Pondělí , 13. 01. 2025

Pravoslav

Hybridní smartphone přichází z Ruska

06. 12. 2013

06. 12. 2013

Ruská společnost Yota Devices sází na popularitu čteček e-knih, na zadní stranu svého YotaPhone přidala EPD displej.

Na první pohled jde o klasický telefon s LCD velikosti 4,3 palců a rozlišením 720 × 1280. Ani další parametry bychom nenazvali šokujícími, i když nejde o špatně (ani špičkově) vybavený stroj. Posuďte sami: dvou jádrový procesor Qualcomm třídy Snapdragon S4 Pro (Dual Krait) taktovaný na 1,7 GHz, 2 GB RAM a 32 GB eMMC, dvě kamery: 13 Mpx vzadu a 1 Mpx vpředu, Wi-Fi a další běžně dodávaná výbava. Operačním systémem je nepřekvapivě Android Jelly Bean 4.2.2.

Co tedy YotaPhone činí výjimečným? Druhá EPD (electronic paper display) obrazovka se stejnou velikostí jako první, rozlišením 360 × 640 a černobílým obrazem. Tento staví na technologii elektronického inkoustu, která mu propůjčí vlastnosti čtečky elektronických knih – zejména mizivou spotřebu energie při čtení. Díky ní displej spotřebovává energii pouze při překreslování obrazu (pro jeho udržení již nikoli) na rozdíl od klasického LCD. Snad proto dostal akumulátor kapacitou pouze 1 800 mAh.

Schopnosti displeje se rozhodně neomezují pouze na četní e-knih. Díky vlastnímu softwaru zvládne ukázat zprávy na Twiteru, přečíst email, SMS, RSS kanály či využívat Google Now (zdroj informací o počasí, sportovních výsledcích a dalších zprávách apod.).

A protože jde nejenom o chytrý telefon, ale svým způsobem i stylovou záležitost, nebál se výrobce nasadit cenu okolo 500 Eur (asi 13 700 Kč). Přijde vám to jako přemrštěná suma za talefon s 2jádrovým procesorem? Vězte, že spoustě lidí nikoliv, na produktových stránkách se dočteme: „All phones available for order have been booked.“

Zdroj: ExtremeTech, YotaPhone, Qualcomm

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Nepřehlédněte

Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek