Středa , 18. 12. 2024

Miloslav

Blu-ray v trafice: Dobude stánky stejně jako DVD?

17. 05. 2011

Přílohy novin a časopisů v podobě DVD, které se staly doslova fenoménem na českých novinových stáncích, vyšuměly do ztracena. Trh se nasytil, ochota budovat rozsáhlé sbírky placek opadla. Nyní lze na stáncích kupovat i filmy v HD rozlišení na blu-ray nosičích. Vzbudí to podobnou vlnu zájmu?

Blu-ray je levnější, než DVD

DVD filmy byly ve svých počátcích značně drahé a dokonce pro zákazníky dražší, než blu-ray disky v době svých začátků. Přinést na trh cenově dostupné kousky se podařilo nejprve u příloh časopisů, které se věnovaly hi-fi technice. Nicméně existovaly i edice samostatných filmů, distribuovaných podobně jako časopisy a často dostupných i v obchodech mezi jiným spotřebním zbožím. Vzpomínám například na Oběti a vrahy sice s DTS zvukem, ale s neanamorfním obrazem z jistého časopisu o hi-fi. Jako samostatné vydání mám z té doby zase třeba Johny Mnemonica. A pár desítek dalších, na které jsem možná ani nekoukal, ale jen si je koupil, když byly tak levné…

Nezačínalo se tehdy s přehnaně kvalitními kousky, ale béčka to také nebývala. Situace následně přerostla v davovou psychózu, za kterou stály postupně se snižující ceny přehrávačů a zároveň brutálně nízké ceny „stánkových“ DVD filmů. Troufám si ale tvrdit, že tímto způsobem vyšla i velká řádka kvalitních filmů. Jedním dechem samozřejmě dodám, že tím nemyslím kvalitně mastrovaných nosičů. Obrazová a zvuková úroveň byla mnohdy poplatná ceně.

Na stáncích tak bylo v průběhu několika málo let k dispozici gigantické množství filmového materiálu, jehož cenová devalvace skončila v řádu desítek korun. Po počátečním boomu, kdy skoro každý filmový fanda kupoval vše, už se nyní ve větším kupují snad jen pohádky a válečné dokumentární filmy.

A do tohoto stoupil blu-ray formát. Jak už to bývá, je zpočátku předražený, aby výrobci mohli zvýšit svůj zisk na nadšenějších zákaznících. Naštěstí pokročila i doba a je o mnoho snazší nakupovat disky v zahraničí bez úchylných marží českých distributorů. Naneštěstí situace s českou lokalizací a nesmyslnou regionální ochranou disků o tolik lepší není. Snaha přinést cenově dostupné kousky na český trh tu však zůstala.

První byl opět specializovaný časopis s jeho blu-ray přílohami. Cenu za disk stlačil zhruba na polovinu běžné sumy z maloobchodu. Nenabídl samozřejmě špičkové filmy, ale ani vyslovené propadáky. Za časopisem následuje starý známý stánkový prodej – Blu-ray edice (www.blurayedice.cz). Cenu stlačila ještě níže, konkrétně na 199 korun.

Masy, které kupovaly levná DVD, rozhodně nepřeběhnou k blu-ray. DVD přehrávače jsou sice nahrazovány blu-ray přehrávači, CRT televize LCD a plazmami. Ale mnozí se spokojí s filmem na stávajícím médiu, nebudou chtít platit 4krát více za blu-ray disk. Protože stále jde o cenu neopodstatněně vysokou (vzhledem k zákazníkovi, nikoli s ohledem na distribuční kanál, který naopak rád najde důvod pro vyšší marže). 

200 korun za blu-ray. Hodně nebo málo?

Blu-ray edice, která odstartovala začátkem tohoto roku, trpí kromě stále ještě vysokých cen, výraznějším nedostatkem. Nenabízí, a ani dle jejich sáhodlouhého plánu nebude, příliš zajímavé filmy. Je ale možné, že pomůže snižovat průměrnou cenu blu-ray disků, čemuž pomůže i případné zapojení dalších konkurenčních „stánkových a časopiseckých“ vydavatelů.

Cena blu-ray disků tak možná v průběhu roku až dvou klesne běžně na současnou cenu Blu-ray edice a stánkový prodej určitě ještě o dost níže. Současně se více rozšíří domácí kopírování blu-ray disků. A nakonec nezbývá, než doufat, že blu-ray bude posledním fyzickým filmovým nosičem a nejen ve světě, ale i u nás se rozšíří online knihovny se vším, nač si jen vzpomeneme. 2 roky jsou snad reálná doba, ve které by se to mohlo stihnout. A pokud to nestihnou oficiální vydavatelé, tak ti neoficiální to umí už dávno…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek