Středa , 25. 09. 2024

Zlata

Analogové počítače se mohou vrátit: O co se vlastně jedná?

25. 09. 2024

25. 09. 2024

Když uslyšíte slovo „počítač“, vaše další myšlenka je pravděpodobně něco jako „digitální“, „elektronický“ nebo „binární“. Nicméně vše, co umí počítat, je počítač. Analogové počítače si začaly přicházet na své a v budoucnu můžete vidět, že tato technologie doplní počítače, které vidíme dnes.

Co to jsou analogové počítače?

Digitální počítače, jako je ten, který používáte k přístupu na tento web, používají binární data. Vše, co digitální počítač dělá, lze zredukovat na řetězec jedniček a nul. Takže ať se děje cokoliv, vždy můžete něco digitálního rozsekat na malé kousky. Ať už jde o audio nahrávku nebo obrázek. Analogové počítače nepracují s diskrétními hodnotami, jako je jednička nebo nula. Místo toho ke své práci používají spojitý proměnný signál. Může to být hladina kapaliny v řadě trubek, úrovně napětí nebo mechanický pohyb. Používají fyzickou hmotu k přímému znázornění problému a manipulují s ním, aby dosáhli řešení.

Nejstarším známým příkladem analogového počítače je mechanismus Antikythera, což bylo zařízení používané k mechanickému modelování sluneční soustavy. Nejslavnějším moderním příkladem je 1949 MONIAC neboli analogový počítač s měnovým národním příjmem. Tento počítač používal tekutinu k modelování toku peněz v ekonomice. Například jedna nádrž představovala státní pokladnu Spojeného království a „peníze“ by z ní proudily do jiných částí ekonomiky a zase zpět. Můžete modelovat různé ekonomické politiky úpravou toků z různých nádrží a uvidíte, jak tyto změny ovlivní ekonomiku.

S rozvojem digitálních počítačů, a zejména integrovaných obvodů, byly analogové počítače jen o něco víc než kuriozita, ale jak se problémy s výpočetní technikou vyjasňují, možná brzy vstoupíme do zlatého věku analogových počítačů.

Některé věci jsou pro samotné mikročipy příliš složité

Navzdory neuvěřitelnému pokroku v oblasti digitálních počítačů zůstávají některé úkoly nesmírně složité. Digitální počítače vynikají v rychlém a přesném procházení obrovských objemů dat, ale jsou zásadně omezené, pokud jde o simulaci chaotických nebo nelineárních systémů. To je místo, kde analogové počítače září.

K TÉMATU  Recenze Lamax Sentinel SE–1 – ochránce s hudebním sluchem

Přemýšlejte o tom, jak používáme digitální počítače k (hrubé) simulaci fungování neuronových sítí. Vyžaduje obrovské množství energie a obrovské množství výpočetního výkonu. Místo toho výzkumníci vytvořili “mozek” pomocí stříbrných nanodrátů. Dráty představují neurony v neuronové síti přímo, nejsou simulací ve virtuálním digitálním prostoru. Ukázalo se, že je to mnohem energeticky účinnější a výpočetně, není zde žádná režie v tradičním slova smyslu, protože analogový počítač „počítá“ sám.

Díky pokrokům ve vědě o materiálech a výrobních metodách můžeme nyní vytvářet analogové „čipy“, které jsou digitálním a analogovým hybridem. Analogové obvody uvnitř jsou navrženy tak, aby efektivně řešily jeden problém nebo malou sadu problémů, a digitální části analogového počítače vám umožňují ovládat a monitorovat analogové vstupy a výstupy a zároveň delegovat práci na digitální nebo analogové procesory.

Heuristika, algoritmy, AI a váš mozek

Analogové počítače jsou také důležité, protože existuje spousta problémů, které není třeba řešit s přesností na desetinnou čárku, a když se díváme na výsledky, které jsou výslovně nepřesné, digitální počítač může být v první řadě špatnou volbou. I když bychom váhali s přirovnáním savčích mozků jako celku k jakémukoli druhu „počítače“, určitě existují dílčí součásti našeho mozku, které jsou v podstatě složité analogové počítače vyvinuté k řešení konkrétních problémů. Mozky zpracovávají informace a říkáme tomu „poznávání“ spíše než druh naprogramovaného procesu, který používá digitální počítač, ale tyto paralely je těžké zavrhnout.

Lidé a jiní savci používají „heuristiku“, což jsou energeticky účinné, většinou přesné zkratky, které šetří čas a energii intenzivního poznávání. Heuristika nám umožňuje reagovat na věci rychle bez přemýšlení. Zdá se, že některé se vyvinuly a jiné se vyvíjejí učením. Počítače používají algoritmy, což jsou intenzivní procesy krok za krokem, které vedou k určitým výsledkům. Oba mají své místo, ale heuristika se dobře hodí pro náš pomalý, ale neuvěřitelně paralelní wetware. Analogové počítače nabízejí způsob, jak vnést heuristiku do našich počítačů, nebo najít velmi energeticky účinné způsoby, jak dát algoritmům fyzickou, nedigitální podobu.

K TÉMATU  Základní kámen: recenze Philips DVP3260/12

Budoucnost počítačů je smíšená

Několik společností vyvíjí počítačové projekty, které nejsou ani čistě digitální, ani přísně analogové, ale představují silnou kombinaci konceptů z celého spektra. Vezměte si například projekt Loihi 2 společnosti Intel. Tyto “neuromorfní” čipy jsou navrženy tak, aby simulovaly biologické nervové struktury v hardwaru, což umožňuje robotům zažít vjemy nebo vytvářet čipy, které dokážou detekovat pachy. I když tyto čipy napodobují strukturu a funkci neuronů, fungují spíše pomocí fyzických umělých neuronů než plně digitálních simulací. Tento přístup umožňuje efektivnější zpracování úkolů souvisejících se smyslovým vstupem a rozhodováním.

Čip TrueNorth od IBM je dalším slibným neuromorfním designem, jehož cílem je překlenout propast mezi digitálními a analogovými výpočty. I když funguje pomocí digitálních procesů, architektura čipu je inspirována neuronovými sítěmi mozku, což z něj činí hybridní model, který využívá jak digitální, tak analogové koncepty.

A pravděpodobně to nezůstane jen u toho. Rozvíjející se typy výpočetní techniky, jako je výpočetní technika založená na DNA a kvantová výpočetní technika, mohou být brzy integrovány s tradičními a analogovými přístupy k řešení širší řady problémů. Zatímco digitální výpočetní technika tyto inovace odstartovala, je možné, že budoucí zařízení – možná i váš smartphone – budou obsahovat drobné analogové součástky, které fungují spíše jako kovový mozek než konvenční procesor.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek