Sobota , 19. 10. 2024

Michaela

Microsoft Edge je stále rychlejší

10. 06. 2024

10. 06. 2024

Microsoft Edge neustále získává nové funkce, ale mnohé z nich nejsou tak užitečné. Naštěstí nejnovější vylepšení udělá radost téměř každému: rychlejší výkon.

Microsoft se snaží svůj prohlížeč neustále zrychlovat

Microsoft v rámci svého interního projektu „WebUI 2.0“ přepisuje mnoho prvků rozhraní ve webovém prohlížeči Edge, aby se načítal rychleji a lépe reagoval. Panel Browser Essentials byl první komponentou, která byla přepracována, a Microsoft uvádí, že je „nyní o 42 % rychlejší pro uživatele Edge a o neuvěřitelných 76 % rychlejší pro ty z vás na zařízení bez SSD nebo s méně než 8 GB RAM“.

Přestože je Microsoft Edge nativní desktopová aplikace, prvky jako stránka Nová karta, stránky nastavení, boční panely a další rozhraní prohlížeče jsou v podstatě vložené webové stránky. Tato vložená zobrazení mají stejný problém jako mnoho běžných webů a webových aplikací – může chvíli trvat, než se důležitá tlačítka a nabídky plně načtou. Google Chrome, Mozilla Firefox a většina ostatních webových prohlížečů má také mix nativních a webových rozhraní (celé rozhraní Firefoxu je stylizováno pomocí CSS ).

Microsoft nyní pracuje na aktualizaci panelu Oblíbené, který by měl být o „40 % rychlejší“ a další součásti budou v následujících měsících přepracovány.

Microsoft v příspěvku na blogu uvedl: „V tomto projektu jsme vytvořili zcela novou architekturu markup-first, která minimalizuje velikost našich balíčků kódu a množství kódu JavaScript, který běží během inicializační cesty uživatelského rozhraní. Tato nová interní architektura uživatelského rozhraní je modulárnější a my nyní spoléháme na úložiště webových komponent, které jsou vyladěny pro výkon na moderních webových strojích.“

Je skvělé, že Edge je o něco rychlejší a pohotovější, ale odstranění veškerého nesouvisejícího odpadu, který se v průběhu let nahromadil (jako hry v postranním panelu a dravé půjčky BNPL), by také pomohlo výkonu a použitelnosti. To se však pravděpodobně nestane, takže si zkuste užít svižnější rozhraní. Můžete také zkusit přejít na Firefox, který v některých výkonnostních benchmarcích překonává Chrome a Edge a má mnohem méně funkcí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Nepřehlédněte

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek