Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Notebooky pro grafiku nebo složité výpočty: vyplatí se repasovaná výpočetní technika?

21. 08. 2017

Kolik byste by měl ideálně stát špičkový notebook pro výpočetně a graficky náročné operace? Padesát tisíc, nebo ještě víc? Repasovaná výpočetní technika umožňuje nákup skvělých strojů až za poloviční ceny. Dá se ale takovému notebooku vůbec věřit?

Každý kus se testuje zvlášť a na maximum

Ačkoliv se jedná o “použité zboží”, repasovaná výpočetní technika není žádným bazarem. Po vyřazení z inventáře velkých společností prochází náročnými několikahodinovými testy a jen vyhovující kusy potom putují zpátky do prodeje.

Pod takovými firemními notebooky si přitom nepředstavujte zařízení vhodná maximálně na formátování excelovských tabulek. Naopak, ony velké firmy dopřávají svým zaměstnancům přednostně to nejlepší, co trh nabízí. Často se jedná o notebooky, které jsou využitelné v oblasti digitálního designu, CAD modelování nebo pokročilých výpočtů.

Nadstandardním zástupcem této třídy notebooků je Dell Precision M6800 – asi nejvýkonnější repasovaný notebook, se kterým se momentálně můžete na trhu setkat.

Špičkový notebook do třiceti tisíc?

Dell Precision M6800 se opírá o profesionální grafické karty nVidia Quadro nebo AMD FirePro, procesor Intel Core čtvrté generace ve verzi až i7 Extreme Edition nebo až čtyři datová uložiště. Takové dispozice samozřejmě těžko splní snadno přenosný cestovní mini notebook – Precision M6800 má na první pohled rozbustnější konstrukci, ale také 17,3’’ velký displej ve Full HD nebo HD+ rozlišení a dostatečně prostornou klávesnici s oddělenou numerickou částí.

Je tak ideálním příkladem toho, že i repasované notebooky mohou splnit požadavky na grafiku nebo jiné náročné operace pro amatérské i profesionální účely. A pokud se jedná o nákup od prověřeného prodejce poskytujícího záruku, mohou být podobně spolehlivé jako zbrusu nová technika.

Autor: Jakub Kašpar

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Nepřehlédněte

Po delší době přinášíme video z rozbalení nějaké té “hračky”, tentokrát herní myši Niceboy Oryx M300 Duke. Ta chce oslovit dobrým poměrem ceny a výkonu při max. DPI 6 400 a nízké hmotnosti.
Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek