Neděle , 19. 01. 2025

Doubravka

Družice SES-10 úspěšně vypuštěna na opětovně využité raketě Falcon 9 společnosti SpaceX

07. 04. 2017

07. 04. 2017

KENNEDYHO VESMÍRNÉ CENTRUM, FLORIDA, 30. BŘEZNA 2017 – Družice SES-10 společnosti SES (Euronext Paris and Luxembourg Stock Exchange: SESG) byla úspěšně vypuštěna do vesmíru na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Odstartovala přesně v 18:27 EST (0:27 středoevropského letního času). SES-10 je vůbec první geostacionární komerční družicí vypuštěnou na opětovně použitém prvním stupni rakety.

SES-10, čítající pětapadesát 36MHz transpondérů v pásmu Ku, z toho 27 kumulativních, je multifunkčním satelitem, který je jako první ve flotile SES plně určen k poskytování služeb pro Latinskou Ameriku. Jeho vysoký výkon rozšíří kapacity SES v regionu a poskytne přímé vysílání do domácností (DTH), zábavu a mobilní služby.

SES-10 nahradí kapacitu v současnosti poskytovanou dalšími SES satelity na pozici 67˚W a zároveň ji rozšíří o Mexiko, Střední Ameriku, Jižní Ameriku a Karibik.

Na základě dohody s Andským společenstvím (Bolívie, Kolumbie, Ekvádor a Peru) bude satelit fungovat jako Simón Bolivar 2 Andského společenství a poskytovat svou kapacitu každému z jeho členských států. Andský satelitní projekt vychází ze snahy členských států provozovat společnou satelitní síť a využít možnosti zdrojů Andského spektra na pozici 67˚W.

„Úspěšné vypuštění SES-10 na vůbec první misi SpaceX s opětovně využitou raketou otevírá novou éru vesmírných letů. Jsme hrdí na partnerství se SpaceX v inovacích a opětovném využití raket, což zefektivní cesty do vesmíru z hlediska nákladů i řízení,“ řekl Martin Halliwell, CTO společnosti SES. „Přidaná kapacita SES-10 je ideální pro rozšíření televizních služeb s lepší kvalitou obrazu a rychlejší vysokorychlostní internet, což jistě uvítají miliony lidí v Latinské Americe a v Karibiku.“

„Jsme nadšení z úspěšného startu letu opětovně použité rakety Falcon 9. Je to historický mezník na cestě k plnému a rychlému opětovnému využití raket,“ řekla Gwynne Shotwell, prezidentka a COO společnosti SpaceX. „Jsme rádi, že jsme toho dosáhli společně s SES, která SpaceX a naše inovace podporuje už řadu let.“

Satelit SES-10 byl postaven společností Airbus Defence and Space a je založen na platformě Eurostar E3000. Využije systém elektrického plazmového pohonu k manévrům na oběžné dráze a chemický systém k prvotnímu dosažení orbity a k některým manévrům na ní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek