Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Winamp dostal „padáka“ – nevydělával?

23. 11. 2013

23. 11. 2013

Aktualizováno: Winamp si na PC od roku 1997 nainstalovaly miliony uživatelů. Letos od 20.12. si tento program již z oficiálního webu nestáhnete. Nullsoft dal, AOL vzal?

Osobně věřím, že to byl i první MP3 přehrávač i na počítačích mnohých z vás. A protože šlo o projekt velmi úspěšný a mezi lidmi populární, v roce 1999 jej koupila společnost AOL za více než 80 mil. USD.

Časy se mění a nyní prý Winamp již nevydělává, jak by měl (nebo jak by si v AOL představovali). Zní to možná paradoxně v kontextu informace, že jeho příjem stále činí okolo 6 mil. USD ročně, což berme ale s rezervou, protože jde pouze o odhad bývalých zaměstnanců. Doug Serton, mluvčí AOL, v tomto kontextu sdělil pouze to, že světu sdělovat nic nechtějí.

 

Tak či tak, vypadá to, že po 16 letech bude vývoj Winampu ukončen spolu s navázanými on-line službami. Pokud jej tedy máte rádi, stáhněte si poslední verzi (pro Windows, Mac OS či Android) populárního přehrávače včas… Anebo se možná později dočkáme, že jej někdo koupí? Nebylo by to poprvé, co jiná velká firma pohltila zkomírající (anebo i zcela živý) projekt.

Aktualizováno:

Netrvalo to dlouho a vznikla iniciativa Save Winamp, která AOL žádá o uvolnění zdrojových kódů Winampu, čímž by se z něj stal open source a celý projekt by mohl pokračovat a vyvíjet se. Nebylo by to poprvé, něco podobného v minulosti potkalo třeba Symbian (OS mobilních telefonů) a např. dnes velmi úspěný kancelářský balík OpenOffice vznikl coby otevřený klon StarOffice společností Sun.

Zdroj: Winamp, Ars Technica

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek