Čtvrtek , 16. 01. 2025

Ctirad

7 známek, že online prodejce provozuje podvodný eshop

Elektronické obchodování umožnilo kupujícím nakupovat z pohodlí domova, ale když nevíte, od koho kupujete, může být online nakupování riskantní. Často však můžete zaznamenat znaky, které odlišují podvodného prodejce od autentického. Pojďme prozkoumat některé z těchto znamení.
prodejce
7 známek, že online prodejce provozuje podvodný eshop

19. 07. 2024

19. 07. 2024

Ceny, které se zdají příliš dobré na to, aby byly pravdivé

Ceny, které se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé, jsou často varovným signálem pro podezřelého prodejce. Podvodníci používají neuvěřitelně nízké ceny, aby nalákali nic netušící kupce, přičemž využívají přitažlivosti hodně. Abyste se ochránili, vždy porovnejte ceny prodejce s cenami od jiných prodejců a platforem. Pokud existuje významný rozdíl, prodejce pravděpodobně provozuje podvodný web. Pamatujte však, že někteří noví prodejci mohou nabízet nižší ceny, aby přilákali zákazníky a vybudovali si svou pověst na platformě. Cenový rozdíl by však měl být stále minimální. Pokud je položka příliš levná, můžete obdržet nekvalitní nebo padělaný produkt nebo možná vůbec nic.

Rizikové platební možnosti bez záruky vrácení peněz

Legální prodejci nabízejí bezpečné platební možnosti, jako jsou kreditní karty, PayPal a další důvěryhodné zpracovatele plateb. Tyto metody obvykle poskytují ochranu kupujícího, což znamená, že pokud se prodejce dopustí podvodu, můžete požádat o vrácení peněz. Naproti tomu podvodníci často prosazují méně spolehlivé platební metody, které postrádají ochranu kupujícího a jsou obtížně dohledatelné.

Pokud prodejce nenabízí možnost bezpečné platby a trvá na používání nespolehlivých metod, jako jsou bankovní převody nebo kryptoměna, kdy prodejce získá nevratný přístup k vašim penězům, a pokud se něco pokazí, nedostanete peníze zpět, jedná se o jasné znamení, že něco není v pořádku. V takových případech je rozumné zvolit jiného prodejce nebo tržiště.

Prodejce neposkytne informace o přepravě

Legitimní prodejci obvykle poskytují podrobnosti o dopravě, včetně čísla zásilky, informací o přepravci a způsobu dopravy, jakmile je vaše objednávka zpracována a odeslána na zadanou adresu. Také potvrdí objednávku e-mailem nebo telefonicky ze svých oficiálních kontaktních informací a průběžně vás informuje o stavu vaší objednávky.

Pokud prodejce tyto údaje okamžitě nesdělí, může to naznačovat buď neorganizaci na jeho straně, což by mohlo vést ke zpoždění při odeslání, nebo nedostatek úmyslu vaši objednávku vůbec odeslat. Vyžádejte si tedy u prodejce údaje o dopravě. Pokud je neposkytnou a nenabídnou výmluvy, je to pravděpodobně podvod. V tomto případě, pokud jste použili vratný způsob platby, požádejte o vrácení peněz.

K TÉMATU  Samsung DVD-HD870: Značkový lenochod s výborným obrazem

Špatné hodnocení s recenzemi, které mohou být falešné

Recenze nabízejí pohled do zkušeností předchozích zákazníků a pomáhají ověřit legitimitu prodejce. Podvodní prodejci, kteří neodesílají produkty, neposílají padělky nebo dodávají zboží nižší kvality, než je inzerováno, dostávají špatné hodnocení a negativní recenze. Aby tomu zabránili, mohou vytvářet falešné pozitivní recenze. Pokud si všimnete více stížností od ověřených kupujících ohledně problémů, jako jsou nedoručené položky, padělané produkty nebo špatná kvalita, a pokud se většina zářivých recenzí zdá nepravá a neověřená, měli byste mít vůči prodejci podezření. Podezření by také měl vzbudit prodejce bez recenzí – navzdory tvrzení, že byl aktivní již několik měsíců.

Nekonzistentní branding

Podvodní prodejci často šetří na značce a kvalitě, což je často patrné z nekvalitních obrázků a chybových popisů produktů v jejich záznamech. Pokud má prodejce více záznamů, můžete si všimnout nekonzistentních prvků značky, jako jsou neshodující se loga nebo různá písma na obrázcích. Velkým varovným signálem je také nedostatek ověření ze strany trhu.

Navíc těmto prodejcům často chybí profesionální online přítomnost. Nemusí mít oficiální webovou stránku ani stopu na sociálních sítích k ověření jejich legitimity. Když mají webové stránky, jsou obvykle špatně navržené, s náhodnou adresou URL, která neodpovídá názvu společnosti, a rušivými vyskakovacími reklamami, které vytvářejí naléhavost s odpočítávacím časovačem. Při nakupování na platformách, jako je Facebook Marketplace, buďte opatrní na prodejce, kteří používají nově vytvořené profily, na rozdíl od skutečných prodejců, kteří používají své osobní profily k vytvoření důvěry.

Nejasné nebo pochybné zásady vrácení

Legitimní prodejci obvykle na svých webových stránkách nebo v záznamech poskytují jasné a snadno srozumitelné zásady vracení zboží. Naproti tomu podvodní prodejci buď nenabízejí žádné zásady vracení zboží, nebo zpřísňují podmínky natolik, že možnost vrácení prakticky neexistuje. To je jasná červená vlajka indikující potenciální podvodnou aktivitu.

K TÉMATU  Kontroverzní Humane Ai Pin je tady, líbil by se vám nositelný fotoaparát?

Mezi známky podezřelých zásad vracení patří mimo jiné příliš složitý jazyk, krátké okno pro vrácení, nedostatek kontaktních informací pro zpracování vracení nebo požadavek, aby vrácené zboží bylo zasláno do jiného regionu nebo země. Stejně tak by měly vzbuzovat obavy přísné podmínky pro vracení, jako je vyžadování originálního obalu v perfektním stavu. I když jsou mnohé z těchto znaků samozřejmé a snadno rozpoznatelné, měli byste zkontrolovat, zda si ostatní kupující ve svých recenzích nestěžovali na politiku vracení peněz, protože by to mohlo naznačovat potenciální problémy s legitimitou prodejce. V takových případech byste měli být opatrní a vyhnout se nákupu od tohoto prodejce.

Vyžadování nadměrných osobních údajů

Při nákupu online stačí prodejci uvést své jméno, dodací adresu a e-mailovou adresu. Pokud prodejce požaduje důležité osobní údaje, jako je vaše rodné číslo, osobní identifikační číslo nebo finanční údaje po potvrzení platby, je to varovný signál. Poskytnutí takových citlivých informací vás může vystavit zranitelnosti vůči krádeži identity a předstírání jiné identity.

Pokud prodejce trvá na poskytování příliš rušivých informací nad rámec toho, co je nezbytné, je nejlepší se od něj vyhnout nákupu, abyste ochránili svou osobní a finanční bezpečnost.

Pečlivým sledováním výše uvedených příznaků můžete snad identifikovat podvodné prodejce dříve, než vás napálí. Pokud si všimnete více indikátorů naznačujících podvodnou činnost, nahlaste je, zejména pokud působí na legitimním trhu. Pokud tak učiníte, platforma bude vyzvána, aby přijala vhodná opatření a ochránila ostatní kupující, aby se nestali obětí jejich podvodů.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Recenze myši Niceboy Oryx M220 Zen – MIB (mouse in black) dvěma pohledy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek