Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Synaptické tranzistorové modely myšlení vyšší úrovně napodobují lidskou inteligenci

23. 01. 2024

23. 01. 2024

S nedávným pokrokem v umělé inteligenci vědci a výzkumníci pracují na tom, aby počítače fungovaly více jako náš mozek. Běžné počítače spotřebují mnoho energie na úkoly, zejména se všemi daty z chytrých zařízení, a snaží se najít způsoby, jak tento proces zefektivnit. Vědci z Massachusetts Institute of Technology, Northwestern University a Boston College vytvořili speciální tranzistor, který dokáže myslet a pamatovat si věci, jako je náš mozek.

Napodobování lidské inteligence

Toto funguje dobře při pokojové teplotě, na rozdíl od jiných zařízení podobných mozku, která fungují pouze při velmi nízkých teplotách. Je také rychlý, energeticky účinný a dokáže si zapamatovat věci, i když není napájen, takže je ideální pro každodenní použití, vysvětlili výzkumníci v tiskové zprávě.

„Mozek má zásadně odlišnou architekturu než digitální počítač,“ řekl Mark C. Hersam, který výzkum spoluvedl. „V digitálním počítači se data pohybují tam a zpět mezi mikroprocesorem a pamětí, což spotřebovává spoustu energie a vytváří překážku při pokusu o provádění více úkolů současně.“

„Po několik desetiletí bylo paradigmatem v elektronice stavět vše z tranzistorů a používat stejnou křemíkovou architekturu,“ řekl Hersam. „Významného pokroku bylo dosaženo tím, že se do integrovaných obvodů vkládalo stále více tranzistorů.“

„Nemůžete popřít úspěch této strategie, ale přichází za cenu vysoké spotřeby energie, zejména v současné době velkých dat, kdy digitální výpočetní technika zahltí síť.“ Musíme přehodnotit výpočetní hardware, zejména pro úlohy umělé inteligence a strojového učení,“ dodal Hersam.

Nové pokroky ve fyzice moaré vzorů

Vědci použili speciální vzory zvané moaré vzory. Naskládají na sebe supertenké materiály a zkroutí je, aby vytvořili moaré vzor, což jim dává speciální elektronické vlastnosti. Úpravou kroucení mohou vytvářet různé elektronické vlastnosti. Se správným otočením vytvořili speciální zařízení, které při pokojové teplotě funguje jako mozek.

K TÉMATU  MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo Grandia!

„S twistem jako novým designovým parametrem je počet permutací obrovský,“ řekl Hersam. „Grafen a hexagonální nitrid boru jsou strukturálně velmi podobné, ale jsou natolik odlišné, že získáte výjimečně silné moaré efekty.“

Hersam a jeho tým vycvičili toto zařízení, nazývané synaptický tranzistor, aby rozpoznávalo vzory. Začali vzorem jako 000 a pak ho požádali, aby identifikoval podobné vzory jako 111 nebo 101. Zařízení tyto vzorce úspěšně rozpoznalo a ukázalo formu učení zvanou asociativní učení. I když tomu dali neúplné vzory, stále to fungovalo dobře.

„Pokud má umělá inteligence napodobovat lidské myšlení, jedním z úkolů nejnižší úrovně by bylo klasifikovat data, což je prostě třídění do přihrádek,“ řekl Hersam. „Naším cílem je posunout technologii AI směrem k myšlení na vyšší úrovni.“

Výzkumníci uvedli, že tato technologie by mohla pomoci učinit AI chytřejší a adaptabilnější, zejména ve složitých situacích, jako je jízda v měnících se povětrnostních podmínkách. Studie bude publikována v časopise Nature.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek