Středa , 27. 11. 2024

Xenie

HP Stream 14 – prázdninová jednohubka

29. 12. 2014

29. 12. 2014

Levný notebook HP Stream 14 není pro naše čtenáře novinkou a právě tento kus hardwaru bude první recenzovanou věcí v novém roce. Dnes vám pro ukrácení dlouhé chvíle chceme nabídnout malé seznámení a podělit se o první zkušenosti i exaktní čísla.

 

Slabší výkon uchladíte pasivním chlazením

Hardwarové parametry nejsou po stránce výkonu nijak zázračné, jak můžete vidět na obrázku i webu výrobce.

Průměrné parametry jako základ pro práci plně dostačují.

Procesor AMD mě oslovil velmi nízkou spotřebou, což dle vytížení zabezpečí až výdrž hodně přes 5 a půl hodiny. Velmi dobrý výsledek, vezmeme-li v úvahu nízkou kapacitu 32Wh akumulátoru.

Výkonem neoslní integrovaná grafická karta Radeon R3, která si z 2 GB RAM stabilně „ukousne“ 256 MB bez možnosti zásahu a změny velikosti v BIOSu či ovladačích. Oproti stárnoucímu AMD A4-1250, známému z HP Pavilion TouchSmart 11, se shodným taktem 1 GHz a integrovanou grafikou Radeon HD 8210 pozorujeme i tak viditelný nárůst síly.

Hlavním argumentem, proč nekoupit, bude pro „staromilce“ titěrných 64 GB úložného prostoru na vestavěném SSD disku v době, kdy stejně drahé notebooky nabídnou „mechanických“ 500 GB. Rychlostí běžné disky však eMMC úložiště překonává. Kdo rozhodne, co je lepší? To jest zákazníkovým výsostným právem.

Srovnání výkonu vestavěného SSD 64 GB s 5 400ot. diskem Western Digital 250 GB.

Malou kompenzací budiž 2roční předplatné 100GB claudového úložiště OneDrive na serverech Microsoftu.

 

Hliník se odstěhoval na víko a klávesnici

Konstrukčně Stream 14 připomíná před jedním, dvěma roky moderní ultrabooky – je velmi tenoučký a na 14palcový stroj lehký.

Ve srovnání s 1,6 cm vysokým a 1,6 kg těžkým HP Stream 14 působí HP 550 svými 3,6 cm a 2,6 kg jako nefalšovaný mastodont.

Stream i přes „tloušťku“ a výdrž ultrabookem nazvat nelze, plně neodpovídá parametrům definovaným Intelem, i když v některých ohledech je dokonce lepší.

Luxusní i funkční je použití hliníku na víko a na kryt klávesnice. Je to elegantní, praktické, šasi je díky tomu pevné. Aluminium při tom jistě zefektivňuje i pasivní chlazení procesoru, což z notebooku spolu s absolutně tichou eMMC pamětí místo HDD činí absolutně tichý stroj. Garantuji vám, že neuslyšíte absolutně nic kromě klapání kláves. To vše za bez mála 9 000 Kč s daní včetně operačního systému Windows. Hustý. :o)

K TÉMATU  Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry

Tipuji, že procesor, operační paměť i pevný disk jsou pevně připájeny na základní desce.

Nic není zadarmo, úspoře místa i výrobních nákladů se podřídilo vše – pevný disk nikdy nevyměníte za větší, stejně tak nepřidáte více operační paměti – nejde to, přiznává výrobce. Čtečka paměťových karet pojme jen formát mikro SD.

Screenshot z produktového webu HP.

Těžko budete sami měnit za 4 roky akumulátor, až vám počítač oznámí, abyste zvážili jeho náhradu novým. HP Stream 14 je zkrátka notebookem na jedno použití. Kupte, používejte a konec. Více se dočtete v lednové recenzi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek