Úterý , 21. 05. 2024

Monika

Edudadoo inspiruje hry v reálném světě.

08. 04. 2020

08. 04. 2020

Aplikací pro děti je v internetových obchodech přehršel. Děti zabaví, ale jejich přidaná hodnota je často nijaká. Brněnský programátor a otec dvou dětí Adam Vlček se proto rozhodl, že si vytvoří vlastní. Svět jeho aplikace Edudadoo je plný barev a ručně malovaných obrázků, které si děti mohou propojit s fotografiemi rodičů či oblíbených hraček. Malé uživatele přitom aplikace nejen zabaví, ale také jim pomáhá trénovat paměť a komunikační dovednosti. V neposlední řadě je motivuje i k aktivitě v reálném světě.

Specifikem Edudadoo je, že je celé ručně kreslené. Všechny postavičky – edíky –, lidi, zvířata, rostliny, ikony a další prvky Adam Vlček kreslí na papír pastelkami a barevnými fixy. Aplikace zároveň umožňuje rodičům, aby ji dětem maximálně přizpůsobili dle jejich okolí. Mohou do ní nahrát libovolné množství fotografií a zvuků, které je každý den obklopují. „K malovaným obrázkům pejska nebo kočičky, rodičů a sourozenců jde přidat vlastní fotky. Ty na děti také mohou, díky možnosti nahrát zvukovou stopu, mluvit skutečným hlasem. Podobně lze přidat fotky rostlin či zvířátek z výletu a mnohé další,“ říká Adam Vlček.

Práce s fotografiemi a zvuky je to, co Edudadoo od jiných aplikací odlišuje. Fotografie mohou doplnit ručně malované obrázky ve všech výukových hrách, které aplikace nabízí. Těch je aktuálně sedm. Děti v nich například z obrázků a fotografií vybírají na základě přehrávaného zvuku správného člena rodiny, zvířátko, barvu či rostlinu. V pexesu zase trénují paměť a v dalším modulu se naučí, co který obrázek nebo fotka představuje. Naučí se také základní počty nebo to, jaký zvuk které zvířátko vydává. I zde je přitom možnost si například univerzální štěkot psa nahradit bafáním vašeho domácího mazlíčka.

„Vedle těchto edukačních her se děti mohou odreagovat u malování, které jim zároveň pomáhá rozvíjet jemnou motoriku. Díky nahraným fotkám nemusejí vybarvovat jen kreslené obrázky, ale třeba přímo maminku či tátu. Netradiční je modul bubliny, který pracuje s mikrofonem a přemění telefon či tablet na bublifuk. Hraní si s bublifukem pomáhá dětem v rozvoji řeči, protože posiluje svaly okolo úst a učí je pracovat s dechem. Bublinky mohou představovat zvířátka, rostliny či rodinu, navíc jsou doplněné o hlasový výstup. A stejně jako u ostatních her i zde mohou děti vyfouknout bublinu se skutečnou fotografií,“ dodává autor aplikace.

Děti si edíky mohou přenést i do skutečného světa Svět Edudadoo ale nekončí za hranou displeje telefonu. Děti si jej totiž mohou vzít i do toho skutečného. Na webu aplikace lze najít pohádky, jejichž hrdiny jsou právě edíci, stejně jako vystřihovánky a omalovánky. Barevné edíky si tak malí uživatelé mohou za pomoci rodičů třeba vystřihnout a zahrát si s nimi divadlo nebo je vzít na výlet do přírody. Nebo se s nimi v pohodlí obývacího pokoje mohou vydat na cestu za pokladem.

„U telefonu či tabletu by děti neměly trávit příliš mnoho času. Edudadoo jim má pomoci rozvíjet některé dovednosti, jako je mluvení či jemná motorika, je ovšem důležité čas strávený s aplikací limitovat. Místo toho, aby ji rodiče dětem jednoduše vypnuli, mohou edíky a jejich svět přenést do toho našeho. Díky tomu mohou přesměrovat jejich pozornost ke kreativní aktivitě ve skutečném světě,“ vysvětluje Adam Vlček.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek