrstvé pálené DVD se jí také moc nelíbilo a to neznačí nic dobrého. Z DVD samozřejmě umí přehrávat i MP3 nebo AVI soubory. Na displeji přístroje umí zobrazit i název souboru. Z MPEG-4 videa přehrává relativně širokou škálu, kromě GMC v Xvidu, což není až tak běžná vlastnost u stahovaných souborů z internetu. Horší je to s textovými titulky u těchto souborů. Vlastně horší je slabé slovo. Je to tragické – titulky jsou nečitelné, velmi vysoko v obraze a nepodporují diakritiku.


Titulky k DivX filmů jsou velmi tragické, ale běžné uživatele DVD to nemusí trápit

K TÉMATU  YouTube má nyní více než 100 milionů Premium odběratelů

Kromě FM tuneru s RDS najdeme v přístroji i potřebné dekodéry prostorového zvuku. Dolby Digital je samozřejmost, stejně tak i možnost simulace prostorového zvuku ze stereo signálu. DTS dekodér je příjemné překvapení, i když v podstatě je zde k ničemu. Rozdíl v lepším zvuku DTS oproti DD na tomto zařízení ani nepoznáte.

Nakonec i zahraje a potěší

A jak to vlastně zvučí? Kupodivu to není tak strašné, jak jsme čekali. Subwoofer jen dohání alespoň základní basy a nevytváří ohromující exploze otřásající místností. Prostorovost také není extra vydařená. V konečném důsledku a s přihlédnutím k ceně, je to ale použitelné. Filmy si užijete výrazně lépe, než jen z reproduktorů televizoru.

Co s tím? Za málo peněz nemůžeme čekat zázraky. A Samsung se jim nedokázal ani přiblížit. Samsung HT-Z110 nemohu doporučit, protože jde o nepovedený produkt. Každému, kdo uvažuje o sestavě domácího kina vše v jednom (all-in-one), doporučuji připlatit. Nikdy nevíte, co dalšího budete chtít připojit. A zde uspějete sotva s jedním dalším zařízením Kvalita je taktéž diskutabilní a funkcionalita velmi omezená.


Už je to delší dobu, co jsme testovali sestavu domácího kina Samsung HT-X30R. Něco podobného lze považovat za rozumný produkt. Samsung HT-Z110 s přivřeným okem doporučujeme pouze těm, jejichž rozpočet je opravdu napnutý a kteří neplánují připojovat další zařízení nebo nefandí filmům staženým z internetu. Těm tato sestava přinese průměrný DVD přehrávač s použitelným prostorovým ozvučením a dopřeje jim základní požitek z obklopující filmové atmosféry.

Plusy a mínusy
+ DVD, FM rádio a 5.1 zvuk v jednom – hlučný
+ nemajetné a nenáročné potěší – málo vstupů a výstupů
– špatná DVD mechanika
– špatné titulky v MPEG-4
– celkově nepovedený
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek