Úterý , 25. 02. 2025

Liliana

Proč starší telefony nemohou pracovat s 5G?

14. 02. 2025

14. 02. 2025

Přemýšleli jste někdy o tom, zda by vložení moderní SIM karty do vašeho starého telefonu mohlo způsobit, že se připojí k 5G? Bohužel to nejde. Zajímá vás proč? V 5G je mnohem víc než jen vyšší rychlosti a luxusní jméno. Je to trochu jako vložit disk Blu-ray do přehrávače, který je jen na DVD a očekávat ostré video ve vysokém rozlišení. Je to jistě extrémní příklad, ale ve skutečnosti jde o to, že starší telefony nemají správné antény, rádiový hardware nebo software pro použití technologie 5G. Mnoho novějších smartphonů z roku 2019 má nyní přístup k 5G.

5G vyžaduje specializovaný hardware

5G není jen jednoduchá aktualizace softwaru. Z nějakého důvodu se tomu říká síť nové generace. Vyžaduje specializovaný hardware – představte si to jako zcela nový jazyk, kterým vaše zařízení musí mluvit a rozumět mu. I když 5G může využívat některá stejná frekvenční pásma, která již používá 4G, rozšiřuje se také do vyšších frekvencí známých jako milimetrové vlny (6G bude v budoucnu používat ještě vyšší frekvence). Tyto vysokofrekvenční signály dokážou zpracovat enormní množství dat, ale pouze pokud má váš telefon ty správné antény a modemy pro jejich zpracování, což starší telefony nemusí mít.

5G také používá pokročilé komunikační protokoly zvané 5G New Radio (5G NR). Starší zařízení jednoduše nemají vnitřní komponenty, které by tyto signály využívaly. Na rozdíl od počítačového programu, který lze někdy aktualizovat, je modem telefonu pevně zapojen. Když tento hardware není od začátku určen pro 5G, máte smůlu. Žádný softwarový patch nemůže naučit zastaralý hardware, jak zacházet se zcela novou technologií.

Starší telefony mají další fyzická omezení

Hardwarová omezení se bolestně vyjasní, pokud se pokusíte použít svůj starý telefon pro 5G. Budete muset vyměnit antény, rádiové čipy a pravděpodobně i procesor telefonu, abyste zvládli další zátěž. Pamatujte, že tyto části nejsou volitelné doplňky – anténa vašeho telefonu je přesně vyladěna pro konkrétní frekvence a její modem je uzamčen v architektuře starších sítí, jako je 3G nebo 4G.

K TÉMATU  Recenze Lamax Beat Blaze B-1 - basy pro vaše uši

Možná budete v pokušení zeptat se, zda můžete jen připojit externí 5G dongle a volat. I když to teoreticky zní skvěle, nikdy jsme neviděli produkt, díky kterému by to bylo praktické (alespoň pro telefony) a nošení objemného nástavce by mohlo připadat jako přeměna telefonu ve vědecký projekt. Navíc novější telefony, zejména ty repasované, se v průběhu let staly docela dostupnými.

Proč jsou aktualizace nezbytné

Skok ze 4G LTE na 5G není menším skokem v rychlosti – je to totální přepracování toho, jak telefony komunikují s mobilními věžemi. Tento upgrade sítě má tendenci mít extrémně nízkou latenci, takže váš telefon může odesílat a přijímat informace téměř v reálném čase. Tento typ odezvy je zvláště důležitý pro novější technologie, jako jsou samořídící auta, vzdálené ordinace a prostředí virtuální reality.

Starší telefony nebyly nikdy vyrobeny s ohledem na tyto možnosti, takže jim chybí výkon i infrastruktura, aby udržely krok. Namísto snahy vypořádat se se zastaralým hardwarem může být cestou přechod na 5G nákupem nového zařízení. Navíc, kdo ví, co bude mít 6G v budoucnu? Možná máte naprosto dobrý telefon, který nechcete upgradovat – a to je naprosto v pořádku. 5G je skvělé, ale 4G není hrozné. Navíc je tu vždy Wi-Fi. Pokud však toužíte po rychlejším stahování, plynulejším streamování nebo připojení další úrovně, budete potřebovat telefon, který umí využívat 5G.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek