Pondělí , 13. 01. 2025

Edita

Kyberbezpečnostní předpověď společnosti Check Point pro rok 2016

Autor: chanpipat, FreeDigitalPhotos.net
Autor: chanpipat, FreeDigitalPhotos.net

19. 12. 2015

19. 12. 2015

Tři klíčové bezpečnostní předpovědi společnosti Check Point pro rok 2015 byly: Rychlý růst neznámého malwaru, nárůst mobilních hrozeb a kritických zranitelností v běžně používaných platformách (Android, iOS a dalších). Všechny tři se bohužel potvrdily a je pravděpodobné, že i nadále se bude jednat o významné hrozby. Hra na kočku a myš, která je typická pro kyberbezpečnost posledních let, pokračuje a hackeři stále hledají nové způsoby, jak napadnout sítě. Ukázalo se to letos například u masivních narušení bezpečnosti společností Anthem, Experian, Carphone Warehouse, Ashley Madison a TalkTalk.

Stejně jako většina bezpečnostních IT profesionálů, i Check Point si přeje, aby se předpovědi o nárůstu hrozeb nevyplnily a žádná společnost nebyla hacknuta a nedošlo k žádnému úniku dat. Ale předpovídat další vlnu hrozeb by mohlo, doufejme, pomoci organizacím vylepšit bezpečnostní strategie.

 

Očekávaných 10 bezpečnostních IT hrozeb a trendů pro rok 2016:

 

Cílený a masivní malware

Jsme přesvědčeni, že větší narušení bezpečnosti v roce 2016 budou výsledkem speciálně upravených škodlivých kódů, které budou vytvořené tak, aby u konkrétních organizací obelstily zabezpečení, podobně jako tomu bylo u útoku na americký prodejní řetězec Target. Uživatele a malé podniky budou i nadále ohrožovat masivní globální útoky, ale při útocích na velké organizace zvýší hackeři svou šanci na úspěch pokročilými útočnými technikami. Útočníci budou pro krádeže dat využívat stále sofistikovanější phishing a další triky spojené se sociálním inženýrstvím.

Přesun k mobilitě

Autor: chanpipat, FreeDigitalPhotos.net

Mobilní útoky přibývají, protože mobilní zařízení jsou stále běžnější ve firemním prostředí, což hackerům nabízejí přímý a potenciálně lukrativní přístup k osobním a firemním datům. Podle zprávy Check Point 2015 Security Report má 42 % organizací zkušenosti s mobilními bezpečnostními incidenty, u nichž jsou náklady na nápravu vyšší než 250 000 dolarů, a 82 % organizací očekává, že počet mobilních incidentů ještě vzroste. V letošním roce došlo k odhalení také několika nebezpečných mobilních zranitelností, včetně Certifigate, zranitelnosti ohrožující stovky milionů zařízení se systémem Android, a XcodeGhost, první velké malwarové infekce zaměřené na iOS zařízení bez jailbreaku. V průběhu příštího roku očekáváme další podobné vážné zranitelnosti.

Prevence hrozeb

V pokračující bitvě mezi hackery a bezpečnostními odborníky využívají útočníci stále sofistikovanější vlastní varianty stávajícího malwaru a zranitelností nultého dne, takže často mohou obejít tradiční sandboxingové technologie. Tyto nové útoky vyžadují proaktivní a pokročilá řešení, která zajistí, že se malware bezpečnostnímu řešení nevyhne. Sandboxing na úrovni CPU je schopen identifikovat nejnebezpečnější hrozby už v zárodku, dřív než se mohou pokusit vyhnout detekci a infikovat síť.

Útoky na kritickou infrastrukturu

V prosinci 2014 byla hackery napadena ocelárna v Německu. Útočníci získali přístup do výrobní sítě elektrárny a způsobily značné škody. Podle Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických infikoval trojan Havex průmyslové řídicí systémy více než 1000 energetických společností v Evropě a Severní Americe. Útoky na veřejné služby a klíčové průmyslové procesy budou i nadále pokračovat. Pro útok je obvykle použit malware cílený na SCADA systémy, které řídí nejrůznější průmyslové procesy. A jelikož jsou řídící systémy stále častěji připojeny k internetu, rozšíří se i možnosti útoků, což bude vyžadovat lepší ochranu.

TIP: Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

Internet věcí a chytrá zařízení

Internet věcí se stále vyvíjí a nějaký velký dopad v roce 2016 je tak poměrně nepravděpodobný. Nicméně organizace musí přemýšlet o tom, jak mohou chránit chytrá zařízení a připravit se na širší přijetí internetu věcí. Klíčové otázky, které si musí uživatelé položit, jsou: „Co se děje s mými daty?“ a „Co by se stalo, kdyby se někdo k těmto datům dostal?“ Před rokem objevil Check Point chybu v routerech pro malé a domácí kanceláře, která by mohla umožnit hackerům zneužít router pro útoky na všechna zařízení k němu připojená – a budeme vidět více a více podobných zranitelností u zařízení s připojením k internetu.

Nositelné technologie

Nositelné technologie, jako například chytré hodinky, si nachází cestu do organizací a přináší nová bezpečnostní rizika a výzvy. Existuje celá řada obav o data, ale chytré hodinky a další nositelné technologie by mohly být hackery dokonce zneužity pro zachycení videa a zvuku, takže organizace, které povolují tato zařízení, musí zajistit, že jsou chráněna šifrováním a silným heslem.

Vlaky, letadla a automobily

V roce 2015 jsme viděli vzestup hackování aut a převzetí kontroly nad autem pomocí kyberútoku. V červenci 2015 nechal Fiat Chrysler stáhnout v USA 1,4 milionu vozů Jeep Cherokee, když bezpečnostní experti zjistili, že je auta možná hacknout prostřednictvím zábavního systému s připojením k internetu. Moderní automobily přináší dosud nevídané množství technologií a možností připojení k internetu, takže je nutné do automobilových systémů implementovat od začátku i zabezpečení. A to samé platí i pro komplexní systémy v osobních letadlech, vlacích a jiných dopravních prostředcích.

Skutečné zabezpečení pro virtuální prostředí

Virtualizace se v posledních letech stala v organizacích velmi oblíbenou technologií, ať už se jedná o SDN, NFV nebo cloud computing. Virtualizovaná prostředí jsou složitá a vytváří nové síťové vrstvy, takže při přesunu do virtualizovaného prostředí musí být bezpečnost klíčovým faktorem hned od počátku, aby ochrana byla efektivní.

Nová prostředí, nové hrozby

V roce 2015 byla představena řada nových operačních systémů, jako jsou Windows 10 a iOS 9. Většina útoků na organizace se v posledních letech zaměřovala na systém Windows 7, protože přechod na Windows 8 nebyl tak masivní, ale s bezplatným přechodem na Windows 10 se pozornost kyberzločinců obrátí tímto směrem a pokusí se zneužít slabiny v nových operačních systémech, kde je větší množství aktualizací a uživatelé jsou méně obeznámeni s prostředím.

Konsolidace zabezpečení – důležitá je jednoduchost

Pro ochranu proti sofistikovaným hrozbám se bezpečnostní experti pravděpodobně více spolehnou na centralizovaná řešení pro správu zabezpečení. Velké organizace mají mnoho různých bezpečnostních produktů v síti, takže konsolidace nabízí snížení složitosti i nákladů. Množství specializovaných produktů a řešení se stává nezvladatelným a často takový systém přidělává spíše problémy, než aby ve výsledku zlepšil bezpečnost. Sjednocení zabezpečení je klíčové, aby vše bylo přehledné a pod kontrolou a nové hrozby se neschovaly v mezerách mezi systémy.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.

Nepřehlédněte

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek