Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Po 60 letech je 4pinový konektor Molex konečně (téměř) mrtvý

16. 06. 2024

16. 06. 2024

Po celou dobu kariéry většiny lidí stavějících počítače měl každý v ruce 4kolíkový napájecí konektor Molex. Někdo mohl mít pocit, že to používá všechno na počítači, ale vztah lásky a nenávisti k tomuto společnému konektoru je, zdá se, téměř u konce. Je tedy na čase připravit smuteční řeč.

Pozdravte 4pinový Molex

4kolíkový konektor Molex je kolíkový a zásuvkový design s lisovanou zástrčkou tvarovanou tak, aby nebylo možné jej zapojit nesprávným způsobem. Má čtyři kolíky, jeden žlutý +12V, dva černé zemnicí konektory a jedno červené +5V připojení. I když najdete mnoho variant tohoto zapojení a schématu zapojení, protože konektor byl v průběhu let přizpůsoben pro různé účely.

Konektory Molex poskytují napájení elektronických zařízení pomocí zabezpečeného připojení, a protože kolíky a patice mají velké kontaktní plochy a bezpečně zapadají, je vhodné posílat napájení, spíše než jednoduše signály s nízkou spotřebou.

Krátký pohled do dlouhé historie

Molex, který představuje jeden z prvních standardů v tehdy vznikající oblasti elektroniky, si rychle našel cestu do všeho od domácích spotřebičů po automobily. Konektor Molex byl vyvinut na konci 50. let společností Molex, ale verze, kterou možná znáte, je ve skutečnosti AMP Mate-n-Lok vyrobená v roce 1963. Hlavním rozdílem oproti verzi AMP je zahrnutí dvou zkosených rohů, díky nimž je snadněji vytáhnout. Konektor AMP není ve skutečnosti zaměnitelný s patentovaným konektorem Molex, ale je to konektor AMP, který se stal standardem pro připojení napájení disket a pevných disků. Oba konektory AMP a Molex byly použity v počítačích a oba byly označovány jako „Molex“ konektory, přestože byly správné pouze z poloviny.

V 80. letech Molex představil sérii Molex 8981, která byla kompatibilní s Mate-n-Lok, což znamenalo, že v 90. letech bylo toto rozlišení každopádně akademické.

K TÉMATU  Blu ray disk levnější než DVD – jak kde a jak pro koho

Hodný, zlý a ošklivý 4pinový Molexu

Konektory Molex byly zjevně velkým problémem ve světě spotřební elektroniky a později v domácích počítačích. Byl to snadný, rozšířený standard, který výrobcům počítačových dílů usnadnil zajištění toho, aby vše fungovalo společně. Protože má tak dlouhou životnost, znamenalo to také, že konektory Molex umožňovaly vzájemnou spolupráci dílů, které byly od sebe vzdáleny mnoho let.

Napájecí zdroje, které nabízely pouze připojení Molex, získaly ještě větší životnost díky tomu, jak jednoduché bylo vytvořit adaptéry Molex pro jiné novější standardy, jako jsou napájecí konektory SATA. Tyto konektory bylo snadné zasunout a je nepravděpodobné, že by je někdo nedokázal zasunout dostatečně daleko nebo že by se jeden náhodně rozpojil.

Sestavit systém pomocí konektorů Molex je hračka, dokonce přímo příjemná. Když však nastal čas rozebrat tento systém nebo upgradovat nebo vyměnit součást, konektor Molex si vyžádal své oběti. Některé z těchto konektorů, držené pohromadě čistým třením, měly pocit, jako by se spojily dohromady. Nejhorší ze všeho bylo, že během tahanic o vytažení konektoru bylo až příliš snadné vytrhnout kabely, někdy dokonce i s připojenými kolíky, přímo z konektoru.

I když Molex představoval standard, některé společnosti se ho držely tak volně, že kvalita se mezi kabely mohla značně lišit.

Jak si dnes 4pinový Molex stojí?

Jen málo, pokud vůbec nějaké počítačové komponenty stále používají konektor Molex. Nejběžnějším zařízením, které stále používá tyto konektory, je skromný ventilátor skříně a pak pouze nejlevnější exempláře. Pro dobré ventilátory je běžnější použít 4pinový PWM konektor, který je připojen přímo k vaší základní desce nebo k regulátoru otáček ventilátoru. Protože vše, co konektor Molex může poskytnout, je napájení, každý ventilátor využívající takové připojení poběží vždy na plný výkon. Není nápad pro hlučnost nebo životnost ventilátoru.

K TÉMATU  Telefony jsou stále větší – a je to chyba spotřebitelů

Moderní napájecí zdroj může mít jeden nebo dva konektory Molex pro starší kompatibilitu, nebo nemusí mít vůbec žádný. Pokud máte modulární napájecí zdroj, pravděpodobně byl dodán s alespoň jedním kabelem Molex, ale pravděpodobně je stále ve své malé tašce.

I když Molex poskytl dobrou službu, je tu už dlouho a chce to inovaci. Pak znovu, jak nám ukázala nedávná sága 12VHPWR, vytvoření spolehlivého a bezpečného připojení napájení není tak snadné, jak se zdá. Stále se však pravděpodobně setkáte s konektory Molex, jako jsou tyto, v kutilské nebo rozpočtové elektronice a vzhledem k tomu, jak snadno se s nimi pracuje, lze očekávat, že v nepočítačových kontextech budou tyto konektory nějakou dobu žít.

Foto: Barcex, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek