Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Recenze plazmy Panasonic TH-42PX70E – nebezpečně blízko realitě?

21. 04. 2007

21. 04. 2007

S reklamou na novou řadu plazmových televizorů Panasonic se aktuálně setkáte téměř všude. Firma propaguje heslo „nebezpečně blízko realitě“, což napovídá excelentní obraz. Také další parametry, jako rozlišení, DVB-T tuner a CI slot naznačují mnohé. Opravdu se před ní „posadíte na zadek“?

Testovaná televize na první pohled zaujala svým vznešeným vzhledem. Obrazovka o úhlopříčce 106 centimetrů (42″) je schovaná v tenkém černém rámu. Součástí balení je i regálový stojan, Panasonic nabízí i podlahový stolek určený pro novou řadu svých TV, ale ten je samozřejmě za příplatek (a ne malý). V nabídce je i závěsné rameno.

„Drátařina“

Nejprve je třeba přivést do přístroje signál – zpoza TV najdete dostatečný počet konektorů, kdežto zboku nebo zepředu nejsou žádné, což zamrzí. U větších moderních TV je naprostou nutností rozhraní HDMI, které je připraveno na HDTV a nabízí téměř bezchybný přenos signálu. TH-42PX70E má 2 HDMI vstupy. To je dnešní minimum, se kterým si vystačíte docela dobře.

Konektory najdete pouze vzadu.

Po propojení TV s DVD přehrávačem a anténou přichází na řadu první seznámení s ovládáním a nastavováním. Přístroj je plně lokalizován do češtiny včetně diakritiky. Ovládání je intuitivní, přitom plné voleb i pro technicky zdatné jedince. Dálkový ovladač robustního provedení se nese v duchu „značkového“ nadstandardu, který odlišuje čínské pseudoznačky od velikánů trhu spotřební elektroniky. Zaslouží pouze jednu subjektivní výtku, a to takovou, že křížový ovladač mohl být prohozen s voličem kanálů a hlasitosti. Přece jenom poslední jmenované jsou nejvíce používané tlačítka a není dobré, když se kvůli nim přehmatává.

Dálkové ovládání je kvalitní, byť ne každému sedne.

Vypalování straší stále

Reakce na povely jsou bezchybné a rychlé, včetně přepínání programů v režimu DVB-T. Ovladač lze navíc používat i pro další přístroje Panasonic. Televize již nemá aktivní ventilátor pro chlazení, jako některé dřívější modely. Pokud ale dáte hlavu až k samotnému přístroji, uslyšíte jemné vrnění trafa. Panasonic se chlubí, že jeho 10. generace plazmových obrazovek je odolná vůči vypálení. To je ale jaksi v rozporu s tím, co udává manuál. Tedy že by neměly být po delší dobu zobrazovány statické „snímky“ a že na vypálený obraz se nevztahuje záruka. Technicky sice dochází k neustálému překreslování statických částí obrazu a jejich nepostřehnutelnému posunu, aby k vypalování nedocházelo, ale stejně tu chybí 100% pocit jistoty, jaký máte u LCD. I přes 100 Hz technologii tohoto překreslování občas zaznamenáte „probliknutí“, obzvláště na velkých plochách podobné barvy. Jde ale o velice výjimečný jev, patrný například při pohledu úkosem. Kromě obnovování obrazu využívá tento model ještě další ochranu před vypalováním, která po určitém čase u statických informací (zapnuté menu přístroje, informace zobrazované TV…) sníží jas.

Jaký je obraz?

Nastaveno a naladěno citlivými tunery, co dál? Zhodnotit, zda jsme „nebezpečně blízko“ slibované realitě. Vzhledem k velikosti a úžasné kvalitě obrazovky dochází na obávané. Kde vzít kvalitní zdroj signálu. Proč? Inu proto, že naše české digitální vysílání poskytuje vzhledem ke kombinaci použité komprese MPEG2 a nahuštění kanálů do multiplexu jen omezenou kvalitu obrazu. Ano, čtete dobře. To, co vypadá na televizi s úhlopříčkou 62 cm jako technologický pokrok, je na 106cm obrazovce s větším počtem zobrazovacích bodů pouhá parodie. Kupodivu analogová televize, pokud máte kvalitní příjem, vypadá na testované obrazovce lépe. Jednoduše proto, že na rozdíl od DVB není obraz komprimován.

Možnosti úpravy poměru stran a zobrazení jsou bohaté.

Nechceme vás samozřejmě odradit, nebo vám vnucovat myšlenku, že cesta digitalizace je u nás nějak pokřivená, na to si obrázek uděláte jistě sami. Záleží totiž na tom, z jaké vzdálenosti se na obraz budete dívat. 2 metry neposkytnou dostatečný odstup, cokoli nad 3 metry už je ovšem použitelné a neduhy malého rozlišení TV vysílání mizí. Dobře si tedy rozmyslete, zda takto velká obrazovka nebude nestravitelným soustem pro váš obývák!

K TÉMATU  Recenze: Laserová bezdrátová myš HAMA M3120

Na filmy skvělá

Při sledování DVD už se konečně dostaneme k těm správným zážitkům milovníků filmů. Právě ty testovaná plazma okouzlí nejvíce – dokonalými pozorovacími úhly, zobrazením tmavých scén, kontrastem, barevnými přechody atd. Ještě předtím ale zase trošku technologie. Při připojení DVD přehrávače přes SCART (RGB) jsme zaznamenali přecházející duchy přes obraz. To způsobují jednak levné kabely SCART, někdy i samotné DVD přehrávače, pokud patří do levnější kategorie. Lepších výsledků dosáhnete s YUV propojením, ideálně jestli přehrávač podporuje progresivní režim. Tím dostaneme do zobrazovače signál s maximálním rozlišením 576p, ovšem analogovou cestou. S novějšími přehrávači přichází digitální HDMI rozhraní, které ve spojení s přepočítáváním obrazu dokáže posílat do televize vyšší rozlišení, například 720p nebo 1080i. Již zde je obraz na testované plazmě vynikající, ale stále je to jen přepočítaný původní signál. Extáze nastává až s HDTV obrazem, který ale poskytuje jen Blu ray, HD DVD, digitální satelit s HDTV nebo počítač. Při zkouškách s HDTV jsme nejprve vyzkoušeli zdroj signálu 720p a i když to je v podstatě nejnižší HDTV rozlišení, obraz vás doslova přitiskne k sedačce. Vzhledem k rozlišení obrazovky 1024×768 je 720p maximem HDTV, jaký TV zvládne, ale pořád je to lepší, než původní generace plazem. A jak už bylo řečeno, i tehdy je obraz excelentní. TH-42PX70E má navíc vlastní procesor, který jak nižší, tak vyšší rozlišení (poradí si až s 1080p) upraví pro rozlišení 1024×768.

Přemýšlí dopředu

Udávaná životnost obrazovky je 60 000 hodin provozu. Zda bude doba používání stačit na to, abyste se dočkali pokroku v našem digitálním vysílání, lze jen těžko odhadnout. Ovšem pokud ano, k dispozici je CI slot, který možná bude schopen po vložení speciální karty přijímat i vysílání v MPEG4 a HDTV. S rozšiřováním Blu ray a HD DVD to bude ale určitě lepší. Panasonic TH-42PX70E nás nakonec přesvědčila, že je opravdu výbornou plazmou. Skvělý obraz při sledování filmů, super reprodukce zvuku, pěkný design a kvalitní zpracování, česká lokalizace, dostatek vstupů, dva citlivé tunery a CI slot.

Z EPG lze získat mnohem více informací, než tento model Panasonicu umí.

Přesto, vzhledem k ceně, je až zarážející, jak si výrobce mohl dovolit absenci PIP, obzvláště, když TV obsahuje dva tunery a vyřešení PIP nemohlo být nijak náročné. Také možnosti informací získávaných z EPG v digitálním vysílání mohly být zužitkovány lépe. Program na celý den/týden se nedozvíte, byť informace o aktuálních a následujících pořadech jsou zobrazovány s přehledem. To jsou ale v podstatě největší výtky, které bychom zmínili. Nic dalšího závažného v koupi nebrání. Doporučená cena: 41 990 Kč vč. DPH, cena na e-shopech od 36 000 Kč vč. DPH. Více informací a parametry najdete na adrese výrobce.

 

K TÉMATU  Recenze Pavilionu x360 – Intel Core M a zvuk zvonu
Plusy a mínusy
+ skvělý obraz – chybí PIP
+ obvody pro úpravy obrazu – mírné vrnění trafa
+ design a zpracování – sporadicky patrné blikání obrazu
+ digitální tuner a CI slot – slabší využití EPG
+ výborný zvuk  

Aktualizováno: Dlouhodobá zkušenost

Plazma Panasonic TH-42PX70E nám dodnes slouží k testování DVD přehrávačů a dalších produktů. Proto můžeme již starší recenzi doplnit o dlouhodobé zkušenosti, které vycházejí i z běžného domácího provozu. Nejprve musím říct, že všechny klady a zápory zmiňované v recenzi platí. Obraz je naprosto skvělý, z analogu i z našeho horšího digitálního vysílání přímo vykouzlí parádní obraz, na který se dá koukat i z poměrně velké blízkosti (2 metry). O obrazu z DVD, MPEG-4 a HDTV z počítače nemluvě. Vytýkaný neklid obrazu (blikání) se po „zahoření“ panelu již tolik neprojevuje, ale občas je postřehnutelný stále (kdo nemá citlivé oči, toho to trápit nebude vůbec). Vyšší zvuk trafa je na obtíž pouze při nočním sledování TV. Tato výtka tedy zůstává. Jde ale o kusově specifickou záležitost – můžete narazit na plazmu (i LCD), která bude úplně tichá, ale také potkáte plazmu (konkrétní zkušenost s Philipsem), která přehluší velice nepříjemným vysokofrekvenčním zvukem málem i hluk z ulice za bílého dne (=nepoužitelný výrobek). Absence PIP je v praxi banalitou a při provozu nechybí. Horší je to s EPG, protože i jednoduché info o aktuálním programu a o tom dalším využívám velmi často, takže pokud by byl obsažen pokročilejší průvodce/informátor, jistě by se hodil. Dálkové ovládání se ergonomicky i rychlostí osvědčilo, směrovostí se ale řadí do podprůměru. Možnosti úpravy obrazu jsou podařené (různé zoomy, ořezy a podobně) a tudíž často využívané. Jelikož k panelu často připojujeme a odpojume různé produkty, je absence čelních nebo bočních vstupů k zlosti. V běžném provozu ale toto trápit většinu nebude. Velkou chybu vidím v tom, že při poslechu rádia je uprostřed obrazovky informační obdélník s nulovou informační hodnotou – totiž s nápisem rádio. To zase nějaký návrhář ukázal světlou chvilku! Nejen, že je to k ničemu, ale ještě to škodí panelu. Konturu obdélníku bylo možné spatřit i po několika hodinách, kdy byla TV po poslechu rádia vypnutá. Samozřejmě následně paměťový efekt zmizel, ale dobrý pocit to nevzbudí… Závěrem můžu říci, že jde především obrazově o skvost, na který žádné LCD minimálně do 40-50 tisíc nemá. A o obraz jde především. Jestli máte dostatek místa a financí, uvažujte právě o plazmě (této nebo jiné). Pokud vám stačí menší úhlopříčka a jste spořiví, LCD poslouží dobře. U plazmy totiž pořád platí, že si nemůžete být jisti, že za 3-4 roky ji nevyhodíte s vypálenými logy, pruhy a podobně. Ten strašák tu je stále, obzvláště když paměťový efekt nepřehlédnete ani u skoro nového výrobku. Viz obdélník s nápisem rádio… Naměřená spotřeba je při sledování DVB-T, střední úroveň kontrastu, mezi 200-290 W. Ve stand-by je odběr několik minut po vypnutí pod 1 W.

Související články

Nebojme se vypalování plazmy více

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek