Středa , 20. 11. 2024

Nikola

Univerzální zdroj pro notebooky – pozdě, ale přece?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net
Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.net

02. 01. 2014

02. 01. 2014

Je to již pár dní, kdy IEC – International Electrotechnical Commission –, oznámila vydání prvních globálně přijatelných specifikací univerzálního externího zdroje pro širokou škálu notebooků. Co ji k tomu vedlo?

Autor: Iamnee, FreeDigitalPhotos.netKaždý majitel laptopu to zná – zdroj musí nosit neustále s sebou, protože nebývají zpravidla kompatibilní ani mezi modely stejného výrobce, natožpak napříč značkami a generacemi. Bývá proto velmi nepravděpodobné, že byste v práci našli stejný zdroj ke svému notebooku. Alespoň já jsem to tak zažíval, protože IT manažeři, které jsem poznal, neměli ve zvyku nakupovat do firmy stejnou značku výpočetní techniky, místo toho volili o mnoho promyšlenější strategie: „každá ves jiný pes“, „ber, kde ber“, „všechno se počítá, co procesor má“ apod.

Nebudeme vás napínat. Za iniciativou stojí snaha snížit kvantum elektroodpadu. Dle údajů IEC se každý rok prodají miliardy zdrojů pro notebooky, které v průměru váží 300 až 600 g. A množství takového odpadu, navázaného na elektrické adaptéry, prý ročně činí půl milionu tun ročně! S rozbitým přenosným počítačem nejspíše často v koši mizí zbytečně i nabíječka.

Norma IEC 62700, Technické specifikace: DC napájení pro notebook, zohledňující vstupy odborníků z mnoha zemí, se dočkáme již začátkem letošního roku.

V roce 2011 organizace „spáchala“ to samé s nabíječkami pro mobilní telefony. A, jak zdůraznil Frans Vreeswijk, generální ředitel IEC, standard byl mobilním průmyslem akceptován a již začíná pomáhat s omezováním množství odpadu. Přejme jim úspěch i na poli notebooků.

 

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC) vznikla v roce 1906. Její působnost je celosvětová s centrem v Ženevě. Cílem práce cca 10 000 odborníků je vytvářet a hlasováním v národních komisích schvalovat mezinárodní normy. Úzce spolupracuje s Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO; viz ISO/IEC 26300:2006, Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0), Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) i s několika významnými standardizačními organizacemi jako IEEE. V současnosti má IEC 82 členských států (mezi které patří i Česká republika) a dalších 82 států má přidružené členství (Affiliate Country Programme).

Zdroje: IEC, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek