Sobota , 25. 01. 2025

Milena

Yamada Vaova DTV-3100: ultralevný set-top-box s HDD

14. 05. 2008

Dvě tisícovky za DVB-t tuner s pevným diskem? Zní to neskutečně, ale je to tak. K tomu navíc dva integrované tunery, takže můžete nahrávat a sledovat jiný pořad současně. Láce je sice patrná, ale zařízení vzhledem k ceně plní svůj účel nečekaně dobře.

V nabídce můžete najít u přístroje Yamada Vaova DTV-3100 dvě verze – jednu s 80GB diskem za cenu 2000 Kč s daní a druhou se 160GB diskem za cenu 2200 Kč s daní. Jiný rozdíl tam není. My jsme testovali verzi se 160GB pevným diskem.

Vzhledově rozhodně nejde o žádný výstřelek, ale ani o vyslovený nevkus. Zpracování patří do průměru. Přístup k pevnému disku je řešen opravdu dobře, vyměnit jej, nebo sporadicky vyndat a připojit k PC, není problém. Dálkové ovládání má dobrý tvar a rychlé reakce, rozložení tlačítek a intuitivnost ovládání je horší.

Zadní panel poskytuje dva SCART výstupy a anténní vstupy a výstupy dvou tunerů. Přiložena je i propojka, která převede anténní signál i do druhého tuneru (stačí tedy jen jeden přívod). Přístroj je průchozí, takže anténní signál lze vést dále. V této cenové kategorii potěší digitální zvukový výstup.

Co zarazí na první poslech

Doposud nás toto levné zařízení mile překvapovalo. Při zapnutí ale narážíme na první nedostatek. Pevný disk, který je hned pod povrchem a pod větracími otvory, je vystaven našemu sluchu téměř napřímo. A osazený disk Samsung je dost hlučný. Spát byste u něj asi nechtěli. Jak již bylo řečeno, vyměnit ho je snadné. Zapíná se naštěstí jen při nahrávání.


Některým zařízením stačí pro současný záznam a přehrávání jeden tuner. Většinou je to ale řešeno tunery dvěma, stejně jako u Vaova 3100

Tuner na druhou

Co se týče funkce DVB-t tuneru, funguje spolehlivě. I s horším signálem si poradí dobře, zobrazuje informace o vysílaném programu a EPG je docela schopné. České znaky nejsou problém. Přepínání kanálů je rychlé. Taktéž doplňující možnosti nastavení, jako například formát obrazu (zoom) nebo zvuku jsou dobré.


Vaova jako set-top-box: přehrávání TV

K TÉMATU  MP3 Creative ZEN V – s hudbou den za dnem

Zaznamenávám, tedy jsem

Přes EPG také dochází k výběru toho, co budete chtít nahrávat. Není to vrchol jednoduchosti, ale přijít a zvyknout se na to dá. Mimo jiné lze nastavit manuálně i začátek záznamu. Chybou je, že nelze stejně nastavit i konec. Jak známe naše televizní společnosti, ať už ty placené z našich daní, tak ty komerční, žádné nedodržují přesný harmonogram a dopředu oznámený časový rámec často přesáhnou. Vaova umí nastavit čas, který se ještě za standardní nahrávací dobu přidá. Je to ale bohužel jen maximiálně 5 minut, což nemusí stačit. Hodnota 10 nebo 15 minut by přišla také vhod. Zda se dá nějak jinak manuálně přidat k zvolenému času delší časový úsek se mi nepodařilo zjistit (podle jiných uživatelů to pravděpodobně jde, jen opět poněkud zmateným postupem).


Možnosti záznamu vysílání

Jak už je u tohoto přístroje zvykem, pokud chcete zjistit, co máte naplánováno k nahrávání, musíte na to trochu oklikou (přes menu, nikoli přes dedikované tlačítko), případně vidíte červeně označená pole v EPG. Pokud byste chtěli zaznamenávat dva současně běžící pořady na dvou kanálech, Vaova to neumí. Jedině byste nahrávali jiným zařízením na externím výstupu. Vaova využívá dva integrované tunery k tomu, že z jednoho nahrává a z druhého přehrává. Při náhrávání tak můžete sledovat jiný pořad. Kvalitu záznamu nastavit nelze.

Procházení nahraných pořadů na disku je přehledné, můžete pořady přejmenovat, smazat, zablokovat dětem a podobně. Fungují běžné přehrávací funkce, jako rychlý posun, nebo skok na určitou pozici. Editační funkce dostupné nejsou.


Hlavní menu přístroje – nejen pro nastavení, ale i pro přístup k běžným funkcím

Až na harddisk slušně vychované

Vaova 3100 je velmi levné zařízení, takže nás překvapilo tím, že je v podstatě stále ještě použitelné. Samozřejmě je nutné neustále myslet na nízkou cenu. Za tu nám zastane funcki schopného DVB-t set-top-boxu a navíc zvládne i zaznamenávat pořady. V ceně je i dostatek diskového prostoru, pro mnoho desítek hodin nahrávek. Nevýhodou je hlučný dodaný disk, občas zmatenější ovládání a několik chybek v uživatelské přívětivosti. Pořád ale můžeme mluvit o jednoduchém zařízení, které má rozhraní přeložené do češtiny (byť místy s chybami) a jeho ovládání nebude činit nikom potíže.

K TÉMATU  Nova Cinema bude v DVB-t možná už o Vánocích

 

Plusy a mínusy
+ funkční design a zpracování – špatné rozložení tlačítek DO
+ jednoduchý provoz – občas neintuitivní ovládání
+ digitální zvukový výstup – hlučný dodaný pevný disk
+ nízká cena – slabší možnosti nastavení záznamu
+ slušně provedené EPG

Za zapůjčení zařízení děkujeme firmě YCNEGA Technologies.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek