Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Piráti restartují odkazovací web SledujuSeriály.cz

16. 02. 2014

16. 02. 2014

Česká pirátská strana obnovuje provoz odkazovacího webu SledujuSeriály.cz. Dvouměsíční výpadek byl zapříčiněn problémy s hostingem a potřebou zlepšit technické i právní zabezpečení serveru.

Tlakem České protipirátské unie, která požaduje ukončení provozu webu, se Piráti nenechají zastrašit. Příznačné je, že poté, co Piráti požádali ČPU o předložení důkazů o zastupování autorů seriálů, komunikace z její strany náhle ustala.

„Výklady údajných specialistů (povětšinou lobbistů zájmových organizací a zástupců kopírovacích monopolů) nejsou nad zákonem. O legálnosti služby rozhoduje pouze a jedině soud. Případné soudní pře, na které marně čekáme od spuštění prvního odkazovacího webu Pirátské strany s filmy v roce 2011, se nebojíme – naopak, uvítali bychom je. Chceme celou tuto absurditu dotáhnout až k Evropskému soudnímu dvoru (ESD) a tam po právu zvítězit. Odkaz prostě není zločin,“ obhajuje provoz webu SledujuSeriály.cz Ivan Bartoš, lídr Pirátů.

Důvodem k optimismu Pirátů je i poslední rozhodnutí ESD v kauze Svensson vs. Retriever Sverige AB, kdy soud konstatuje, že uvedení hypertextových odkazů na díla volně dostupná na jiné internetové stránce nepředstavuje sdělování veřejnosti podle čl. 3 odst. 1 směrnice 2001/29. Soud současně konstatuje, že členský stát EU nesmí poskytnout větší ochranu nositelům autorského práva tím, že v rámci pojmu „sdělování veřejnosti“ zahrne více úkonů, než uvádí toto ustanovení.

Nejznámější domácí kauza mladíka z Liberce, který provozoval podobnou službu, skončila sice vítězstvím žalující strany, ale ani tento fakt neznamená, že by odkazování jako takové bylo nelegální. „Skandální je, že český Nejvyšší soud v kauze „libereckého piráta“ nepožádal ESD o vyjádření,“ konstatuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Pokud by byl web Sledujuseriály nelegální, jak by potom mohl být legální internetový vyhledávač Google? Hypertextový odkaz je základním stavebním prvkem Internetu. Pokud jej kriminalizujeme, rozbijeme celé fungování Internetu. Račte porovnat: <a href=„URL“> (odkaz) a <embed src=„URL“> (embedding),“ uvádí Marcel Kolaja, specialista na svobodnou kulturu a dvojka na kandidátce Pirátů do Evropského parlamentu.

S výkladem Marcela Kolaji souhlasí i stanovisko ESD, které v otázce sdělování veřejnosti u děl, která jsou na zdrojové stránce volně dostupná, staví embedding a odkazování na stejnou úroveň.

„Návštěvníci serveru bohužel ne vždy chápou, že cílem Pirátů není poskytovat zdarma nejnovější epizody seriálů široké veřejnosti. Piráti celý projekt provozují v rámci dlouhodobé kampaně „Odkaz není zločin“, která nemá za cíl nic menšího než zachovat svobodný Internet nejen pro seriálové nadšence. Na druhou stranu nás ale zájem veřejnosti o tuto službu pochopitelně těší,“ dodává závěrem Bartoš.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek