Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Tento autonomní robot se umí valit po souši i létat přes překážky

30. 07. 2023

30. 07. 2023

Startup založený studenty, Revolute Robotics, z Arizony, postavil plně autonomního robota, který se dokáže kutálet do cíle a dokonce i létat přes překážky v cestě. Jeho název je Hybrid Mobility Robot (HMR) a pozorovat ho v pohybu je skutečný zážitek. Autonomní roboti přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Někdo umí létat, někdo používá kola a někdo dokonce chodí na dvou nohách. Obvykle jsou navrženy s ohledem na konkrétní aplikaci a jsou vybaveny nástroji, které to umožňují. Míchání režimů pohybu je však složitá hra a zdá se, že startup rozlouskl hádanku docela dobře.

Létající robot

Myšlenkou vývoje robota je automatizace inspekcí ve stísněných prostorách. Na ropných plošinách nebo v hlubinných důlních šachtách je prostor omezený a přimět lidi, aby je kontrolovali, s sebou nese vysoká bezpečnostní rizika. Operace jsou zastaveny a kontroly mohou trvat týdny, což zvyšuje náklady podniku.

Řešením společnosti Revolute Robotics je autonomní bot, který se může pomocí dvojice gyroskopických kardanových prstenců kutálet libovolným směrem. Dokáže zapnout své čtyři vrtule, když potřebuje přeletět překážky nebo se při kontrole jednoduše dostat do nepřístupné zóny.

Nastavení se skládá z kamery nebo senzoru, které lze přepínat v závislosti na aplikaci, a celá sestava je umístěna uvnitř lehkého exoskeletu, který je dostatečně pevný, aby absorboval otřesy při pádech nebo odskocích na nerovném terénu. Navíc také zakrývá vrtule, takže robot může pracovat i v blízkosti jiných lidí.

Aplikace robota

Primárním způsobem pohybu pro robota je kotoul. Šetří také energii během provozu, protože létání vybíjí baterii pětkrát rychleji. Nicméně schopnost létání dává robotovi příležitost uniknout z neočekávaných situací, jako je pád z vysoké římsy.

Robot může být také nasazen v pátracích a záchranných misích, kde je čas rozhodující a efektivita operace je umocněna použitím roje místo jednoho robota. Dalo by se také vidět, jak jsou tyto roboty používány pro bezpečnostní účely, jako je kontrola podezřelé položky nebo hlídkování velkého perimetru a udržování lidí mimo nebezpečí. Stejně jako u většiny technologií botů by ji mohla také použít armáda v napadených prostředích pro průzkumné mise.

Revolute se obrátil na crowdfunding, aby získal peníze na výrobu svého robota a připravil jej na komerční nasazení. Ačkoli jsou roboti v současnosti poměrně velké, lze je rozhodně zmenšit pro civilní aplikace, jako je kontrola potrubí. Nemělo by tedy být žádným překvapením, pokud se s jedním takovým v budoucnu objeví v budově poblíž vás energetická společnost.

Díky plně autonomnímu provozu lze robota jednoduše vysvobodit a on se bude kutálet dokola pomocí kardanových prstenců, dokud není cíl mise dokončen.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.

Nepřehlédněte

Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek