Sobota , 21. 12. 2024

Natálie

AllShare – Jednoduchý DLNA server nejen pro Samsung televize

09. 02. 2013

09. 02. 2013

Současná elektronika zvládá i zapojení do počítačové sítě a sdílení obsahu. Aktuálně se za standard považuje DLNA komunikace, mnohdy výrobci přejmenovávaná. Třeba „chytrá síť“ u Panasonicu nebo „AllShare“ u Samsungu. Naštěstí jde o kompatibilní technologie a lze s úspěchem použít jednoduchou a účinnou aplikaci od Samsungu, která je zdarma.

 

Co je to DLNA a k čemu je dobré

DLNA vzniklo za účelem zjednodušení propojování multimediálních zařízení v domácnostech a sdílení obsahu mezi nimi. To se ale tak docela nepovedlo. Jednoduchost obsluhy, kompatibilitu, potřebné funkce a přehlednost prostředí si představujeme trochu jinak. Ale jednou tady DLNA máme a musíme s ním žít. Obzvláště, když výrobci často nabízejí pouze tento standard.

K čemu je tedy vlastně DLNA dobré? Třeba tehdy, když si chcete na chytré televizi pustit film, který máte stažený na mobilním telefonu nebo tabletu. A také, když si chcete pustit hudbu uloženou na počítači z blu-ray přehrávače v obýváku. A tak by se dalo pokračovat. Jak na to ale prakticky?

Když to hodně zjednodušíme, pro využití sdílení v prostředí DLNA rozeznáváme dva nástroje – DLNA server a DLNA klient. Server obsah poskytuje, klient přijímá. Obě funkce jsou dnes ve spotřební elektronice široce dostupné.

 

Jak na sdílení s DLNA prakticky

Jako DLNA server umí dnes v základu fungovat třeba přímo počítač s Windows 7 nebo Windows 8. Ale ty to neumí příliš chytře, respektive funkce těchto zabudovaných serverů jsou dosti chudé. Samozřejmě si ale můžeme do systému nainstalovat pokročilejší DLNA server. DLNA server najdeme také přímo v některých zařízeních, jako jsou chytré mobilní telefony, tablety, blu-ray přehrávače, HDD rekordéry, MMC nebo třeba satelitní přijímače. A nakonec také NAS – tedy samostatné síťové disky/úložiště.

Prakticky ale nejčastěji nastává situace, kdy máme spoustu obsahu na počítači a chceme z něj přehrávat na nějakých dalších zařízeních různě po bytě. Pak přichází na řadu hledání dobrého a nenáročného DLNA serveru. A to je dost problém…

K TÉMATU  Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 3.

Hodně se doporučuje třeba PS3 Media Server, který původně vznikl pro sdílení obsahu na Play Station 3, nicméně jde nyní o univerzální a velmi schopný nástroj. Jenže vůbec není snadné jej nastavit. Pokud chcete jednoduše jen nainstalovat aplikaci, lehce nakonfigurovat a přehrávat, doporučili bychom AllShare od Samsungu.

AllShare je celá rodina funkcí, která dokonce umožňuje sdílet obsah mezi svými zařízeními napříč internetem a nebojí se ani ovládání užitkové spotřební elektroniky, jako jsou pračky, sušičky a podobně. Nicméně pro univerzální použití můžeme sáhnout po jejich aplikaci AllShare PC S/W.

 

AllShare PC S/W – jednoduchý a výkonný DLNA server

Abychom konečně zpřístupnili svá multimédia z počítače dalším přístrojům, nainstalujeme si aplikaci AllShare PC S/W (stahujte zde). Aplikace je i v českém jazyce. Instalace spočívá pouze v potvrzení souhlasu s podmínkami užití a následně již poběží služba tohoto DLNA serveru. 

 

 

Instalace i nastavení jsou jednoduché, viz video (pro lepší zobrazení přepněte na HD). Ihned po instalaci jsou do DLNA nasdíleny výchozí mediální složky Windows a snadno si přidáte další. AllShare server také vyžaduje, abyste přístup k tomuto sdílenému obsahu pro konkrétní přístroje povolili. Najde je buď průvodce na začátku, nebo se vás AllShare zeptá po jejich připojení do sítě (sám je detekuje). Toto sdílení funguje spolehlivě napříč všemi přístroji, které jsou certifikovány jako DLNA. Na videu můžete vidět, jak vypadá přístup ke sdíleným složkám na blu-ray přehrávači Samsung BD-ES5000. A podobné je to u mnoha dalších. AllShare jako takový toho umí více, třeba ovládání dalších přístrojů, ale to již není funkce tak široce kompatibilní…

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek