Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Recenze HP Pavilion 15 s AMD Ryzen 5 – bílá stylovka pro náročné

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

16. 02. 2020

16. 02. 2020

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Pouze hardwarem zcela nepolíbený člověk netuší, když koupí Pavilon, oč jde. Takový “matfyzák na disku“ (i Pokáč sám) jistě očekává kromě rozumné výbavy zejména kvalitní Full HD displej a reproduktory exkluzivní značky Bang & Olufsen (B&O). Ty tyto stroje do značné míry definují.

Léta nezažiješ nouzi

Nouzi o dostatek operační paměti (16 GB DDR4), úložného místa na rychlém M.2 SSD disku Intel (512 GB) mít nebudete. Dovolíme si říci, že ani o adekvátní grafickou či výpočetní sílu procesoru.Ten je navíc úsporný, za TDP 15 W se nemusí stydět. Přesně tak si představujeme mobilní procesor s vcelku potentním grafickým jádrem a dobře vybalancovaným výkonem i spotřebou (ruku v ruce samozřejmě se snesitelným odpadním teplem).

HP Pavilion 15-cw1012nc
LCD displej 15,6 palců, FullHD (1920 × 1080), IPS, matný WLED
Procesor AMD Ryzen 5 Mobile U3500
1,4 GHz až 3,6 GHz, 4 jádra, 6 MB Cache
RAM 16 GB (2 × 8 GB) DDR4-1866, Kingston
Integrované grafické jádro Radeon Vega 8, 2 GB RAM (sdílená)
Pevný disk Intel SSDPEKKNW512G8H
512 GB, NVMe M.2
Čtečka paměťových karet SD
Konektivita Wi-Fi Realtek 802.11b/g/n/a/ac, Bluetooth 4.2, LAN 1GbE
Porty 1 × USB-C, 2 × USB-A (obojí standard USB 3.1 Gen 1), RJ45, 3,5mm port (mikrofon/sluchátka), nabíjecí port, HDMI
Multimedia HD kamera s 2 mikrofony (720p), Stereo repro B&O
Další výbava Podsvícená klávesnice s numerickou částí, kovové víko a rám klávesnice, spodní část z tvrzeného plastu, TPM 2.0
Akumulátor 3článkový 41 Wh (Li-Ion)
Hmotnost 1,73 kg
Hmotnost adaptéru 291 g (45 W)
OS Windows 10 Home (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 19 900 Kč
Záruka 2 roky
K TÉMATU  Sony Cyber Shot DSC-HX200V: Kompakt s natáčením ve Full HD 50p

 

Neobejde se sice bez aktivního chlazení, ale většinu času si ventilátor vrní a neruší. Pouze při plném zatížení čekejte hučení plných otáček jako za starých časů. Nasávání vzduchu je na spodní straně s výdechy mezi displejem základnou notebooku.

Při otevření ji displej nepatrně zvedne, asi pro lepší průchod vzduchu. Jinak se notebook drží při zemi. Díky tomu a nízké a zkosené hraně se na něm bude dobře pracovat.

S procesorem úzce souvisí výdrž akumulátoru, tu vnímáme coby velmi dobrou vzhledem k velikosti displeje i výkonu procesoru. I když na dlouhé cesty do vlaků či aut na zadní sedadlo ho spíše pro větší rozměry nedoporučujeme, sem lépe pasují menší laptopy. Podobné doby nezávislosti na elektrické proudu u levných 15palcových notebooků či herních strojů nedosáhnete.

3DMark Professional
Time Spy 838
Fire Strike Extrem 939
Fire Strike 2014
Night Raid 7160
Sky Diver 6963
PCMark 10 Professional
Express 4145
Extended 3142
Výdrž baterie (Gaming) 1 h 47 min.
Výdrž baterie (Modern Office) 7 h 27 min.
Výdrž baterie (Idle) 10 h 16 min.
GFX Bench 5 (OpenGL)
Aztec Ruins (Normal) 3406
Car Chace 2585
Manhatan 3.1 3373
Manhatan 4172
T-Rex 8543
ALU 2 5424
T-Rex (battery) 115,5 min.
# Testováno s jasem displeje 30 % a deaultním nastvením spotřeby.

 

512GB SSD disk poskytuje dostatečnou rychlost proti klasickým SSD SATA diskům.

Výbava adekvátní ceně

Začněme displejem s matnou úpravou, maticí IPS s dobrými pozorovacími úhly a Full HD rozlišením. Výrobce jej zasadil do kovového víka s úzkým rámečkem, přesně dle diktátu doby. Ten neruší a zároveň kov LCD panel dobře ochrání před poškozením. Na domácí práci a sledování filmů je zcela postačující a kvalitní. Možná bychom uvítali silnější podsvícení pro jasné letní dny.

K TÉMATU  Recenze Hammer Blade 2 Pro - odolnost a styl na prvním místě

O reproduktorech již řeč byla. Zázraky se neodehrávají, limity mají hlavně v basech. Nevyrovnají se externím řešením od Lamaxu či Niceboy za ceny kolem 1 000 Kč, ale mezi notebooky jde o špičku a “na chleba si namažou“ ty levnější reproduktory. Tento Pavilion vnímáme jako jeden z mála notebooků, u kterého bychom se obešli bez nich. Na sledování filmu večer nebo pro “nouzový” poslech hudby či internetového rádia při práci bohatě stačí. Výkonu mají dost, ve své třídě excelují. Proti provedení nemáme námitek po stránce vzhledu ani umístění.

 Pokud si budete chtít hudbu užít naplno, nasaďte si kvalitní sluchátka.

Klasickým nešvarem zejména těch “neprofesionálních“ notebooků bývá rozložení portů USB i jiných. Jinak tomu není ani u tohoto notebooku. Vpravo i vlevo se “portíky” tulí jako již zmíněný matfyzák na discu k holce, co postavu měla na missku. U spousty periferií jako flashdisky (možná i micro USB přijímače pro bezdrátové myši) narazíte na problém s místem, dva vedle sebe se vejdou maximálně jen kabelové konektory. Pánové, rozum do hrsti. Tím spíše u domácího multimediálního notebooku bez možnosti připojení tovární dokovací stanice nám to vadí.

Proti klávesnici s numerickou částí a podsvícením s možností manuální regulace dvou úrovní jasu výtky nemáme.

Klávesy, pokud do nich nemlátíte jako smyslů zbavení, umí pracovat nehlučně. Až na mezerník, kde se klasickému zvuku odskoku plastu od podkladu nevyhnete. Proti ergonomii ani funkcím na klávesnici neřekneme půl slova. Ani klasicky menší šipky nevadí, pro případné hraní závodních her můžete využít numerickou část.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek