Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Chia – zajímavá harddisková alternativa Bitcoinu

Kryptoměna postavená na úložištích, s výhodou nižší spotřeby energie oproti Bitcoinu. Stojí za ní původní tvůrce BitTorrentu, což byl poměrně revoluční způsob sdílení dat. Zní to docela dobře, ale…

21. 06. 2021

Kryptoměna postavená na úložištích, s výhodou nižší spotřeby energie oproti Bitcoinu. Stojí za ní původní tvůrce BitTorrentu, což byl poměrně revoluční způsob sdílení dat. Zní to docela dobře, ale…

O kryptoměnách jsme u nás již psali v článku Nákup bitcoinu nebo jiné kryptoměny… zde tedy jen stručně. Kryptoměny mohou být nezávislé na státech, decentralizované, necenzurovatelné, některé i anonymní a některé ne-inflační. Umožní bezpečně zaplatit online odkudkoli-kamkoli po světě a brzy i ve vesmíru (drobná nadsázka, ale údajně jeden uzel pro Ethereum bude brzy i na ISS). A tato značně bezpečná a nezávislá platba je možná jen díky uživatelům zapojeným do procesu těžby či držení kryptoměn.

Většina kryptoměn, včetně Bitcoinu, závisí na poměrně nemalém výkonu zapojených výpočetních strojů do celého procesu. Za to si ale do jisté míry můžou uživatelé sami, protože čím více jich je, tím je systém náročnější. A jsou tam, protože se jim to vyplatí (dostávají odměny). Takový princip je záměrem. Když počet zapojených strojů klesne, klesne i náročnost a systém může dále fungovat.

Cena kryptoměn kolísá, ale dá se říci, že jim mnoho lidí věří a vidí v nich budoucnost. Celková elektrická spotřeba například Bitcoinové sítě je velmi vysoká, ale velmi snadno porovnatelná s jinými konzervativními měnami nebo bankovními či kartovými systémy. Ale kritika zde lehce oprávněná být může.

Myšlenka menší spotřeby sítě Chia oproti jiným kryptoměnám

A tak vznikají nové přístupy, kdy se nevyužívá „ověřování“ pomocí brutálního výkonu (proof of work), ale jinými způsoby, jako je ověřováním pomocí držených prostředků (proof of stake), kdy není třeba onen brutální výkon. Prozatím se ale proof of work jeví jako mírně bezpečnější a na solidním proof of stake se docela usilovně pracuje.

A pak přišel Bram Cohen, který kdysi založil BitTorrent na decentralizované sdílení dat, s projektem Chia. Chia využívá prostor počítačových úložišť, zjednodušeně řečeno tedy k ověřování transakcí využívá prostor pevných disků (proof of space and time). A to má být výrazně méně energeticky náročné.

Nejdříve Plot, potom Farma

Samotný princip používání této měny je následující: V první fázi si vytvoříte Ploty, což je výpočetně a prostorově náročné. Počítají, zapisují a čtou se na vašem počítači terabajtové objemy, aby vznikl Plot, typicky o velikosti asi 100 GB. Když tento Plot vytvoříte, přesune se do Farmy. A tam leží a může být využit k ověření transakce a zisku odměny.

K TÉMATU  AR brýle a soukromí: Co potřebujete vědět?

Fáze vytváření Plotů je tedy relativně náročná, ale následující Farmaření je již velmi nenáročné, data prostě leží na úložišti. A čekáte na náhodu, že zrovna váš plot bude vybrán a dostanete odměnu 2 XCH. Na průměrném PC trvá tvorba 100GB plotu asi 8 hodin. Pro plotování lze využít rychlá SSD a následně se Ploty přesunou například na pevný disk. Plotováním však výrazně SSD opotřebujete. Velmi výrazně! A popravdě, s běžným SSD není rychlost plotování zase o tolik vyšší. Zpočátku mělo asi smysl naplotovat co nejvíce a co nejrychleji a tím mít vysokou šanci trefit odměnu. Ale dnes…

Záměr dobrý, ale pár chyb se našlo

Tvůrce Chia pravděpodobně zamýšlel, že spousta lidí bude mít nějaké menší farmy a tím dojde k rovnoměrnějšímu rozprostření ověřování a odměn, správné decentralizaci. Ale to se spletl. Skočili do toho zejména Číňani s obrovským výkonem a prostorem a nárůst celkového objemu Chia sítě byl a je enormní. Ale nejen Asie, také našinci zrovna netroškařili a skoupili spousty SSD a HDD. A tak má sít nyní 30 exabajtů a odhadované „štěstí“ zisku odměny je při 10 terabajtech asi 2 roky. Bram Cohen původně odmítal podporu poolů, tedy sdružování držitelů/těžařů, kteří si pak rozdělují odměnu. Ale Číňani situaci obešli a rozjeli vlastní pool, který sice nectí příliš bezpečnost jeho uživatelů, zato nasbíral obrovský celkový prostor sítě a inkasoval mnoho odměn, které dělil mezi svými účastníky. Udělali to naprosto „nadivoko“, ale nebylo možné je ignorovat. Proto tvůrci Chia připravují oficiální podporu poolů.

Dostáváme se tím k tomu, co tvůrci moc nevyšlo. Jeho projekt měl skvělý potenciál, zájem byl mimořádný, cena 1 XCH se blížila až 30 tisícům korun, nyní je za 6500 korun. To je dáno i celkovým výkyvem trhu, ale i určitým rozčarováním. Zmatky kolem poolingu, až nečekaný růst sítě a tím malá pravděpodobnost dosáhnout na nějakou odměnu, následující sliby podpory poolingu a její neustálé odsouvání. To se prostě nepovedlo. Dále si tvůrci Chia předtěžili masivní množství XCH sami pro sebe, ale pak se při přípravě poolingu vymlouvali, že musí zaplatit programátory na rozvoj – k čemu tedy mají ty předtěžené mince, kterých mohli malé množství prodat? Inu, škoda.

Likvidace vašich SSD nemá smysl (asi)

Má Chia pořád ještě potenciál? To se dá jen těžko odhadovat. K zatracení to nejspíše není, myšlenka ekologické kryptoměny je správná a lákavá. Její tvůrce je zkušený člověk, který technicky ví, co dělá. Jen v některých oblastech není vševědoucí. Snad ukočíruje další rozvoj tak, aby se Chia dařilo. Můžeme se následujícím sdělením šeredně mýlit, ale rozhodně se nevyplatí nyní pořizovat drahé SSD disky, které byste do měsíce tvorbou plotů odrovnali. A nevyplatí se ani nákupy velkých HDD pro farmaření. Ale pokud se chcete lehce zabavit a využít nějaké volné terabajty, které máte, klidně ano. A klidně plotujte jen na HDD, SSD není potřeba. Jen si spíše počkejte, až vyjde Chia klient s podporou oficiálních poolů – aktuálně vytvořené Ploty totiž s největší pravděpodobností do poolů zapojit nepůjdou. Případně můžete farmařit sami za sebe a brát to jako loterii. Je to o náhodě, že právě váš Plot na vaší Farmě budou použit a získáte odměnu.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 13Wa Pro - hliníkový profík

Web projektu: www.chia.net

Prakticky

  1. Na uvedeném webu si stáhnete klienta (Install Chia Blockchain)
  2. Nainstalujete ho, maximálně bezpečně si schováte Seed (což je hromada slov, které nedávají moc smysl, ale pomocí nich se kdykoli a kdekoli můžete dostat ke své peněžence)
  3. Bude probíhat synchronizace blockchainu, což potrvá nejspíše mnoho dnů. Zálohu blockchainu si můžete stáhnout i rychleji, ale není to bezpečné a tak jedině od dobrých přátel)
  4. Ale v mezičase již můžete tvořit Ploty. Pokud nemáte super HW a nespěcháte, prostě nechte vychozí honoty a spusťte plotování za sebou, nikoli paralelně. Nejprve si udělejte jedn Plot, ať si to osaháte. Potom si jich dejte do fronty více a nechejte stroj pracovat.
  5. Na zvolenou cestu se vám hotové Ploty přesunou a odtud s nimi budete farmařit. K tomu stačí synchronizovaný blockchain a samozřejmě zapnutý počítač (farmařit lze klidně i s Raspberry Pi, není to náročné na výkon)
  6. Pokud budete farmařit sami, budete čekat na náhodný výběr vašeho Plotu. Když se zadaří, dostanete 2 XCH. Asi jako byste si vsadili sportku. Pokud se přidáte do poolu, budete dostávat drobné odměny postupně. 

UPDATE: Zhruba od července je již možné zapojist se s novými Ploty do Poolů. Se 4 TB je hrubý výdělek asi 130 korun za měsíc (při kurzu XCH 250 USD). 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek