Neděle , 23. 02. 2025

Petr

Avast reaguje na nárůst ransomwarových útoků

04. 08. 2020

04. 08. 2020

Avast oznamuje v reakci na celosvětový nárůst ransomwarových útoků během pandemie několik novinek ve svých volně dostupných i prémiových programech. Avast Free Antivirus nově obsahuje Štít proti ransomwaru, který byl dosud součástí pouze prémiové verze. Avast Premium Security pak uživatelům nabídne zcela nový Štít proti vzdálenému přístupu.

„V souvislosti s celosvětovou koronavirovou krizí a změnou způsobu jakým lidé pracují, monitoroval Avast bezpečnostní hrozby s ještě větší pozorností. Konkrétně jsme zaznamenali nárůst útoků skrze protokol vzdálené plochy, který tak představuje nové nebezpečí pro všechny, kteří se snaží řešit svůj každodenní život prostřednictvím internetu. Každý má právo být na internetu v bezpečí, a proto jsme náš bezplatný antivirus rozšířili pro miliony lidí na celém světě o dodatečné ochranné vrstvy,“ říká technický ředitel Avastu prof. Michal Pěchouček.

Stále roste množství pokusů o zneužití zranitelností protokolu vzdálené plochy (RDP), které kyberzločinci využívají k ransomwarovým útokům. Denně se totiž miliony pracujících přihlašují k firemní síti právě přes protokol vzdálené plochy, a ten je tak pro útočníky velké lákadlo. Jen v březnu letošního roku během karantény pozorovali analytici z Avastu celosvětově 20% nárůst tohoto typu útoků, v Česku se jejich počet zvýšil dokonce o 40 %.

Štít proti ransomwaru v programu Avast Free Antivirus

Kromě stávající technologie detekce hrozeb chrání uživatele Avast Free Antiviru před ransomwarem a dalšími škodlivými programy nová bezpečnostní vrstva Štít proti ransomwaru. Ten zabraňuje útočníkům měnit, mazat nebo šifrovat fotografie či soubory v chráněných složkách.

Mezi další aktualizace, které jsou součástí bezplatného Avast Free Antiviru, patří:

  • Jednodušší ochrana disku USB – Avast nyní požádá uživatele, aby mohl zkontrolovat USB disky, když je připojují k počítači.
  • Lepší ochrana botnetů – Webový štít ještě lépe brání malwaru v připojení k škodlivým serverům.

Štít proti vzdálenému přístupu v programu Avast Premium Security 

Avast v rámci svého prémiového řešení Avast Premium Security představil Štít proti vzdálenému přístupu, který řeší zranitelnosti připojení ke vzdálené ploše. Štít nabízí ochranu osobních souborů pomocí následujících funkcí: 

  • Výběr, kdo může vzdáleně přistupovat k chráněnému počítači pomocí protokolu vzdálené plochy RDP a blokování všech ostatních pokusů o připojení. Uživatelé nyní mohou definovat, které konkrétní IP adresy nebo IP rozsahy mohou přistupovat k jejich počítači, a Avast všechny ostatní zablokuje. Ve výchozím nastavení již Štít blokuje IP adresy, které se zdají podezřelé.
  • Automatické blokování útoků hrubou silou, které se snaží prolomit přístupové údaje chráněného počítače.
  • Automatické blokování připojení, které se pokoušejí zneužít zranitelností vzdálené plochy, jako je BlueKeep, aby převzala kontrolu nad chráněným počítačem.
  • Automatické blokování připojení ke vzdálené ploše z vysoce rizikových IP adres.
  • Štít proti vzdálenému přístupu je součástí produktu Avast Premium Security od verze 20.5.

 
 
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek