Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Jak porozumět budoucnosti gamingu v metaverse?

18. 05. 2022

Metaverse Gaming

Herní NFT nabírají na popularitě a v kombinaci s virtuálními světy, známými pod názvem metaverse, dávají podnět k vytvoření nového sektoru, který v případě naplnění potenciálu zaujme novou, ale i stávající herní komunitu z celého světa. A nejen to, sektor může oslovit téměř kohokoliv, a to i napříč generacemi. Jak se na gaming v metaverse nejlépe připravit?

Co je zajímavého na metaverse?

Metaverse není takovou novinkou, jak by se mohlo na první dojem zdát, vývoj na neznámějším virtuálním světě Decentraland započal už v roce 2015 a hráčům se otevřel začátkem roku 2020. Krom užšího spektra lidí, který svět vzali za svůj vlastní se nezdálo, že by se jednalo o revoluční záležitost.

Pohled na metaverse se zásadně změnil příchodem viru COVID-19, kdy se v průběhu omezujících restrikcí a přesunu mnoha firem do neohrozitelného online sektoru začala myšlenka čím dál více vštěpovat do podvědomí. Velký ohlas vzbudilo i nečekané veřejné oznámení společnosti Facebook o budování jejich vlastního metaverse (včetně razantní změny názvu společnosti na Meta platforms).

Metaverse lze popsat jako alternativní svět poháněný technologiemi virtuální a smíšené reality, které zlepšují herní zážitek. Virtuální svět se přibližuje realitě skutečného světa, což hráčům poskytuje pohlcující zážitek, díky čemuž je populární v herním průmyslu. Cílem metaverse je propojit uživatele po celém světě prostřednictvím sdílené digitální platformy za účelem socializace a interakce.

CEO Facebooku Mark Zuckerberg a jeho metaverse avatar

CEO Facebooku Mark Zuckerberg a jeho metaverse avatar

Zdroj: reuters.com

 

Průzkum z konce roku 2021 zjistil, že za největší přínos metaverse bylo vnímáno překonávání překážek, které jim bránily něco dělat v reálném životě. Posílení kreativity a představivosti se umístilo na druhém místě. Metaverse je také příslibem pro zvyšování kvalifikace, vzdělávání a objevování nových kariérních příležitostí.

Přední výhody metaverse ve veřejném průzkumu pro rok 2021

Přední výhody metaverse ve veřejném průzkumu pro rok 2021

Zdroj: statista.com

Herní NFT a provázanost s virtuálním světem

Pojem herního NFT je neomezený, dá se říct, že se může jednat o cokoliv, co je možné tokenizovat. Pár příkladů herních NFT:

  • Skiny
  • Zbraně
  • Štíty
  • Lektvary
  • Pozemky
  • Jakékoliv další položky ve hře…

Tokenizace NFT vytváří nepřekonatelnou synergii, která hráčům poprvé umožňuje skutečně vlastnit jejich herní aktiva, herní úspěchy, vybavení a každý předmět zakoupený ve hře a používat je, jak uznají oni za vhodné.

V tradičním hraní to funguje jinak, když hráč utrácí peníze za skiny například ve hře Fortnite, tak tyto skiny patří společnosti Epic Games, a ne uživateli. Hráč je může používat, ale nelze s nimi obchodovat, upravovat je, pronajímat, darovat nebo je „spálit“ za jiné, třeba cennější položky.

Analytický server DappRadar uvedl, že z 10 nejpoužívanějších decentralizovaných aplikací je pět z nich zaměřených na blockchainové hry a všechny obsahují herní NFT integrované s jejich ekosystémem.

Data z analytického serveru DappRadar

 

 

 

 

Data z analytického serveru DappRadar

Zdroj: dappradar.com/rankings

Technologie podporující vývoj herního metaverse

Play-to-earn

Model play-to-earn umožňuje hráčům generovat příjem „jednoduše“ hraním her. Výhodou modelu je i možný opakovaný pasivní příjem, jestliže hráč drží nějakou vzácnou položku v dané hře.

Příklad: Blockchainová play-to-earn hra je založena na bázi virtuálních koňských dostihů. Hráč vlastní NFT vzácného koně, nicméně nemá na hru čas, tak se rozhodne, že toto NFT propůjčí jinému hráči, který nemá dostatek financí, aby si tohoto vzácného koně pořídil. Hráč, který si NFT koně propůjčil se o koně stará, vyhrává s ním závody, čímž pro sebe získává odměny (zpravidla ve formě herního tokenu, který lze směnit na kryptoměnové burze jako je například Binance). Hráč, který NFT koně vlastní z těchto odměn dostává pasivní příjem. Hráči si společně dělí odměny procenty, které předem definuje pravidla hry, anebo na základě vzájemné domluvy. Výsledek je win-win situace pro oba hráče.

Myšlenka výdělku z her bude dále přitahovat nové hráče a účastníky virtuálního světa. Předpokladem úspěchu je zájem hráčů, pochopení modelu play-to-earn a zábavnost her. Model zaujal i herního giganta Ubisoft, který provedl akvizici 2 milionů dolarů do připravované play-to-earn hry Rebel Bots.

Technologie AR a VR

AR (rozšířená realita) a VR (virtuální realita) vytvářejí pohlcující a vzrušující 3D zážitek, což jsou klíčové prvky pohánějící vývoj metaverse. Mnoho odborníků předpovídá, že budou tyto technologie v blízké budoucnosti čím dál oblíbenější.

Zdroj: gcflearnfree.org

Blockchain, NFT a kryptoměny

Blockchainová technologie pomáhá rozvíjet a budovat nové projekty virtuálních světů, za zmínku stojí decentralizovaný svět Sandboxu, Decentralandu nebo český Somnium Space, který připomíná futuristický film Ready Player One. Hráči zde dostávají prostor pohybovat se, tvořit, interagovat s ostatními, skutečně vlastnit pozemek nebo si rozjet vlastní podnikání. Technologie NFT přináší výhody v podobě digitálního důkazu vlastnictví a digitálního sběratelství. Kryptoměny slouží jako prostředek směny a převod hodnoty.

Internet věcí (IoT)

S internetem věcí (IoT) může metaverse shromažďovat, získávat a využívat data z fyzického světa. Propojuje virtuální svět metaverse s velkým počtem zařízení v reálném světě, takže objekty v metaverse mohou přepínat způsob jejich fungování, třeba na základě měnícího se počasí nebo atmosféry.

Co přinese budoucnost tohoto sektoru?

Herní ekonomika a metaverse se postupně rozvíjí a přináší zajímavé příležitosti. Sektor může oslovit opravdu každého. Každý sice nemusí najít zalíbení například v play-to-earn hrách, ale může své dovednosti využít například v obchodování herních NFT, nebo se může do sektoru zapojit jako specializovaný tvůrce (grafik, copywriter, vývojář a další).

Společnost GlobalData odhalila, že zájem o herní metaverse je i u řady známých firem s velkou kapitalizací. Do metaverse se plánuje zapojit například Microsoft, Amazon a již ohlášený Meta platforms.

Jak na budoucnost metaversů nahlížíte vy? Vidíte v nich příležitost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek