Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

TZ:Jak vybrat novou baterii

25. 10. 2011

25. 10. 2011

V dnešní době se neustále setkáváme s velkým množství přístrojů. Mnohé z nich mají téměř neomezenou mobilitu a ke svému správnému fungování potřebují kvalitní baterii. Trh s bateriemi se neustále obnovuje a rozšiřuje. Není tedy jednoduché se v množství různých značek a typů zorientovat. Proto vám nabízíme několik rad, aby vás u výběru nové baterie nic nezaskočilo.

Kapacita baterie

Při výběru baterie je nutné zvážit, jak velká kapacita baterie je potřeba. Pokud přístroj používáte denně, jezdíte s ním na cesty a potřebujete ho prakticky neustále, platí jednoduché pravidlo – čím větší kapacitu baterie má, tím je vhodnější. Například pro notebooky se baterie dodávají v zásadě ve trojím kapacitním provedení, a to M (2600mAh), L (5200mAh) a XL (7800mAh). „Kupříkladu baterie velikosti L vydrží zhruba 2 až 3 hodiny. Při koupi nezapomeňte, že nová baterie by měla mít ve srovnání s tou původní větší kapacitu. Mohlo by se totiž stát, že vámi zvolená baterie nesplní vaše požadavky,“ uvádí Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatterShop.cz, který nabízí širokou nabídku baterií všeho druhu.

Typ baterie

Na trhu je k dostání několik typů baterií, a to baterie Ni-MH, Li-ion a Li-pol. Tradičním a dnes stále často využívaným typem je baterie Ni-MH. Tato baterie však trpí paměťovým efektem a je nejméně šetrná k životnímu prostředí. Modernějším, a také v současnosti nejpoužívanějším, typem je baterie Li-ion. Jedná se o lithium iontový akumulátor. Jeho největší výhodou je téměř nulové snižování kapacity baterie, které je zapříčiněno opakovaným nabíjením baterie. Vylepšenou variantou je typ baterie Li-Pol, tedy polymerový lithiový akumulátor, který se od typu Li-ion liší chemickým složením.

 

Typ přístroje

Baterie se v jednotlivých přístrojích liší. Baterie Ni-MH bývá obvykle používána v aku-nářadí, ale je také součástí některých starších typů videokamer a mobilních telefonů. Li-ion baterie jsou nepostradatelnou součástí notebooků, videokamer, PDA i mobilních telefonů. Vyskytují se i u nových typů aku-nářadí. Li-Pol baterie se využívají především v nejnovějších mobilních telefonech a noteboocích, vyznačují se vysokou kapacitou a nízkou hmotností. Před koupí baterie si pozorně přečtěte příbalový leták k vašemu přístroji. Například u notebooků je vždy výrobcem přesně specifikováno, který typ baterie je pro ně vhodný.

 

Hmotnost baterie

Hmotnost baterie je závislá na počtu článků, které baterii tvoří. Čím více článků se v baterii nachází, tím víc gramů baterie váží. Pro přístroje, které často nosíte u sebe, jsou vhodnější baterie nižší hmotnosti. I z tohoto důvodu je pro mobilní telefony a notebooky doporučován typ Li-ion. U nářadí jsou možné oba typy baterií, nicméně pokud je pro vás váha přístroje rozhodující, baterie Li-ion a Li pol jsou o lehčí. Přesné údaje je třeba porovnávat v rámci jednotlivých baterií. Při výběru ale mějte na paměti, že lehčí baterie má zákonitě i nižší kapacitu.

Druh nabíječky

Při výběru nové baterie nezapomeňte, že jednotlivé nabíječky nabíjejí pouze jednotlivé typy baterií. „Zaměníte-li typ baterie a pokusíte-li se jej nabít starou nabíječkou, dojde k poškození baterie a v mnohých případech i k poškození nabíječky,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. K zaměnění typu baterie dochází nejčastěji u aku-nářadí. Nejhojněji využívaná baterie je zde Ni-MH, ale nové přístroje vyžadují někdy i Li-ion. Typ baterie tedy pečlivě zkontrolujte. Informace o vhodné baterii najdete buď v příbalovém letáku, nebo přímo na původní baterii. Je zde uvedeno i produktové číslo označené zkratkou p/n, které vám v případě zájmu o stejnou baterii stačí jako identifikátor baterie.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek