Čtvrtek , 05. 12. 2024

Jitka

Očnice pro videokameru Canon XA10 i pro videokamery značky Sony

23. 03. 2013

23. 03. 2013

Sháníte vhodnou očnici pro videokameru Sony CX nebo PJ s optickým hledáčkem, který se konstrukčně výrobci zrovna moc nepovedl? Potom tu pro vás máme snadnou pomoc a šikovné řešení zároveň. S očnicí pro Canon budete mít rázem po starostech, protože sedí i na zmíněné typy kamer Sony. Žádných složitých úprav není třeba. Stačí nasadit a problém je v mžiku vyřešen.

 

Vlastním videokameru Sony HDR-CX730E. Její hledáček není zdaleka dokonalý, ale jak se říká – zaplaťpánubohu – za to, že tam vůbec nějaký je. LCD panel je u kamer velmi šikovná věc. Při natáčení jsou situace a místa kde má své podstatné místo. Ovšem videokamera, se kterou to člověk myslí při tvorbě opravdu vážně musí mít i hledáček.

Každý kdo se zabývá natáčením videa, nemá zase až tak veliké ambice, aby byl ochoten investovat obrovskou částku peněz do kamery, která má opravdu skvělý hledáček, jako je tomu zpravidla u poloprofesionálních či dokonce plnokrevných kamer profesionálních.

Velmi vydařená pryžová očnice např. zde u Sony NEX-VG20EH i pro obrýlené kameramany

 

Pokročilým amatérským tvůrcům (mezi které se řadím i já) většinou stačí komerční videokamera z horní cenové poloviny. Když se člověk natáčením neživý, ale přesto chce, aby jeho výtvory za něco stály, sáhne po přístroji, který má hledáček. Ten je v mnoha situacích LCD panelem nenahraditelný. Kdyby nebyl žádný jiný důvod, tak hledáček opřený o okolí oka je vítaným třetím opěrným bodem pro to, aby se kamera při natáčení z ruky tolik nechvěla. I ty nejlepší stabilizátory obrazu mají totiž svá technická omezení a prudší záchvěvy rukou nejsou schopny dostatečně eliminovat.

Komerční videokamery Sony pro rok 2012 a nově 2013, i když mají hledáček, bez jeho úprav je s ním pracovat tak trochu za trest. Má výhodu v tom, že je výsuvný a dokonce – což pozitivně kvituji – výklopný směrem vzhůru. Bohužel to je z konstrukčního hlediska asi tak všechno.

Vysunutý a vyklopený hledáček kamer Sony řady CX a PJ 7xx s nedořešenou plastovou očnicí

 

Jeho očnicová část z tvrdého plastu je pro přitisknutí k oku nepoužitelná. Její vlys kolem čočky je tak mělký, že není kam složit řasy na víčkách. Tak ztrácíme již víše popsanou výhodu o opoře a zpevnění při natáčení z ruky, které je u amatérských točičů nejčastější. Našel jsem naštěstí řešení, jak ho snadno a účinně vylepšit.

K TÉMATU  Základní kámen: recenze Philips DVP3260/12

Dlouhou dobu jsem měl na mé předchozí kameře Sony HDR-SR11E vylepšení v podobě tenké samolepící pěnové gumy, kterou jsem ihned aplikoval i na nově zakoupenou CX730.

 

Již v té době jsem samozřejmě snil o tom, jak báječné by bylo sehnat nějakou náhražku, která by dokázala suplovat nějakou kvalitnější očnici. Bohužel jsem na žádnou dlouhou dobu nenarazil.

Až poměrně nedávno se mi dostala do ruky kamera Canon. Ta měla očnici, která mi připadla poměrně vhodná i na mou stávající CX730. Na předchozí typ SR11 se bohužel nehodila. Proto jsem si jí také cca před rokem, kdy jsem testoval pro Digilidi.cz poloprofesionální kameru Canon XA10 nijak nespojil s možností ji ke svému tehdejšímu přístroji zkusit připojit. Tato asociace ve mně vytanula, až s novějším modelem Sony, protože tvar očnice mi připadl dosti podobný.

Když se mi tato očnice opět dostala do ruky, neváhal jsem a vyzkoušel ji na hledáček mé Sony CX730. K mému úžasu tam velmi dobře pasovala.

Pryžová očnice pro kamery Canon XA10 a nově i HF-G25

Teď přišel čas na možnost sehnat si takovou pro vlastní potřebu. Chvilku to trvalo, ale i díky mému příteli, který měl dobré zkušenosti s jedním opravárenským servisem v Praze, kde mají na starost i výrobky Canon, jsem dokázal tuto pryžovou očnicí sehnat.

Před tím jsem ji našel ještě v jednom e-shopu, ale za nekřesťanských 690Kč! Moc jsem ji chtěl mít a byl jsem ochoten tyto peníze snad i vydat. Naštěstí měli vyprodané zásoby a já ji nakonec sehnal v AHW servisu Praha za mnohem příjemnějších 388 Kč jako náhradní díl.

 

Od teorie k praxi

Hledáček Sony je širší než ten u kamery Canon a má po stranách podlouhlé výstupky, které jsou tam proto, aby se dal hledáček pohodlněji vysouvat. Díky nim se očnice z XA10 za tyto výstupky zachytí a nehrozí tak její případné sklouznutí.

K TÉMATU  Recenze 3D LED televizoru Sony KDL-46HX850

Očnice na hledáčku pevně drží

 

Svůj účel plní perfektně. Ať s přimáčknutým okem přímo nebo opřená o sklo brýlí, je v hledáčku vidět celá plocha obrazovky. Přehled o všech funkcích tak zůstává v hledáčku s nasazenou očnicí zachován.

 

Naštěstí je mezi akumulátorem a hledáčkem dostatečně velká mezera, takže nic nebrání normálnímu vysouvání a zasouvání hledáčku zpět do těla přístroje s nasazenou očnicí.

 

 

Detailnější pohled na očnici, která udělá dobrou službu i majitelům kamer Sony

 

K očnici samotné

Ta je celá vylisovaná z černé pryže. Na oku bez brýlí sedí velmi dobře. Netlačí a zabraňuje téměř dokonale průniku nechtěného parazitujícího bočního světla, které jinak brání v náhledu tím, že se odráží na přední pupile hledáčku. Rozptýlené světlo v něm tak velmi snižuje jas obrazu a mi ztrácíme přehled o tom, co se děje ve snímané scéně před kamerou. Nic nebrání oku v potřebě mrkat.

Výřez pro šoupě dioptrické korekce kamer Canon způsobující vstup světla do oka spodem

 

Pro toho kdo nosí brýle je tato očnice už ne tak dokonale odstiňující, ale stále je to nebetyčný rozdíl bez ní nebo s ní. Světlo člověku v brýlích nejvíce proniká spodní stranou, kde je očnice jakoby ustřižená. U kamer Canon je v dírce na spodní straně šoupě pro opravu dioptrické korekce hůře vidícího oka.

U hledáčků kamer Sony CX a PJ je tento prvek umístěn v přední části hledáčku nahoře.

 

I pro obrýlené kameramany má tato měkká pryžová očnice velký význam. Nehrozí poškrábání velmi rozšířených plastových skel brýlí tvrdou obrubou původní očnice a dá se o ně velmi pevně a pohodlně opřít a ustálit tak více případný třes rukou třímající kameru.

Jak jste si mohli víše všimnout, je pryžová očnice pro videokamery Canon neméně vhodná i pro vybrané typy přístrojů Sony. Kdo do teď marně hledal jako donedávna já, má teď už jen jeden problém a tím je sehnat si zde popisovanou očnici. Až si ji pořídí, stane se nedokonalost původní očnice kamer Sony minulostí.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek