Středa , 24. 07. 2024

Libor

Jak vybrat vhodný monitor pro PC?

09. 09. 2015

Monitor je jednou z nejdůležitějších součástí počítače a proto jeho výběru věnujte velkou pozornost. Před jeho nákupem je třeba položit si několik otázek. K čemu budu monitor primárně využívat? Co od monitoru očekávám? Cena, kterou chci do nového monitoru investovat?

 

Primární využití monitoru

V první řadě je velmi důležité si uvědomit, k čemu budete monitor primárně využívat. Ale jak vybrat ten nejvhodnější monitor, který bude přesně splňovat všechny vaše požadavky? Na trhu je kolem osmi stovek různých monitorů a zorientovat se v této široké nabídce, není vůbec jednoduché.
Monitor pro běžné použití

Běžným použitím se obvykle rozumí prohlížení webových stránek, psaní dokumentů, občasné sledování filmů a hraní her. Pro klasické domácí využití je tedy plně dostačující LCD monitor s úhlopříčkou 19 až 22 palců. Při běžné práci s multimédii vám postačí přístroj s odezvou cca 10 ms.

 

Monitor pro kancelářské použití

Při výběru monitoru do kanceláře je třeba věnovat pozornost ergonomii. Jelikož u počítače v kanceláři trávíte poměrně dost času, dejte pozor na to, aby monitor nebyl příliš nízko oproti očím, a vy jste si tak nezatěžovali krční páteř. Horní okraj obrazovky by měla být ve stejné výšce jako oči pozorovatele.

Co se týče velikosti kancelářského monitoru: čím větší, tím lepší. Velký LCD monitor 24 a více palců, je ideální pro práci s více aplikacemi najednou. Skvělé jsou monitory s úhlopříčkou 27“, které jsou však už dražší.

 

Monitor pro hry = hráčský monitor

Dnes je u hráčů oblíben monitor s úhlopříčkou 22“, který nabízí kompromis mezi cenou a plochou. U monitorů s větší úhlopříčkou je pak třeba počítat s rozlišením a grafickou kartou, s kterou budou provázeny, a tudíž také s vyšší cenou. Kvalitní hráčský monitor by měl mít co nejkratší dobu odezvy, nejlépe kolem 2 ms. Tím se vyznačuje TN technologie, která má odezvu velmi krátkou a při dynamických scénách je tak obraz o něco plynulejší.

Monitor pro grafické účely

Pokud sháníte profesionální monitor pro grafické účely, hledejte mezi S-IPS nebo S-PVA panely s minimálně 10-bitovým zpracováním obrazu. Nejdůležitějšími faktory u grafických monitorů jsou pozorovací úhly, podsvícení, gamut a barevné podání. Ke grafickému monitoru nedomyslitelně patří také kolorimetrická sonda.

Pokud tedy vyžadujete maximální barevný prostor a miliardu barev, počítejte s tím, že vás čeká také výrazná investice do grafické karty. Grafické monitory mají výrazně vyšší cenu než běžné komerční monitory.

 

LCD nebo LED monitory?

Mám si koupit LCD (Liquid Crystal Display) nebo LED (Light Emitting Diode) monitor? Při klasickém rozdělení monitorů (dle zobrazovací technologie) zjistíme, že v podstatě žádné LED monitory neexistují. Ve skutečnosti jde stále o stejné LCD monitory, tedy o displeje z tekutých krystalů LED.

A v čem je tedy rozdíl? Jde o odlišení starší generace panelů s klasickým CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) podsvícením od moderních LED. Starší panely bývají označovány jako LCD CCFL a novější jako LCD LED. LED podsvícení je úspornější a prostorově méně náročné než klasické CCFL zářivky.

 

Typy panelů – TN, IPS/PLS, PVA/MVA

Velmi důležitý, bohužel často přehlížený údaj, který hraje klíčovou roli u této dlouhodobé investice, je typ panelu. Současné monitory s LCD TFT panely se dělí na několik kategorií:

  • Asi nejvíce vyráběné jsou TN (Twisted Nematic), které patří mezi nejstarší technologie LCD panelů. Jsou považovány za ideální typ pro hráčské monitory, a to díky velmi rychlým odezvám, které jsou při hraní her opravdu důležité.
  • Panely PVA (Patterned Vertical Alignment) /  MVA dříve využívané u profesionálních monitorů, jsou dnes vytlačovány právě IPS/ PLS technologií. Panely tohoto typu se vyznačují daleko lepším barevným podáním nežli TN.
  • IPS (In Plane Switching) / PLS panely dominují hlavně u mobilních zařízení. V současné době patří mezi špičku zobrazovacích technologií. Tento typ panelů představuje ideální kombinaci kvalitního barevného podání, špičkových pozorovacích úhlů, vysokého kontrastního poměru i poměrně rychlé odezvy.

 

Jas a kontrast

  • Jas nám udává hodnotu svítivosti a kontrast schopnost zobrazit sytou černou a jasnou bílou. Minimální hodnota jasu by se měla pohybovat v rozmezí 10 až 20 % MAXimálního jasu monitoru a pro správné vnímání barevných odstínů by se měl pohybovat v mezích od 80 – 160 cd/m2.
  • Kontrast se dnes uvádí tzv. dynamický a může být různě navyšován na miliony:1. Čím vyšší číslo, tím víc bude černá černá a bílá bílá. Obecně platí čím více tím lépe. Pro kancelářskou práci bude dostačující 400-900, pro hraní her či sledování filmů je to potom 1 500 a více.

 

Článek vznikl ve spolupráci se společností

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek