Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Knihy nemusí být jen na papíře

15. 03. 2016

Jestli vás náhodou minula móda elektronických čteček knih, čtěte dále. Seznámíte se s možnými funkcemi, zjistíte, jak se liší čtečka od tabletu, a třeba se rozhodnete, že si ji taky domů pořídíte.

Elektronická čtečka knih je zařízení, jehož hlavní funkcí je zobrazovat na displeji textové informace – obsah knihy. Může mít i funkce další, například přehrávání hudby, videí nebo brouzdání po internetu, ty jsou ale jen vedlejší, a pokud po nich tak toužíte, pořiďte si raději tablet nebo rovnou notebook. I na tabletu a notebooku se totiž dají knihy číst a navíc zvládnou již zmiňované funkce navíc. V čem tedy spočívají hlavní výhody čtečky knih, že se kvůli nim vyplatí pořizovat si domů další kus hardwaru?

 

Důvod první: nebolí oči

Ano, číst se dá samozřejmě i na klasickém počítači nebo tabletu, ale z jejich svítících displejů vás nejspíš po několika hodinách budou pekelně bolet oči. Oproti tomu většina čteček knih používá takzvaný elektronický inkoust, který zobrazuje na displeji písmena podobně vypadající jako na vytištěné stránce knihy. Pro čtení knih v pohodě stačí inkoust černobílý, nějaký ten obrázek prostě oželíte. Další výhodou elektronického inkoustu je extrémně nízká energetická náročnost. Proto se ostatně stejná technologie občas objeví v nějakém mobilu s velkou výdrží nebo v chytrých hodinkách.

Nevýhoda nepodsvíceného displeje je jasná. Jakmile zajde slunce a zhasnou se světla v pokoji, nic neuvidíte. Čtení v posteli je tak potřeba podpořit lampičkou na nočním stolku, slušivou čelovkou, nebo speciální malou LED lampičkou připojitelnou k vaší čtečce. V tomto směru mají tablety a počítače nespornou výhodu.

 

Důvod druhý: vydrží týdny

Extrémně nízká spotřeba elektronických čteček není dána jen použitím elektronického inkoustu. Díky tomu, že se jedná víceméně o jednoúčelové zařízení, mohli vývojáři vyřadit veškerý nepotřebný hardware. Navíc pro zobrazování textu nepotřebujete žádný extra výkon, čtenář si klidně na překreslení stránky pár desetin sekundy počká. To všechno dohromady vede k tomu, že elektronická čtečka knih vydrží na jedno nabití klidně měsíc nebo dva, a to i když patříte ke skutečně vášnivým čtenářům.

K TÉMATU  Autoradio s GPS Sencor SCD 9104: rádio mě dovede domů

 

Důvod třetí: snadná ovladatelnost

Počítač má spoustu tlačítek, tablet zase velký dotykový displej. To všechno jsou prvky, které vás při napínavém čtení mohou spíše rušit, než aby byly ku prospěchu věci. Pokud se oprostíte od všech dalších funkcí, stačí čtečce v podstatě jediné tlačítko pro otáčení stránek. S tím se samozřejmě výrobci nespokojují, proto dostanete přinejmenším tlačítko pro otáčení stránek opačným směrem. Tím to ale rozhodně nemusí skončit. Různé čtečky mají nejrůznější systémová tlačítka, setkáte se i s QWERTY klávesnicí pro psaní poznámek nebo s dotykovým displejem pro komplexní ovládání. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost.

Autor: adamr, FreeDigitalPhotos.net

TIP: Když hubnout, tak chytře

 

Důvod čtvrtý: přizpůsobivost

Přinejmenším v přizpůsobivosti různým požadavkům si specializované čtečky s universálními tablety rozhodně nezadají. Co se týče přizpůsobivosti při čtení, u lepších čteček si můžete vybrat, zda budete listovat tlačítky umístěnými po levé či pravé straně displeje, prostě podle toho, v které ruce zrovna čtečku držíte. Text se může zobrazovat na výšku nebo na šířku, takže si můžete s čtečkou klidně i lehnout na bok. A samozřejmě lze po libosti měnit písmo, font a prokládání řádků tak, aby bylo čtení příjemné a pohodlné i pro čtenáře se slabším zrakem.

 

Důvod pátý: číst se dá i v letadle

S notebookem a tabletem se nemůžete příliš vzdálit od nejbližší zásuvky. Navíc se jedná (obecně) o zařízení těžká a rozměrná, takže je jen tak nestrčíte do kapsy u bundy nebo malé messenger taštičky. Máte-li si na nich číst pohodlně, potřebujete navíc pevnou podložku, protože několik hodin (a u zábavné knihy klidně několik hodin vydržíte) nezvládnete udržet v ruce ani ten nejlehčí notebook.
Oproti tomu s elektronickou čtečkou knih začnete číst doslova a do písmene všude. Je lehká a snadno přenosná, bez problémů ji udrží každý, kdo zvládne číst tenounký paperback. Díky výdrži si ji můžete vzít na dovolenou. Jelikož nevysílá žádný signál, nevyhodí vás s ní ani z letadla. Jelikož nevydává žádné zvuky, můžete bez obtěžování okolí klidně číst u lékaře nebo na úřadě.

K TÉMATU  Samsung aktualizuje firmware MP3 přehrávačů

 

Důvod šestý: automatická záložka

Každý čtenář tu situaci zná. Začtete se do zajímavého příběhu a najednou někdo zazvoní. Hledáte záložku, označujete si přesnou větu, kterou jste četli naposledy. Vyřídíte návštěvu, usednete ke knize, a po chvíli začne zvonit telefon. Digitální čtečka má tu výhodu, že pokud ji vypnete a odložíte, vrátíte se po zapnutí přesně na to místo, kde jste skončili. Ve čtečce můžete mít rozečteny desítky knih, ke kterým se průběžně vracíte. Díky tomu může jednu čtečku sdílet více členů rodiny (ale varujeme vás, nejspíš se o ni začnete za chvíli prát).

 

Důvod sedmý: nižší cena

Díky tomu, že má čtečka podstatně méně funkcí než tablet nebo notebook, pořídíte ji nejspíš za výrazně nižší cenu. Při nákupu čtečky Amazon Kindle dejte pozor na čtečky označené „special offers“ nebo „speciální nabídky“. Jedná se o čtečky určené původně pro americký trh, které někdo v Americe nakoupil a do Česka dovezl. Od klasických „kindlů“ se liší tím, že při čtení zobrazují reklamy. Americké reklamy. Výrobce čteček za to dostává od inzerentů peníze, takže vám na oplátku může něco slevit. Sami se ale musíte rozhodnout, jestli vám to vadí nebo ne.

 

Článek vznikl ve spolupráci se serverem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek