Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Samsung BD-P1500: Blu ray přehrávač za sedm

24. 11. 2008

S definitivním vítězstvím nové platformy Blu ray nad poraženým HD DVD se zdálo, že dramatickému vpádu Blu ray filmů do našich obýváků nestojí nic v cestě. Čekali jsme smršť stále dostupnějších přehrávačů, které nám dopřejí skvělý HD obraz za pár korun, a vlastně čekáme dodnes. BD přehrávače Samsung od začátku byly a stále jsou z těch nejdostupnějších a tak se pojďme podívat, co za poměrně rozumný obnos model BD-P1500 nabízí.

Technologie Blu ray je stále ještě celkem drahá a ceny nových přehrávačů se stále drží i nad desetitisícovou hranicí. Ve výprodejích jde narazit občas na starší model atakující šestitisícovou „laťku“. Noname výrobci si s Blu ray začínají jen velmi opatrně. Přece jen je zde třeba určitá kvalita, které se současnými výrobními linkami těžko dosahují. A novým modelům renomovaných značek se s cenou dolů nechce a nechce. Už jsme zkoušeli Sony PlayStation 3, Pioneer BDP-LX71 a nyní tu do třetice máme jeden z těch nejdostupnějších přehrávačů Blu ray disků, Samsung BD-P1500.

Nablýskaná elegance

Nový model zcela zapadá do „vyleštěného“ konceptu designu všech letošních stolních přístrojů Samsung. V černočerném lesklém plastu na přední straně schválně všechny ostatní prvky tak nějak zanikají, design tak vyznívá až monoliticky. Jen decentně svítící stavová dioda a po spuštění trochu hůře viditelný displej, jehož jas lze korigovat ve dvou stupních. Celkově velmi povedené dílko (tentokrát nebudeme diskutovat o praktičnosti zvoleného povrchu), které přímo říká, že patří do jednadvacátého století.

Design není sice prakticky, zato moderní a nadčasový

Strohost nepostrádá ani zadní panel. Pro HD obraz pouze trojsložkový analogový a digitální HDMI výstup ve verzi 1.3. Jako nouzová upomínka starých časů pak jeden obyčejný kompozitní video výstup. Zvuk jde ven analogově do dvou RCA výstupů a digitálně přes HDMI a optiku. Samsung disponuje funkcí BD Live 2.0 (přehrávač umí k přehrávaným diskům stahovat z internetu další data, třeba nejnovější upoutávky na nové filmy atd.), proto je přítomen také síťový konektor RJ-45 a výrobce přidal i USB rozhraní. USB má však bohužel pouze pro parádu, respektive pro aktualizaci firmware (pokud ho z nějakého důvodu nemůžete aktualizovat přímo z internetu), žádné audiovizuální soubory z něj ale nepřečte, což je docela zklamání. Stejně tak je škoda, že přehrávač sice připojíte do místní sítě, ale neumožňuje sdílet data a sloužit tak i jako síťový mediální přehrávač.

Možná by se ještě hodil digitální koaxiální výstup, jinak je přítomno vše potřebné

Aktualizaci firmware doporučujeme udělat snad jako úplně první věc. S novou verzí už totiž přehrávač zvládne také některé z původně nepodporovaných formátů disků, především DVD+R/RW. Kromě DVD-RAM nám po update přečetl Samsung už úplně vše, jen hodně poničený DVD+R DL odmítl. Zato BD-R a BD-RE disky s nechráněným obsahem mu chutnají. BD mechanika si chroustá poměrně slyšitelně, ale jakmile přehrává konzistentní data, zklidní se a už neruší zážitek.

Zdroj je mnohem větší, než samotná základní deska, spojená s BD mechanikou přes SATA rozhraní

Dálkový ovladač se nijak nevymyká ze zavedeného standardu Samsung, takže opět možná zbytečně moc tlačítek na málo funkcí, ale výrobce počítá díky rozhraní Anynet+ i s ovládáním TV, takže je to pochopitelné. Nám vadí pouze nutnost přehmatávat neustále z operačních tlačítek na kurzorový kříž, ale je to jen o zvyku. Citlivost je tradičně výborná.

Typický ovladač Samsung s možností ovládání více přístrojů

Spartánská výbava, jak za starých časů

Předem je třeba si uvědomit, že to není funkcemi našlapaný přístroj se spoustou vychytávek, jak jsme si už zvykli u běžných DVD přehrávačů. Největší úskalí je asi v okruhu podporovaných multimediálních souborů, který je velice omezený. Z hudebních médií akceptuje pouze Audio-CD, MP3 nebo jiné formáty zvuku nezná. Zcela chybí možnost přehrávání fotografií JPEG, respektive jakýchkoliv fotografií. Zato MPEG4 podporuje, dokonce si v novém firmware Samsung vzpomněl i na českou znakovou sadu pro DivX titulky, které jsou sice bez orámování, ale zato celkem velké a většinou dobře čitelné. Samsung si nicméně poradí opět jen s malým okruhem základních kodeků, QPEL nebo GMC jsou pro něj nepřekonatelný problém.

České titulky DivX jsou docela čitelné, orámování ale chybí

Běžným DVD filmům dal Samsung BD-P1500 přepočtem do vyššího rozlišení znatelně lepší kvalitu. U DVD přehrávačů máme většinou problém poznat, že je film přepočten do 1080p, ale u Samsungu to znát je a pokud je zdrojové video kvalitně vyrobeno, dá mu P1500 řádně vyniknout.

K TÉMATU  Budoucnost technologií: top 10 trendů pro rok 2024

Která jednou zkusí, už nechce jinak

S notnou dávkou sentimentu musím zavzpomínat na časy, kdy jsem v našlapaném „DVD stanu“ na Invexu viděl poprvé v akci ten nový, převratný video formát DVD-Video. A nutno říct, že jsem byl ukázkami z filmu „Zpět do minulosti“ znovu a znovu unešen a vydržel jsem je sledovat stále dokola. Už nikdy jsem se však nemohl dívat na svoje VHS kazety stejnýma očima. Najednou to bylo cosi rozmazaného, na co se nedá koukat.

Prostředí přehrávače chybí česká lokalizace, zato je pěkně graficky uhlazené. Aby ne, když firmware má 41MB!

Když jsem viděl poprvé Blu ray, postihla DVD podobná (i když ne až tak propastná) degradace, jako stihla před lety VHS. Neznám nikoho, na koho by HD video v rozlišení 1920×1080 bodů neudělalo trvalý dojem. Samsung nám přes HDMI 1.3 připravil opět skvělou podívanou, umocněnou podporou módu 24p. Pravda, na načtení disku si je třeba počkat celých 45 sekund, ale potom už provádí všechny diskové operace rychle. Přehrávání je naprosto plynulé, nedochází k pocitu rozfázovanosti videa, známého z přístrojů první generace. Dekódování videa H.264 (stejně jako VC-1) je tedy brilantní. Bohužel jsme neměli k dispozici žádný disk, podporující BD Live, ale ani tak jsme nebyli zklamáni. Samsung zvládá i rychlé přetáčení BD filmu až do pekelných 128x, nicméně pro vyhledávání v titulu je stejně lepší využít neustále dostupného pop up menu s volbou titulu a scén. Interní paměť dovoluje sledovat v PIP okně jinou video sekvenci, která je v ní uložena.

Příjemnou výhodou Blu ray proti DVD je také neustále dostupné menu titulu během přehrávání.

Zvukový doprovod, stejně jako obraz, naráží spíše na možnosti připojeného zařízení, než samotného přehrávače. Standardem jsou dekodéry Dolby Digital Plus, Dolby True HD a DTS HD, pochopitelně je vhodné mít stejně vybavený AV receiver. Ale i obyčejný stereo zvuk z analogových výstupů je křišťálově čistý a libozvučný.

K TÉMATU  Recenze DVD Xoro HSD 8410

Kompromis pro fandu HD videa

K letošnímu modelu BD přehrávače Samsung máme i přes jeho výbornou reprodukci řadu výhrad. Vypadá sice skvěle a ze všech podporovaných disků a formátů vytěží maximální možnou kvalitu. Žel těch formátů není zas tolik a absence podpory obyčejných MP3 a JPEG může někoho odradit (zvláště když stejně „levné“ Sony je umí). Když se tedy Samsung rozhodl ignorovat „méněcenné formáty“, je o to více zarážející podpora DivX a Xvid videa.

Velice, převelice omezené možnosti síťového propojení a USB rozhraní jsou však naprosto nevyužitou šancí vůči konkurenci. Kdo je ochoten si připlatit cca 3500Kč za Sony Playstation 3, dostane nepoměrně univerzálnější přístroj s možnostmi dalece překračujícími pouhý přehrávač. Samsung ale chtěl postavit dostupný a jednoduchý Blu ray přehrávač, bez ambice být všeobjímající multimediální centrálou domácnosti, a to se mu v zásadě povedlo…až moc.

 

Plusy a mínusy
+ design a kvalita zpracování – velice omezené využití USB a sítě
+ kvalita a stabilita reprodukce – absence podpory běžných formátů, jako MP3 nebo JPEG
+ BD Live 2.0 – neumí HD DivX ani Nero Digital
+ DivX s českými titulky – nemá české OSD
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ne
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ne
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
DivX Ultra ne
Nero Digital Standard Profile ne
Spotřeba (Play/Stand by) 23W/<1W

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek