Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Nové zrcadlovky Canon EOS 5DS a EOS 5DS R

06. 02. 2015

06. 02. 2015

Společnost Canon dnes představila dvě nové digitální zrcadlovky, které zásadně mění systém EOS. Modely 5DS a EOS 5DS R jsou prvními zástupci nové kategorie full-frame digitálních zrcadlovek s ultra vysokým rozlišením a prolamují hranice 35mm snímačů. Ve třídě snímačů s velikostí políčka kinofilmu se mohou oba dva nové fotoaparáty pochlubit historicky nejvyšším počtem pixelů – naprosto ohromující hodnotou 50,6 miliónů.

Spolu s novými digitálními zrcadlovkami uvedla společnost Canon i objektiv EF 1124mm f/4L USM. Tento model se může mezi rektilineárními (přímočarými) objektivy pochlubit nejširším zorným úhlem na světě2, a je tedy ideálním společníkem pro fotografy krajiny a architektury.

Kompletní specifikace EOS 5DS a 5EDS R si stáhněte zde.

 

Nový standard pro full-frame digitální zrcadlovky

Modely EOS 5DS a EOS 5DS R v sobě spojují rychlou a intuitivní obsluhu se zcela novým 50,6megapixelovým snímačem CMOS. Fotoaparáty Canon EOS 5DS a EOS 5DS R tak definují nový standard pro digitální zrcadlovky, které využívají snímač o velikosti políčka kinofilmu. Oba nové přístroje nabízí dostatečnou flexibilitu pro focení opravdu široké škály scén a objektů a jsou tedy ideální pro velkoformátová média – včetně reklamních billboardů a obálek časopisů. Jinými slovy pro jakékoli použití, kde záleží doslova na každém pixelu. Pokročilá architektura snímače podporuje rozsah citlivosti ISO 100 až 6 400 (v rozšířeném režimu 50 až 12 800), díky kterému jsou výsledné snímky vysoce kvalitní a mohou se pochlubit nízkou hladinou šumu, přesným barevným podáním i širokým dynamickým rozsahem. Flexibilitu obou modelů zvyšuje i možnost nastavení faktoru oříznutí – přímo ve fotoaparátu mají uživatelé na výběr ze tří režimů: 1,3x, 1,6x a 1:1. Jednotlivé režimy, které mimochodem podporuje i hledáček, umožňují dosažení opravdu vynikajících výsledků. A to i v případě nejvyššího poměru, kdy je rozlišení stále ještě hodně zajímavé – 19 miliónů pixelů.

Obě novinky zvládnou i ty nejnáročnější fotografické úlohy, mj. díky tomu, že jejich základem je dvojice obrazových procesorů DIGIC 6. Vedle vysokého výkonu jsou pro tyto procesory typické i skvělé reakce. Canon DIGIC 6 nabízí všechny vlastnosti, které jsou nezbytným předpokladem pro špičkové fotografie s mimořádně kvalitní reprodukcí barev. Společnost Canon tyto duální procesory navrhla nejen tak, aby bez problémů zvládly obrovské množství obrazových dat ze snímače s rozlišením 50,6 megapixelů, ale aby také minimalizovaly množství obrazového šumu a měly dostatečný výkon pro kontinuální snímání rychlostí až pěti snímků za sekundu.

Mimořádná automatika

Společnost Canon nové digitální zrcadlovky navrhla tak, aby každý detail libovolného záběru mohl být perfektně ostrý – bez ohledu na to, zda jde o dokonalé fotografie krajiny nebo snímky z prostředí luxusních módních studií. Modely EOS 5DS  a EOS 5DS R proto využívají pokročilý systém automatického zaostřování se 61 body (41 z nich je křížových), který nabízí neuvěřitelně vysokou úroveň ostrosti i přesnosti zaostření pro celou kompozici. Obě kamery podporují pohodlné zaostřování na objekty v pohybu, a to pomocí funkce EOS Intelligent Tracking and Recognition AF (iTR), která umožňuje sledování obličejů i barvy. Uživatelé určitě ocení i technologii Canon Mirror Vibration Control System, která díky přesnému řízení pohybu zrcátka eliminuje vliv zpětných rázů a minimalizuje tak riziko rozmazání snímků.

Fotoaparáty Canon EOS 5DS i EOS 5DS R disponují měřícím snímačem RGB+IR s rozlišením 150 000 pixelů a s možností detekce problikávání, který zajišťuje konzistentní a přesnou expozici za různých typů osvětlení. Včetně těch umělých, jako jsou například zářivky.

Špičková profesionální konstrukce a možnosti přizpůsobení

Společnost Canon při vývoji modelů EOS 5DS a EOS 5DS R využila své odborné zkušenosti a výsledkem jsou fotoaparáty, které umožňují velmi rychlé a pohotové použití, navíc bez ohledu na konkrétní prostředí. Hledáček se může pochlubit nejen 100% pokrytím, ale také speciální elektronickou grafikou, která zobrazuje další informace. Zjednodušuje také kompozici záběrů a nabízí možnost přizpůsobení konkrétnímu fotografickému stylu každého uživatele. Součástí obou modelů je i velký displej Clear View II LCD s úhlopříčkou 8,11 cm (3,2 palce) a s antireflexní strukturou, která minimalizuje světelné odrazy i negativní vliv oslnění – například při prohlížení snímků. Displej navíc zastává i úlohu jednoduše přístupného informačního panelu, který zpřístupňuje nejčastěji používaná nastavení. V nové obrazovce Custom Quick Control mohou uživatelé tyto informace (typ, velikost a umístění ikon) přizpůsobit konkrétnímu scénáři focení i svým individuálním požadavkům.

Oba fotoaparáty maximálně využívají ikonický design a DNA technologií společnosti Canon. Mohou se pochlubit například špičkově odolným tělem z vysoce kvalitní slitiny hořčíku, které umožňuje focení za každého počasí. Nové modely jsou tak ideální pro příznivce krajinářské fotografie, kteří chtějí pořídit perfektní snímky bez ohledu na povětrnostní podmínky. 

Model EOS 5DS R – nejvyšší možná kvalita obrazu mezi digitálními zrcadlovkami

Společnost Canon pamatovala i na fotografy, kteří nepřipouští nic jiného, než aby jejich fotografie měly nejvyšší možnou úroveň detailů. Model EOS 5DS R proto obsahuje speciální filtr, který eliminuje nedostatky nízkopásmových filtrů – výsledné fotografie jsou tak dokonale ostré. Jde o výhodu, kterou ocení například příznivci krajinářské fotografie. Součástí přírody je totiž mnoho grafických prvků, které vychází z organických vzorů, a eliminace nevýhod nízkopásmového filtru umožňuje, aby fotografie byly plné úžasných detailů. Snímky již navíc nebudou pouze skvělé, ale doslova naprosto úchvatné.

Objektiv EF 11-24mm f/4L USM – zužitkování odborných znalostí z oblasti optiky

Fotoaparáty EOS 5DS a EOS 5DS R jsou kompatibilní s širokou řadou objektivů Canon EF, do které patří celkem 71 modelů1. Společnost Canon dnes navíc představila svůj nejnovější rektilineární objektiv EF 11-24mm f/4L USM s nejširším zorným úhlem na světě.

Kompletní specifikace čtěte zde.

Tento ultra širokoúhlý objektiv je ideální pro focení krajiny i architektury a díky rozsahu ohniskových vzdáleností 11 až 24 mm otevírá fotografům zcela nový svět kreativních možností. Canon EF 11-24mm f/4L USM využívá nově navrženou optickou strukturou a obsahuje tři asférické skleněné čočky včetně broušeného členu. Nová optika tak maximalizuje kvalitu obrazu a může se pochlubit naprosto minimálním zkreslením. Tělo objektivu je navíc odolné a dostatečně robustní pro používání v extrémních povětrnostních podmínkách.

Zdroj: Tisková zpráva

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek