Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Piráti restartují odkazovací web SledujuSeriály.cz

16. 02. 2014

16. 02. 2014

Česká pirátská strana obnovuje provoz odkazovacího webu SledujuSeriály.cz. Dvouměsíční výpadek byl zapříčiněn problémy s hostingem a potřebou zlepšit technické i právní zabezpečení serveru.

Tlakem České protipirátské unie, která požaduje ukončení provozu webu, se Piráti nenechají zastrašit. Příznačné je, že poté, co Piráti požádali ČPU o předložení důkazů o zastupování autorů seriálů, komunikace z její strany náhle ustala.

„Výklady údajných specialistů (povětšinou lobbistů zájmových organizací a zástupců kopírovacích monopolů) nejsou nad zákonem. O legálnosti služby rozhoduje pouze a jedině soud. Případné soudní pře, na které marně čekáme od spuštění prvního odkazovacího webu Pirátské strany s filmy v roce 2011, se nebojíme – naopak, uvítali bychom je. Chceme celou tuto absurditu dotáhnout až k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) a tam po právu zvítězit. Odkaz prostě není zločin,“ obhajuje provoz webu SledujuSeriály.cz Ivan Bartoš, lídr Pirátů.

Důvodem k optimismu Pirátů je i poslední rozhodnutí ESD v kauze Svensson vs. Retriever Sverige AB, kdy soud konstatuje, že uvedení hypertextových odkazů na díla volně dostupná na jiné internetové stránce nepředstavuje sdělování veřejnosti podle čl. 3 odst. 1 směrnice 2001/29. Soud současně konstatuje, že členský stát EU nesmí poskytnout větší ochranu nositelům autorského práva tím, že v rámci pojmu „sdělování veřejnosti“ zahrne více úkonů, než uvádí toto ustanovení.

Nejznámější domácí kauza mladíka z Liberce, který provozoval podobnou službu, skončila sice vítězstvím žalující strany, ale ani tento fakt neznamená, že by odkazování jako takové bylo nelegální. „Skandální je, že český Nejvyšší soud v kauze „libereckého piráta“ nepožádal ESD o vyjádření,“ konstatuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Pokud by byl web Sledujuseriály nelegální, jak by potom mohl být legální internetový vyhledávač Google? Hypertextový odkaz je základním stavebním prvkem Internetu. Pokud jej kriminalizujeme, rozbijeme celé fungování Internetu. Račte porovnat: <a href=„URL“> (odkaz) a <embed src=„URL“> (embedding),“ uvádí Marcel Kolaja, specialista na svobodnou kulturu a dvojka na kandidátce Pirátů do Evropského parlamentu.

S výkladem Marcela Kolaji souhlasí i stanovisko ESD, které v otázce sdělování veřejnosti u děl, která jsou na zdrojové stránce volně dostupná, staví embedding a odkazování na stejnou úroveň.

„Návštěvníci serveru bohužel ne vždy chápou, že cílem Pirátů není poskytovat zdarma nejnovější epizody seriálů široké veřejnosti. Piráti celý projekt provozují v rámci dlouhodobé kampaně „Odkaz není zločin“, která nemá za cíl nic menšího než zachovat svobodný Internet nejen pro seriálové nadšence. Na druhou stranu nás ale zájem veřejnosti o tuto službu pochopitelně těší,“ dodává závěrem Bartoš.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...

Nepřehlédněte

Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek