Pondělí , 27. 01. 2025

Ingrid

Co je to vaporware a můžete ho rozpoznat?

25. 11. 2024

25. 11. 2024

Vaporware je termín, který často slyšíte, když se mluví o technologii, ale co to přesně je? Ne, opravdu nejde o zařízení k vapování. Představíme si několik notoricky známých příkladů a jak můžete zaznamenat varovné signály, že produkt je vaporware.

Co je vaporware?

Vaporware je jakýkoli technický produkt (software nebo hardware), který je oznámen nebo přislíben a poté nikdy nebude vydán nebo bude zrušen. Prostě se vypařuje do vzduchu a manažeři dávají jen vágní odpovědi, kdykoli se na to zeptají, pokud vůbec nějaká odpověď existuje. Termín byl údajně vytvořen v Microsoftu, když dva inženýři popisovali osud operačního systému Xenix, ale o tom později. Vaporware není dobrá věc. Když slíbený produkt zmizí ve vzduchu, fanoušci jsou zklamaní, zvláště pokud si produkt předplatili. Často, i když ne vždy, je to pro zúčastněnou společnost masivní zásah do reputace a může to dokonce vést k bankrotu.

Příklady vaporwaru

Navzdory tomu existuje spousta příkladů vaporwaru v historii výpočetní techniky. Herní konzole, které nikdy nespatřily světlo světa, programy, které se nikdy nespustily, a další. Vybrali jsme tři příklady.

Xenix

Produkt, který zavedl termín vaporware, byl operační systém Xenix, varianta Unixu licencovaná společností Microsoft pro to, co měl být prvním hlavním operačním systémem společnosti. Konkurence však byla v té době v tomto prostoru nelítostná a několik konkurentů spustilo varianty Unixu dříve, než to Microsoft dokázal. Pravděpodobně nepomohlo, že Xenix měl být vážně drahý a měl stát nejméně 6 000 dolarů v dnešních dolarech. V důsledku toho by se Microsoft místo toho soustředil na vývoj nedávno získaného MS-DOSu, který by se nakonec stal základem pro Windows. Xenix zemřel tichou smrtí: byl přerušen, aniž by byl kdy oficiálně zrušen.

Amiga Walker

Amiga byla úspěšná herní platforma vyvinutá společností Commodore na konci 80. let. Po ekonomickém poklesu a vnitřních problémech společnost v roce 1994 zkrachovala a jméno Amiga bylo prodáno německému maloobchodníkovi Escom. K oživení značky byla oznámena nová konzole s názvem Amiga Walker. Přestože byla svým způsobem cool, většina fanoušků a novinářů považovala design za prostě divný. Jak dobré to mohlo být? To se nikdy nedozvíme, protože před tím, než Escom v roce 1996 zkrachoval, protože společnosti došly peníze, bylo skutečně vyrobeno jen několik kusů.

K TÉMATU  Tiskárny a etikety: Přesnost a kreativita v jednom

Half-Life 3

Když herní vývojář Valve v roce 1998 s velkým úspěchem vydal převratnou střílečku Half-Life, pokračování bylo téměř zaručeno. Když byl Half-Life 2 z roku 2004 ještě lepší, fanoušci byli připraveni na Half-Life 3, a to už 20 let. Navzdory četným spinoffům a epizodickým hrám velká trojka nikdy nepadla. Ve skutečnosti to Valve zrušilo před 10 lety, ale mlýn se nějak točí dál a existuje nespočet článků, které udržují naději pro miliony fanoušků. Zda se Half-Life 3 někdy stane nebo ne, se zdá být irelevantní.

Vaporware, který náhle ožije

S ohledem na tyto příklady je třeba také zmínit, že někdy vaporware náhle ztuhne a z mlhy vystoupí skutečný produkt.

Duke Nukem Forever

Duke Nukem 3D byl jedním z největších herních úspěchů roku 1996. Prostopášná, násilná střílečka, která šokovala každého, kdo měl „dobrý vkus“ a potěšil dospívající hráče. Pokračování, Duke Nukem Forever, bylo jen přirozené a brzy oznámené, a pak už nepřišlo. Ve skutečnosti se to stalo vtipem internetu, s falešnými recenzemi a spoustou gagů typu „když vyjde Duke Nukem Forever …“. Pak to vyšlo. Po 15 letech vyšel Duke Nukem Forever v roce 2011. Bohužel zklamal fanoušky, hráče i recenzenty. V mnoha ohledech to bylo lepší jako vtip než jako hra – a možná jako lekce, že byste si měli dávat pozor na to, co si přejete.

Telefon společnosti Google

V úvodníku z roku 2009 v InfoWorld novinář Robert Cringely předpověděl, že plány Googlu s mobilním telefonem se nikdy neuskuteční a že to byl „hloupý“ nápad. Upřímně řečeno, v té době dávala tato předpověď smysl: lidé byli více uzavřeni s operátory a trh se zdál být přesycený novým iPhonem. Nebylo žádným překvapením, že jsme o plánech společnosti Google s telefony několik let moc neslyšeli. Nicméně, rychle vpřed o několik let a došlo k masivnímu posunu ve způsobu, jakým technologický svět funguje. Telefony jako Pixel od Googlu nyní dávají velký smysl. Co bylo párou v roce 2009, je solidní nápad v roce 2024.

K TÉMATU  Pro zastánce značky: Recenze DVB-T Philips DTR 210

Windows Vista

Jedním z posledních příkladů vaporwaru, který ožil, je Windows Vista. Microsoft tvrdě pracoval na vytvoření nového OS po masivním úspěchu XP a slíbil světu revoluční nový způsob interakce s vaším počítačem. Pak nic. Časopis Wired jej dokonce nominoval na cenu Vaporware Awards 2005. Nějak se to ale Microsoftu podařilo publikovat a podobně jako Duke Nukem ten humbuk nedostál. Nebylo to revoluční, byly to jen buggy, a i když se někteří snažili trochu zachránit jeho reputaci, faktem zůstává, že to nebylo ani zdaleka to, co lidé slibovali, že bude.

Dokážete odhalit Vaporware?

S ohledem na tyto příklady zůstává otázkou, zda dokážete spatřit vaporware dříve, než se tak stane. Existuje způsob, jak můžete určit, zda je projekt odsouzen k neúspěchu, abyste si nedělali naděje? Jedna velká část vaporwaru je overhype, kdy se společnost snaží příliš tvrdě. Ať už je to příliš ambiciózní design Amiga Walker nebo divoké sliby Vista, pokud se to zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, pravděpodobně tomu tak je – podobně jako u her Early Access na Steamu nebo problémové Intellivision Amico, malé kapesní konzole, která byla oznámena od roku 2020, ale nikdy se úplně nedostala na trh.

Někdy však podmínky na trhu prostě nejsou správné, jako je tomu v případě Xenix nebo prvních telefonických plánů společnosti Google. Pokud realita dožene plány, nikdo nemůže dělat nic jiného, než změnit směr. Vždy se můžete pokusit vrátit nápad později, jako to udělal Google, ale je pravděpodobné, že zůstanou na stejném hřbitově, kde leží Xenix. Jediná věc, kterou jako spotřebitel můžete udělat, je brát jakékoli marketingové sliby s rezervou a neočekávat, natož kupovat, nic, dokud to neuvidíte na pultech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek