Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Diskuze k článku

20 komentářů

  1. Re: Pozor na imitace výškových kalot
    Jamo pri stlpovych repro to iste a vyhybka je typu kondezator napajkovany priamo na repro.. 🙁 dnes uz fakt clovek nemoze verit nikomu..

  2. Výhybku snad u Pioneeru nemysleli vážně
    Protože mi bylo líto vyhodit necelé 3 roky staré bedny kvůli mrtvým výškáčům, objednal jsem rozměrově naprosto dokonale padnoucí kaloty včetně pozic pro šrouby:

    http://www.ame.cz/QIShop/detail/153798_10699/AME/Reproduktory-mikrofony-sluchatka/Reproduktory-znacky-SAL/vyskove/Reproduktor-SAL-DT20-05-8ohm-20W.aspx

    a teprve potom jsem sloupy Pioneer S-V240-W rozebral. Provedení výhybky mě skutečně šokovalo. Nic takového jsem doposud neviděl ani v aušusových bedničkách k „Hi-Fi“ věžičkám, v PC Speakerech typu Genius 5.1 a podobně.

    Basové reproduktory byly samozřejmě zapojeny bez výhybek napřímo k reprosvorkám. To je v kategorii „ChinaSound“ naprosto standardní ošizení. Cívka je totiž značně nákladný prvek 🙂

    Středové reproduktory byly zapojeny přes bipolární kondenzátory 1.2 mF, to znamená, že do nich šly frekvence od 16.5 kHz nahoru. To u Pioneeru považují za pásmo středních frekvencí? Vzhledem k tomu, že běžný repráček s papírovou membránou frekvence od 16.5 kHz nahoru prakticky nehraje, byly v původním zapojení reproduktory tvářící se jako „střeďáky“ pouze na ozdobu.

    Bomba na závěr – výškové piezoelektrické reproduktory byly zapojeny bez výhybek také! Pokud tedy Pioneer nepoužívá nějaké zázračné piezoelektrické měniče obsahující kondenzátor … vzhledem k tomu, že oba výškáče během běžného provozu záhy odešly, tak předpokládám, že žádné kondenzátory ve výškáčích nebyly (ani by se do nich nevešly) a právě toto ošizení nejhrubšího zrna způsobilo zničení výškáčů.

    Foto té hrůzy je zde:
    http://img827.imageshack.us/img827/5167/pioneervyhybka.jpg

    POPIS OPRAVY/ÚPRAVY (ladiči beden prominou):
    Před každý basák jsem předřadil poctivou vzduchovou cívku Tesla o indukčnosti 0,75 mH. Tím byla daná dělicí frekvence basy/středy 1.7 kHz. Mělo by to být níž, ale jiné cívky v šuplíku nebyly a šetřit musí nejenom u Pioneeru 🙂

    Před každý středák jsem předřadil „bipolární“ kondenzátor 11mF/100Vss vytvořený ze seriového zapojení dvou elektrolytických kondenzátorů 22mF/50Vss mínusy k sobě, což je „skoro“ 1.7 kHz (přesně 1.8 kHz). Přechod středy/výšky jsem neřešil (hanba mi), protože vhodné cívky v šuplíku nebyly a motat se mi opravdu nechtělo.

    Před každý nový výškáč SAL DT20-05 8 Ohm/20W jsem předřadil svitkový kondenzátor 4.7 mF/100Vss. Dělicí frekvence středy/výšky vychází cca. 4.2 kHz. Asi by bylo lepší přidat seriový odpor a kondenzátor zmenšit, aby se výškáče trošku zatlumily a začínaly hrát výš, ale nechal jsem to tak.

    VÝSLEDEK?
    Překvapivě snesitelný. A to jsem porovnával se sloupy za 50 tisíc Kč. Hluboké basy samozřejmě chybí – basáčky o průměru 14 cm papírově vylhaných 40 Hz samozřejmě „zahrají“ tak s útlumem 40 dB. Středy překvapivě nechybí a jsou i srozumitelné bez výrazného zkreslení. Výšky jsem měl trošku zatlumit, ale vzhledem k ceně nových výškáčů to mohlo být výrazně horší a plechovější.

  3. Re: Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá čisté ..
    Tak to u mne Pioneer hluboce klesl. To se nedela. „Pipak“ jsem mel take na repracich, které byli u mini veze Technics (http://www.technics-vingers.nl/browse/pop_img.php?s_id=469) z roku 1997 za 16 900,-. Taky jsem dost koukal! V té době to nebylo za věž moc, ale taky néé málo. Posleze jsem koupil stare repraky Tesla za par 1500,- s kalotakem a rozdil byl obrovsky.

    1. Tesla
      Porovnáváte neporovnatelné. Já jsem před čtvrt stoletím dal za dvě reprobedny Tesla Bratislava 1PF 067 67 celé dvě průměrné měsíční výplaty:
      http://www.repromania.net/tesla/ruzne-reprosoustavy-1pf-067-67/ruzne-reprosoustavy-1pf-067-67.php
      Mám je už jen z piety – poslouchat je pravidelně bych nechtěl, ani kdyby mi za to platili.

      Kritizovaný set pěti reprobeden Pioneer stál třetinu průměrné měsíční výplaty. Použití podřadného materiálu chápu, ale výhybku mohli udělat alespoň trošku funkčně, to je fakt.

      Trošku mi to připomíná podobně nefunkční výhybky v papundeklových imitacích reprobeden Jamo Studio 170, které si můj kamarád koupil hned po sametové revoluci taky asi za dvě měsíční výplaty. Hrůzy z této řady Jamo Studio se pravidelně objevují na aukro.cz s popisem „skvělý zvuk“ 🙂

      1. Re: Tesla
        Porovnatelne, neporovnatelne je to podvod resp. minimalne neslusne jednani a snaha uvest zakaznika v omyl. Navic ne vzdy jde o penize. Nektere upravy ci nahrady nejsou zase tak nakladne. Zvucne firmy by to nemely delat i kdyby to bylo za 1/10 platu. Tot muj nazor ohledne velkych hracu.

  4. Re: Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá …
    kdyz na zkousku prilozim pred papirovy vyskac mrizku z odpaleneho kalotaku je to takove zhorseni, ze zschovavat se za design je nesmysl!

    1. Re: Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá …
      pioneer byly vždy sračky 😀 takže mě to nepřekvapuje – zlatý Bowers&Wilkins!

      1. Pioneer vs. B&W
        Pioneer rozhodně vždycky nedělal jen a pouze sračky. Naopak dřív patřil k absolutní špičce a i dnes patří některé jeho výrobky ve svých kategoriích k tomu nejlepšímu. Třeba ze současných stereo zesilovačů je například základní A-109 mizerný, ale A-A9-J je ve své kategorii pecka. A staré zesilovače SA-8800, SA-9800 a nebo nejlepší série SPEC patřily ve své době na vrchol. Posuzovat značku jako celek jen podle 5.0 setů za pár tisíc se mi nezdá objektivní.

        Co se týče B&W – řada 800 je samozřejmě legenda, ale řada 700 je naprosto průměrná a řada 600 je ve své kategorii pěkná bída …

        1. Re: Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá …
          jak žiletky ? záleží hodně na zesilovači né každý je vhodný proBowers& Wilkins

  5. Re: Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá …
    ale jako, taky se dá narazit na piezo které „doopravdy“ hraje 🙂 ale je to 1:50 a to není případ autorového problému. včera jsem ty pieza vybrakoval ze staré televize (na první pohled sice vypadají jako běžný alektrodynamický ale má pár rozdílů, nemá závěs, má ale papírovou membránu) a hraje neskutečně vysoko až k 21kHz i s citlivostí okolo 85dB, vživotě jsem piezo tak kvalitně hrát slyšel, sice se tu teď neboavío zkreslení které by se dalo krájet 😀 ale je to mazec 🙂 impedance 140R 😀

  6. Sony to stejné v bledě modrém
    Téměř stejně kvalitně jsou osázeny bedny Sony 55-R209 a to jsou ve vcelku velké dřevotřískové skříni.Ze všeho co doma mám mi nejlépe hrají staré Tesly. Nemůžu si pomoct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek