Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

Recenze Sencor Element P430 – jedním slovem tank

23. 08. 2014

23. 08. 2014

Konečně přinášíme slibovanou recenzi opravdového drsňáka mezi chytrými mobilními telefony, který si na něj jenom nehraje, drsný zkrátka je. Snese opravdu hodně, což naznačuje certifikace IP 67.

Testovaný telefon jsem si vybral jako společníka na dovolenou, protože mi dokázal nahradit několik věcí, které bych jinak s sebou vezl – přehrávač hudby do auta (ušetřil jsem tak nutnost brát více CD či samostatný MP3 přehrávač pro připojení do auto radia (používám FM transmitor), bonusem byla možnost sledovat filmy, samozřejmě nahradil můj běžný telefon a moje důvěra sahala tak daleko, že jsem nevzal ani fotoaparát. Výhodou ve srovnání s mojí starou Nokií byla možnost nabíjení přes USB, takže jsem nemuse do auta shánět specifickou nabíječku, ale stačil klasický USB adaptér, který stojí pár korun a využiji jej i pro jinou elektroniku. Nijak jsem svého rozhodnutí nelitoval, Sencor P430 sloužil bezvadně. Tedy kromě malého problémku s audio konektorem, ke kterému se vrátím později.

 

Odolává větru, dešti, prachu… …přejetí autem?

Co ono magické zaklínadlo IP 67 znamená, jsme si již vysvětlili dříve.

Zdroj: Wikipedie

Odolnosti telefonu pomáhá vedle pogumování rámu a bytelných gumových ucpávek USB portu a 3,5mm audio konektoru také ikonické „čelní sklo“ Gorilla Glass. Problémem tak nejsou pády různého druhu na různé typy povrchů včetně betonu i asfaltu, nevadí ponoření do vody a nijak letmé (slibovaná půlhodina platí) či hození telefonu do písku na pláži i vykoupání v moři.

Dále zvládl 30minutové koupání v akváriu, což mě nepřekvapilo, odpovídá to jeho specifikaci. Delší dobu se mi zkoušet nechtělo, na P430 čekaly ještě další testy – daleko za hranicí dobrého zacházení. Avšak moje víra v přežití telefonu byla neoblomná a nakonec ani distributor se toho nebál, když svolil k jeho vyprání a přejetí autem.

Vážení čtenáři, tohle se svým telefonem nezkoušejte, jde o opravdu extrémní testování, které již nemá cokoliv společného se specifikacemi od výrobce. Přejetí telefonu, položeného na hrubé asfaltové silnici, průměrně těžkým autem nižší střední třídy mi nezní jako banalita. A světe (ne)div se… Přežil! Bez šrámů se to neobešlo, ale jinak se šasi předvedlo v plné síle coby naprostá špička.

Hůře na hrubém asfaltu s ostrými kameny dopadlo krycí sklo po otočení, tedy sklem na kamínky. „Skleněná gorila“ již obrovský tlak auta nevydržela v místech, kde ostré špičky kamínků vystupovaly nad vozovku. V těchto místech sklo popraskalo, už nepříjemný zvuk mě informoval, že tohle nebyl dobrý nápad. A čert, resp. fotoaparát, tomu chtěl, že se mi pořízené video přímo z akce na SD kartu prostě neuložilo. První pohled na telefon u mě vyvolal smutek nad zničenou věcí. Telefon, který mi sloužil naprosto perfektně, jsem si za měsíc používání oblíbil. Druhé ohledání ukázalo, že úhony se dočkalo pouze krycí sklo. Telefon zůstal funkčním.

Tolik k odolnosti, je jednoznačně výjimečná! Uznejte sami, kdo z nás to má? Takový Siemens M65, kdysi jistě též ikonický přístroj s ochranou stupně IP54, v porovnání s ním působí jako usmrkané nedochůdče.

 

Velké svaly, slabší srdce…

Zamyslíme-li se kriticky nad výše zmíněným kontextem s cenou, není přehnaná. A tak se logicky ptám, kde Sencor šetřil? Šetřil vůbec? Na výbavě a funkcích to nebylo, přeci jen má kvalitní fotoaparát, použitelné GPS, rádio, 2 SIM a dostanete k němu i sluchátka. Výdrž baterie není špatná. Moje pozornost se tak obrací do nitra, kde „tluče“ pouze 1,2GHz procesor MediaTek a ukrývá se malý úložný prostor (pouhé 4 GB).

K TÉMATU  Doonio Tynman: dvě SIMky jednou ranou a video na cesty
Sencor Element P430
LCD 4,3 palce, IPS, 540 × 960 (Gorilla Glass)
Procesor AMR MediaTek MT6589 (ARM Cortex A7)
4 jádra, 500 MHz – 1,2 GHz
Grafické jádro PowerVR SGX 544MP (1 jádro)
RAM 1 GB
Interní paměť 4 GB e-Nand
Čtečka paměťových karet microSDHC (až 32 GB)
Konektivita WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth, 3G
Zvuk mono reproduktor vzadu
Porty mini USB, 3,5mm audio
Kamery přední 1,2 Mpix, zadní: výrobce udává 8 Mpix, fotoaparát nabízí až 12,6 Mpix, LED blesk
Další výbava GPS, FM rádio, 2 SIM, odolné provedení IP67
Akumulátor 2800 mAh Li-pol
Hmotnost telefonu 269 g
Hmotnost adaptéru 60 g
OS Android 4.2.2 („Jelly Bean“)
Doporučená cena (s DPH) 6 799 Kč
Záruka 2 roky

Výkon ve hrách, na všechny mnou zkoušené hry 4jádrový procesor stačil bez problémů, stejně jako na cokoliv jiného, co můžete na telefonu používat – samozřejmě nevadilo několik aplikací spuštěných současně, poslouchat hudbu, používat GPS, sledování filmů bylo bez problémů. Srovnání s dříve testovaným tabletem Sencor s podobnou konfigurací dopadá dobře.

Výsledky testů Sencor Element 7.85Q102G Sencor Element P430 Srovnání
3DMark
Ice Storm 2568 2837 110%
Ice Storm Extreme 1294 1337 103%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 11828 14570 123%
OpenGL ES 2.0 2150 2990 139%
GFXBench 3.0
T-Rex 257 343 133%
ALU 168 242 144%
1080p Driver Overhead 363 752 207%
Ostatní testy
SmartBench 2012 3178 3673 116%
NenaMark 2.4 39,1 50,6 FPS 129%
 
Běžné užívání (Wi-Fi, 3G, GPS, internet, hry) 5 h 24 min. 11 – 13 h  
Sledování HD filmů (1080p; bez Wi-Fi) 5 h 55 min. 6 h 20 min.  
Sledování HD filmů (1080p; s Wi-Fi) N/A 5 h 39 min.  

Kvalitní a zejména dostatečně hlasitý je reproduktor umístěný na zadní straně, takže šlo bez problémů sledovat film i ve venkovním prostředí v kempu. Ocenit musím i velmi rychlé spouštění systému Android, zabere doslova pár sekund.

Konečně kvalitní foťák

Telefon jsem měl k dispozici poměrně dlouho, takže to nebyla vyloženě loterie. Kvalitu posuďte opět sami. Mně jediné, co překvapilo, že lze nastavit i vyšší, než výrobcem udávané rozlišení 8Mpix. A jakožto nedůvěřivý člověk mě ani nenapadlo oněch 13 Mpix využívat, spokojil jsem se s osmi.

Fotografie v plném rozlišení stahujte zde.

 

Telefonování, GPS a rádio

Ačkoliv si tím nejsem u „smart founů“ popravdě úplně jistý, odmítám se vzdát kacířské myšlenky, že telefon by měl sloužit hlavně k telefonování. Na ergonomii P430 neshledávám po této stránce závad, dobře se mi v ruce držel, ovládání hlasitosti bylo po ruce… Jen při telefonování v hlučnějším dopravních prostředcích MHD (městské hromadné dopravy), typicky v tramvaji, bylo občas z reproduktoru hůř rozumět. Rozumějte: hůř než u mého klasického telefonu.

K TÉMATU  Xoro HSD 7510 – filmy a televize vždy po ruce

Ovládání rádia bude pravděpodobně u většiny Androidů stejné, takže stačí napsat, že je jednoduché a intuitivní jako u jiných testovaných tabletů. Analogový signál chytá bezvadně. Jedinou potíží byl hluboko zapuštěný audio konektor, který pojme jen moderní úzké „jacky“, starší kabel s širším pogumováním se sem prostě nevešel bez úpravy nožem – musel jsem jej ořezat.

Navigace pomocí GPS byla první, na kterou jsem u levnějších zařízení narazil, použitelná při navigaci. Určení polohy sice stále chvíli tvá, opět to velmi urychlí přítomnost SIM karty a tedy i mobilního signálu. Nicméně se podle ní dá již řídit a navigování podle softwaru od Googlu je funkční. Stejně tak spolupráce s aplikací Mapy.cz funguje bez problémů.

 

Fotogalerie

 

Čím nezaujal?

Tento odstavec plánuji psát stručně. Zaskočila mě hluboko zapuštěná 3,5mm zdířka, která nepojme „jack“ každé šířky a vyžaduje jen subtilnější konektory. Malý mi přijde 4GB úložný prostor, 8 GB by při výrobě jistě nestálo tolik peněz navíc. Procesor má sice 4 jádra, přesto patří spíše do low-endových zařízení. Nicméně mě během používání nikdy nevypekl, vždy na programy, které musel utáhnout, stačil.

Kamarádi mu většinou vyčítali velikost a hmotnost. To se dá nicméně snadno pochopit i omluvit vzhledem k mechanickým vlastnostem šasi. Není to nedostatek, je to vlastnost.

Čím zaujal?

Prakticky vším ostatním – zejména kvalitou zpracování, bohatou výbavou (rádio, GPS, 2 SIM apod.) a konečně taky dobrým fotoaparátem, který v mém užívání dokázal nahradit běžný kompakt na dovolené. 

Dobrá je výdrž akumulátoru, kdy telefon při běžném nošení vydržel dle zátěže okolo 2 až 3 dní bez nabíjení. Zde se sice pouštím na tenký led, protože pro každého to může být něco jiného, avšak v mém podání to byl 3G internet během cesty do práce a zpět, občas WiFi v práci, nějaká ta fotka a sem tam hra a telefonáty. Na noc jsem telefon občas vypnut, jindy ne. Jistou vypovídající hodnotu má i skutečnost, že telefon vydržel přehrávat MP3 (přes kabel do autorádia) prakticky nepřetržitě během cesty z Gdaňsku až do ČR, jejíž přesné trvání ale nejsem schopen říci, protože to byla opravdu dlouhá cesta vzhledem k několika zajížďkám, jistě však překročila 10 hodin. Možná to bylo i kolem 12, možná o kousek déle…

Reproduktor nabízí hlasitost z říše na vzdálené levným tabletům, i když podání zvuku nebylo vždy excelentní. Ale při těchto rozměrech nečekejme zázraky. Rozhodně se vyrovná některým notebookům.

„And last, but not least“, jak by se krásně řeklo v angličtině. Samostatnou kapitolou, možná i zcela jinou knihou, je a vždy bude odolnost telefonu, kterou asi není třeba znova komentovat, protože již promluvila sama za sebe. Telefon zalouženě obdržel ocenění našeho webu: Tip redakce!

 

Aktuální cena Sencor Element P430 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Pouze 4 GB vlastní e-Nand paměti + Odolná, robustní konstrukce!
– Audio konektor nepojme každý „jack“ + Dobrý 8Mpix fotoaparát
– Při telefonování v MHD hůře slyšitelný + Výdrž akumulátoru

Za zapůjčení telefonu děkujeme panu Liboru Hladíkovi, FAST ČR

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek