Středa , 01. 05. 2024

Svátek práce

Recenze kamery Lamax X3.1 Atlas – důstojný základ pro akci

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

22. 07. 2018

22. 07. 2018

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě stejné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

TIP: NICEBOY VEGA 5 FUN – ZÁBAVA I NA DÁLKU

O parametrech a vzhledu není třeba se dlouze rozepisovat, koukněme se na tabulku a vidíme, že maximálním rozlišením videa pro realné používání bude 2,7K, 4K je interpolované. Chybí tu stabilizace, což není v této cenové kategorii nedostatkem, ale vlastností.

TIP: BML CSHOT1 – UMÍ LEVNĚ

Hodinky v ceně

Nepostrádá klasicky bohaté možnosti dálkového ovládání známé od dražších modelů – od telefonu po pohledné hodinky. Ty se vzhledově Lamaxu povedly a navíc umí vypínat displej (nikoliv celou kameru), což ta, řekněme, druhá častá verze ovladačů pro akční kamery prostě neumí – ta se dvěma barevnými tlačítky (červené, šedé) a bez náramku, připomínající spíše hračku.

Aplikaci má Lamax vlastní ve verzi 5.0. Snaží se být uživatelsky přívětivější než starší verze, což se daří. Od podobných současných aplikací se moc neliší – umí to samé v bledě modrém, takže zde také bez problémů. V diskusi jeden čtenář psal, že při připojení na mobil jiná kamera Lamax nereaguje na vlastní tlačítka, což je špatně. My bychom to tak dramaticky nesoudili, protože v současné verzi jsme nenašli nic, co by nešlo nastavit před aplikaci v mobilu. To dříve nebývalo standardem. A otázkou je, proč ťukat na kameru, když máte vše v mobilu?

Jako vejce vejci – skoro…

Už jsme to nakousli v úvodu, tak pojďme rovnou k věci a neboje se srovnání parametrů s dražším modelem (byť o pár stokorun). Atlas nabízí nativně 2,7K rozlišení (má stejná další rozlišení videí i fotek), stejné dálkové ovládání i připojení přes Wi-Fi, stejnou hmotnost, dokonce i čočka vypadá dle webu stejně (reálné výsledky nechme na později) – A+++ HD širokoúhlá čočka.

K TÉMATU  Sony je nejpopulárnější značkou

Čím se tedy liší? Vezměme to přehledně:

  • Lamax X7.1 – úhel záběru 170o, akumulátor 900 mAh, více příslušenství (celkem 23 ks, ale bez druhého akumulátoru, naopak s plovákem a čelenkou na hlavu, náhradními dvířky apod.);
  • Lamax X3.1 – úhel záběru 160o, akumulátor 1 050 mAh, chudší příslušenství (např. bez mikrovláknové utěrky na čočku, náhradních dvířek a několika různých klipů).

Stejně řešené u obou kamer je menu i logika pohybu v něm, podobně jako možnosti nastavení. Celkově menu hodnotíme jako povedené. Škoda, že kamery se vždy zapnou na natáčení videa a nejde to (stále) nikde změnit, např. na fotografování.

Zatím mně osobně vyznívá lépe levnější model – základní příslušenství tu je, stále je ho dost a akumulátor má vyšší kapacitu. Stabilizaci nemá ani jedna z kamer.

Fotografie – méně pixelů je lépe

Fotografie vnímám na akční kameru jako ostré v šeru v místnostech i venku, pouze se světlem kamera pracuje hůře. Hlavně ve slunečném dni nezvládá nadbytek světla – fotky jsou místy přesvětlené. Je třeba hlídat si, kde je slunce.

Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

Fotoaparát nabízí až 16 Mpix (4 600 × 3 456), to vnímáme jako zcela zbytečné. Osobně jsem fotografoval hlavně s rozlišením 8 Mpix (3 264 × 2 448, obrázky se vejdou v budoucnu na 4K displeje) a s fotografiemi jsem spokojený. A upřímně, pokud nepotřebujete tisknout plakáty, leckomu stačí klidně dle mého názoru i 5 Mpixelů (2 592 × 1 944). Nicméně na internetu se dočtete, že na fotografii velikosti A4 potřebujete 8 MPix, což asi hovoří za vše. Displej s rozlišením 1 920 × 1 080 (tedy Full HD) znamená pouhé 2 Mpixely. 

Videa – různá místa i nastavení

U videí je vidět opět již 100× omílaná skutečnost, že na reálné 4K (v pohybu) tyto kamerky zatím nemají – záznam je trhaný. I proto se mi líbí, že výrobce to již nekomunikuje tak hlasitě, jako třeba u značky BML, místo toho mluví o nativním 2,7K / 30 FPS, které se zdá býti použitelné na klidnější videa i v pohybu. U mě ale stále vede Full HD / 60 FPS, kde nemám výhrad. Dokonce ani noční natáčení nepůsobí zle.

K TÉMATU  Sdílení karet – levnější satelitní příjem v domácnosti

Srovnání 720p (slow motion), 1 080p / 60 FPS, 2,7K a 4K

 

Další videa

Vraťme se k úvodní polemice, zda se vyplatí vybrat levnější Atlas nebo dražší Naos, když schopnosti mají kamery stejné. My osobně máme jasno, Lamax X3.1 se nám líbí hlavně pro dobrý poměr ceny a výkonu. A pokud vyloženě netoužíte po nějakém kusu vybavení nebo nevyužijete rozličné klipsy a držáky, není důvod platit více. Na druhou stranu, pokud byste je měli dokupovat později, pak asi budete smutní z cen samostatného příslušenství jako náhradní dvířka.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Nepřehlédněte

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek