Pátek , 27. 12. 2024

Žaneta

Recenze kamery Rollei Actioncam 420 – mrňous k akci připraven

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

16. 09. 2016

16. 09. 2016

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Budu upřímný, zpočátku jsem k Rollei AC 420 přistupoval se skepsí, digitální fotoaparát mám, natáčet videa nepotřebuji, tak k čemu by mohla být tato věcička užitečná? Postupem času konstatuji, že jde o vcelku návykovou věc.

 

TIP: Recenze kamery TP-Link NC220 – osobní strážce

 

Technika v plastové krabičce

Actioncam 420 toho umí opravdu dost, podporované formáty videa prozrazují zvládnutí 4K videa. Upřímně, jde ale o informaci, která má vypovídající hodnotu stejnou jako maximální rychlost vašeho vozu. Ano, umí to. Kolikrát za život to může dokázat, a jak se při tom nadře? Video o 10 snímcích za sekundu? Opravdu? Zvolte raději 1080p, které můžete točit až při 60 FPS, nemluvě o 720p s max. 120 FPS. Rozlišení stačí většině z nás, tak k čemu se trápit s 4K či 2K rozlišením, byť to druhé již použitelné je.

Menu nastavení videa.

Pokud jde o výsledky, podívejte se na samotná videa. Zkoušeli jsme více variant jako zpomalený záznam, zde jsem však při prohlížení v počítači rozdíl nepozoroval. Tak si vystačme s těmi běžnými v 1080p. Maximálně 32GB paměťová karta při tom bohatě pojme dostatek záznamu – na 16GB kartu se vejde 1 h 52 minut při FullHD rozlišení a 30 snímcích za sekundu.

Samozřejmě jsme museli vyzkoušet natáčení pod vodou. Postrádal jsem při tom potápěčské brýle, takže omluvte pohyb zmateného tuleně, většinu věcí jsem viděl mnohem hůř než na videu. Ochranný obal fungoval na výbornou, byť jsem se hlouběji než asi do 2 m nepodíval. To snad nevadí, skutečných potapěčů bude mezi majitely kamery poskrovnu. Co je hlavní? Prostě mě to bavilo.

Možnosti nastavení pro režim fotoaparátu jsou základní jako pro každý kompakt, ale průměrnému ovybateli Česka, předpokládejme, stačí – např. až 30s samospoušť je výborná, pokud se potřebujete dostatečně naaranžovat, 10 s nemusí vždy pohodlně stačit. Nemluvě o možnosti ovládání přes mobil, ale o tom až později. Malý stojánek (či držák) poslouží coby improvizovaný stativ.

K TÉMATU  Recenze Panasonic DMP-BDT220EG: Blu-ray přehrávač pro fanoušky značky

Menu nastavení fotografií.

Statické snímky Rollei taktéž zvládá důstojně, digitální zoom je samozřejmě k ničemu, jinak nemáme výhrad. Focení na denním světle umí bezvadně. Ani večer či šero nedopadlo tragicky. Čekejte samozřejmě vyšší zrnitost, ale ostrost nebyla špatná – tedy pokud nechcete fotit detaily. Na ty Rollei specialistou být nechce, své kvality dokazuje na jiných frontách.

Fotky v plném zorlišení stahujete zde.

 

Bez drátů pouze s robotem či jablkem v ruce

Zajímavou funkcionalitu představuje možnost připojit se ke kameře prostřednictvím asi 15MB aplikace ze smartphonu díky Wi-Fi. Po vyzkoušení na kamarádově telefonu musím konstatovat, že mě to nadchlo, snadné nastavování a možnost fotky okamžitě stáhnout do zařízení, přehrát videa přímo z kamery přes apod. Spojení bylo bleskové. Bezvadné, pohodlné.

O to příjemnější, že nastavování na fotoaparátu je trošku složitější, musíte déle držet tlačítko na boku, šipkami posouvat položky, spouští potvrzovat a v menu přeskakujete tlačítkem pro zapínání Wi-Fi, resp. pro volbu režimu (natáčení / focení). Bohužel chybí podpora Windows ze strany výrobce, což by ocenili lidé bez Androidu či drahého designového ovoce v kapse, naopak vlastnící mobil, tablet či notebook s „wokny“. Škoda lávky.

V opravdu atraktivním balení jsme objevili samozřejmě akumulátor pro fotoaparát, který mu udělí energii třeba na celý den focení, natáčení při opakovaném zapínání, vypínání např. na prohlídce Zoo či centra města. Výrobce deklaruje 1,5 hodiny při natáčení 1080p videa. Tomu lze věřit. Zbytek příslušenství čítají nalepovací držáky na helmu (zahnutý) či rovnou podložku, které poslouží jako malý stativ, nebo nástavec na stativ klasický. A protože již kamera prošla řadou redakcí, postrádal jsem náramek na ruku, který má být dálkovým ovládáním. Dokoupit by jej šlo asi za 300 Kč.

Kamera se nabíjí prostřednictvím mini USB portu (nikoliv mikro USB), což vnímám trošku jako exkurzi do minulosti. Musíte si tak hlídat kabel, nevystačíte s jedním i pro mobil apod. Drobnost. Každopádně můžete mít po ruce powerbanku a jede se dál… Tedy jen na suchu, protože na to musíte tělo z ochranné krabičky vyndat.

K TÉMATU  Recenze Lamax GentiLight Touch – doteková louč

 

Fotogalerie

 

Vyberte si mladší

Na trh se nedávno dostal inovovaný model s číslem 425, který je o něco vylepšen oproti testované 420. Stručně a rychle je rozdíl v hmotnosti (to je příjemné) i rozměrech (již takto je kamera dost malá) a funkcích, např. zvládá 4K video při 25 FPS a Wi-Fi navýšila dosah o 5 m apod. Rozhodně tak volte spíše novější model, tedy pokud nenarazíte na nějakou výhodnou cenovou nabídku, přestože AC 420 není vůbec špatná, naopak. Proč ale nezvolit facelift?

Srovnání specifikací modelu Rollei Actioncam 420 s novější 425. (Zlaté výstřižky ve Windows 10. :o)

Jak bylo zmíněno výše, přes prvotní pohrdání „celým tímhle segmentem“ rád uznám, že jsem byl omezený a tvářil se zbytečně nadutě. Není hračkou, jde o plnohodnotnou kameru s jasně definovaným účelem, kterému je plně přizpůsobena. A co je hlavní? Funguje.

Při každodenním užívání zjistíte, jak je to návykové a snadné. Sem tam si řeknete: „Škoda, že nemám po ruce kameru,“ když  náhodou vidíte přistávat vrtulník apod. Díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti se na ni v batohu i kabelce místo najde vždy. Možná bychom uvítali očko na klasickou „tkaničku na ruku“ jako má běžný fotoaparát. Ale pozor, opět je třeba si uvědomit, že Rollei Actioncam 420 není a nebude běžnou kamerou ani fotoaparátem – určení má úzké, možnosti široké.

 

Aktuální cena Rollei ActionCam 420 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Napájení mini USB portem + Kvalitní výstup (video i fotky)
– Složitější nastavování přímo na fotoaparátu + Kompaktní rozměry
– Chybí aplikace pro Windows, bez ní je Wi-Fi k ničemu pro majitele OS od Microsoftu + Může pod vodu, kde funguje bezvadně
  + Dálkové ovládání mobilem

Za zapůjčení Rollei Actioncam 420 děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek