Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

AVer3D CaptureHD: Moderní TV karta s HDMI vstupem

26. 02. 2013

Chtěli byste nějakou lepší televizní kartu? Pak nutně narazíte na AVer3D CaptureHD, která má navíc i funkci HDMI vstupu a záznamu z něj. Vyplatí se do ní investovat? A jak si povede třeba v HTPC?

AVer3D CaptureHD je téměř běžná hybridní televizní DVB-T karta, kterou můžete osadit do PCIe 1x slotu a pojme ji i nízká skříň díky své „low-profilovosti“. Hybridnost spočívá v tom, že podporuje analogovou televizi, DVB-T a FM rádio. U DVB-T je pak podporován i formát MPEG-4, ve kterém se vyskytuje vysílání ve vysokém rozlišení.

 

Aktuální cena AVerMedia AVer3D CaptureHD H727 3D v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Zbytečné 3D

Karta je „rádobyzajímavá“ podporou 3D, což znamená to, že dokáže přijímat a zpracovávat vysílání ve 3D a posílat je na obrazovku. To je ale u nás naprosto k ničemu, žádná televize v DVB-T takto nevysílá a v dohledné době nebude. Toto je zatím doménou satelitního vysílání, ve kterém lze nalézt několik zahraničních kanálů ve 3D.

Software karty dále podporuje převod 2D videa do 3D. Jde o starou dobrou stereoskopii, tedy nejjednodušší způsob zobrazení 3D (s dvojbarevnými brýlemi) anebo pokročilejší polarizační metodu, kterou musí podporovat displej. Nicméně efekt je to mizerný. Ne, kvůli 3D si tuto kartu určitě nikdo kupovat nebude.

 

Užitečný HDMI vstup

Na kartě je však zajímavé zejména to, že kromě slušné TV karty získáte „v ceně“ i kartu grabovací – tedy takovou, která umí nahrávat video z externích zdrojů. A to i z dnes nejrozšířenějšího HDMI a také z YUV či S-Videa.

Jak se dozvíme dále, nahrávání sebou nese svá úskalí. Ale HDMI vstup je užitečný i z dalšího důvodu. Na počítači nebo HTPC s touto kartou získáme HDMI-IN vstup a tím pádem můžeme přivést zdroj videa z jiného přístroje na obrazovku obhospodařovanou tímto počítačem. Například můžete přivést do HTPC dekódované video ze set-top-boxu, ať už satelitního, nebo kabelového.

 

Rozbalujeme a instalujeme

Jak jsme již řekli, karta má nízký profil a nechybí k němu ani vyměnitelná záslepka do nízkých skříní. Tato interní karta vyžaduje slot PCI Express 1x, tedy ten nejkratší. Osadit ji samozřejmě můžete i do 4x a 16x slotu.  

Na kartě najdeme anténní vstup, který je společný pro televizi i rádio (prakticky mohou putovat po jednom kabelu), dále HDMI vstup a sdružený vstup pro analogové audio a video, ke kterému nechybí potřebné redukce. 

 

Ke kartě jsou též přibaleny 3D anaglyphické brýle (dvojbarevné), provizorní drátová anténa a dálkové ovládání průměrné ergonomie.

K TÉMATU  Připravte si televize, MPEG-4 a HD útočí!

Kartu AVer3D CaptureHD jsme provozovali pod operačním systémem Windows 8 Pro 64bit na počítači s 8 GB RAM a tříjádrovým procesorem AMD. Výrobci dáváme k dobru, že reagoval pružně a své ovladače a software na tento nový systém záhy připravil. A hlavně, že s ním bez potíží vše funguje.

 

Sledujeme a nahráváme televizi

Ke kartě je dodáván standardní Media Center software od Averu, který je přizpůsoben ovládání dálkovým ovladačem – Aver Media Center 3D. Software je to docela „lehký“ a pracuje svižně. V ergonomii bychom místy našli nedostatky, ale používat se dá. Přepnutí kanálu trvá cca 2 sekundy. Více napoví video.

 

Ukázka práce s aplikací Media Center 3D od AVerMedia.

 

Záznam probíhá bez rekomprese, tedy tak, jak je pořad vysílán. HDTV je zaznamenáno v H.264 v kontejneru MP4 a SD vysílání v MPEG-2 v kontejneru MPG. Záznamy jsou přenosné, tedy bez DRM ochrany proti kopírování.

Dobrou zprávou je také to, že s kartou bez potíží pracují i nástroje třetích stran. Třeba populární ProgDVB, nebo Windows Media Center. Nejsme tak odkázání pouze na aplikaci dodávanou výrobcem. Bohužel dálkové ovládání dodávané ke kartě nativně v MCE nefunguje.

 

Grabujeme a využíváme HDMI vstup v praxi

K čemu se nám může HDMI vstup, potažmo ostatní vstupy hodit? Analogové vstupy poslouží pro digitalizaci starších nahrávek z analogových přístrojů. YUV si poradí i s rozlišení 1080i. HDMI pak pro přísun digitálního obsahu do našeho počítače.

HDMI vstup na kartě AVer3D CaptureHD podporuje rozlišení do 1080i a samozřejmě nepřenáší jen obraz, ale i zvuk. Vstup se hodí pro přivedení videa do počítače či HTPC z jiného přístroje k jeho sledování.

Z HDMI můžeme i nahrávat, ALE! Aver u tohoto vstupu dbá na přání filmového průmyslu a využívá zde ochranu HDCP. Tedy chráněný obsah nelze nahrávat, pouze sledovat. Pokud například připojíte blu-ray přehrávač, nenahrajete z něj vůbec nic.  Tedy pokud půjde o jakoukoli známější značku. Ideálně by to mělo fungovat tak, že nenahrajete pouze chráněný film z blu-ray disku, ale není tomu tak, zachytit nešlo ani menu přístroje, kde se žádný chráněný obsah nenachází.

HDMI grabování může být zajímavé třeba pro hráče her, kteří by chtěli zaznamenávat své souboje k dalšímu využití. Ani zde to nicméně není snadné. Třeba z PlayStation 3 také hru nezaznamenáte, protože Sony používá na HDMI výstupu ochranu HDCP.

Čas od času se na internetu pro podobná zařízení objeví ovladač, který nemá HDCP ochranu aktivní. Někdy jde o „nepodařený“ ovladač samotného výrobce, jindy o práci hackerů. S AVer3D CaptureHD jsme ale štěstí neměli, žádný takový ovladač jsme nenašli. Problém se záznamem HDCP chráněného obsahu můžete také obejít tak, že na počítači zobrazované video zachytíte pomocí rekordéru obrazovky (třeba Frapsem). Ale to už je jako byste se škrábali za pravým uchem levou nohou…

K TÉMATU  Recenze Pavilion 15 Beats Edition – vyzývavá krása

Ke kartě jsme zkoušeli připojit třeba blu-ray přehrávač Samsung. To je ten s HDCP, který nešlo nahrávat ani v menu. Na druhou stranu, Xtreamer TV, což je multimediální centrum MMC, zřejmě HDCP tolik neřeší a dovolilo nám nahrávat, co jsme si usmysleli. 

Formát záznamu lze volit. Ať už kodek, nebo jeho parametry. Nutno podotknout, že AVer3D CaptureHD nemá vlastní hardwarový encodér. Tedy výpočetní výkon musí dodávat procesor počítače. V našem případě při záznamu v 1080i do h.264 představovalo zatížení počítače zhruba 60 % jeho procesorového výkonu (3jádrový Athlon II).

 

Ukázka výsledného zachyceného videa na HDMI vstupu. Sice jde o digitální přenos obrazu a zvuku, ale nikoli o bitovou kopii. Probíhá zde komprese v reálném čase a proto nejde o totožnou kvalitu, jako má zdroj. Nicméně výsledek není špatný.

 

Slušná televizní karta s něčím navíc

AVer3D CaptureHD je běžná televizní karta, která dělá, co se od ní očekává. Přijímá televizní signál a prezentuje nám jej ve schopné aplikaci, kterou lze navíc nahradit různými dalšími softwary, včetně Windows Media Center (WMC). Karta je určena pro moderní rozhraní PCI 1x, které je dnes standardem. Výrobce se činí a podporuje bez potíží i nejnovější systém Windows 8. V tomto ohledu snad zamrzí jen to, že dálkové ovládání funguje jen v dodávané aplikaci, nikoli v MCE/WMC.

AVer3D CaptureHD nad ostatní vyčnívá HDMI vstupem, na který hned tak nenarazíte. Sice zde narazíme na HDCP, ale to ignorují jen neznačkové čínské produkty, které ochranářské praktiky filmových svazů řešit nemusí. U této televizní karty tak získáme HDMI vstup jako zajímavý bonus. Ne každý jej využije, ale hodit se rozhodně může.

 

Aktuální cena AVerMedia AVer3D CaptureHD H727 3D v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

zápory klady
– Dálkové ovládání nepodporuje Windows Media Center + Moderní TV karta, která dělá dobře, co má
– Důsledná podpora HDCP (některé zdroje nelze na HDMI nahrávat), ne vždy navíc bylo propojení bezproblémové + Slušný dodávaný software a podpora výrobce
– Nemá hardwarový encodér + Široká škála analogových vstupů
– Zbytečné 3D funkce + HDMI digitální vstup

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek