Pátek , 10. 01. 2025

Břetislav

Internet Explorer: Vzestup a pád internetové legendy

15. 04. 2024

15. 04. 2024

Všudypřítomný prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu byl v roce 2023 konečně odstaven, ale do důchodu to byla dlouhá a klikatá cesta. Představíme si, jak se Internet Explorer stal tváří procházení webu a poté zmizel.

Jak Internet Explorer začal (a stal se legendárním)

Psal se rok 1994. Microsoft usilovně pracoval na vydání svého dalšího operačního systému Windows 95 s velkým rozsahem změn ve srovnání s jeho předchůdcem, Windows 3.x. Jednou z největších změn byla nativní podpora internetu a očekávání, že uživatelé budou na webu skákat. V dnešní době to považujeme za samozřejmost, ale tehdy byla síť znalostí, ke kterým bylo možné přistupovat z elektronického zařízení, obrovským problémem a Microsoft chtěl, aby jeho další operační systém byl připraven na internet.

Microsoft k tomu potřeboval program, který by uměl procházet internet. Ve službě přivádění uživatelů Windows na web Microsoft licencoval Spyglass Mosaic, webový prohlížeč z počátku 90. let, a použil jeho kód k vytvoření první verze Internet Exploreru, která byla dodána s Microsoft Windows 95 v roce 1995.

Společnost se nakonec dostala do právního sporu se Spyglassem kvůli licenčním poplatkům, který skončil tím, že Microsoft zaplatil Spyglassu vyrovnání 8 milionů dolarů. Ale když se prach usadil, Internet Explorer tu zůstal.

Během příštích let by to byla jedna z hlavních stran v tom, co bylo nakonec známé jako první „válka prohlížečů“, bojovaná proti Netscape. Internet Explorer zde vyšel jako vítěz a brzy se stal nejpoužívanějším prohlížečem na světě a dosáhl vrcholu s 95% podílem využití do roku 2003.

Pomalý a tragický zánik Internet Exploreru

Zatímco Internet Explorer byl na koni, dlouho by to tak nezůstalo. Starý nepřítel se nakonec vrátí, aby se zakousl, až na to, že tentokrát byl přeměněn.

Ačkoli Netscape nakonec zemřel dříve, než se tak stalo, byl open source. Společnost vlastněná AOL by nakonec vytvořila společnost s názvem Mozilla Organization. Poté byla vytvořena nezisková organizace s názvem Mozilla Foundation, která měla zajistit, aby Mozilla přežila bez Netscape, a z pozůstatků Netscape se stalo to, co je dnes známé jako Mozilla Firefox. Úplně první verze byla vydána v roce 2004.

K TÉMATU  Záškolák z dobré rodiny: recenze Samsung DVD-SH873

Na druhou stranu, Google chtěl také kus koláče prohlížeče. Po počáteční neochotě vstoupit na trh prohlížečů zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin najali partu inženýrů Firefoxu, kteří dali dohromady ukázku toho, co se nakonec stane Chromem, a tehdejší generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt změnil názor. Vývoj prohlížeče nakonec následoval, s první verzí Chrome vydanou v roce 2008.

Reakcí Microsoftu na druhou válku prohlížečů bylo, že se prostě posadil a nic s tím nedělal. Jak ostatní prohlížeče inovovaly a získávaly podíl na trhu, vývoj Internet Exploreru do značné míry stagnoval a zahálel. To, co bylo kdysi skvělým prohlížečem, se stalo artefaktem dřívějšího věku, který se odmítal měnit s tím, jak se internet měnil, a jeho pověst se posunula z milovaného na sotva tolerovaný, protože ho lidé museli používat v práci.

Vysloužil si pověst pomalého a nezabezpečeného prohlížeče, který jste používali v práci, protože váš pracovní počítač byl uzamčen, nikoli prohlížeče, který jste skutečně chtěli používat. V době, kdy se to skutečně pokusilo dohnat, bylo příliš pozdě – ztratilo veškerou uživatelskou základnu, kterou se mu podařilo nashromáždit na počátku 21. století.

Poslední verzí pro Windows, která byla dodávána s aktualizovanou verzí Internet Exploreru, byl Windows 8.1, který byl dodán s Internet Explorerem 11. Poté si Microsoft uvědomil, že nemá cenu jej dále vyvíjet, a místo toho přesunul své úsilí směrem k zcela novému prohlížeč — Microsoft Edge. Ale i když byl tento prohlížeč vydán a dodáván s Windows 10, nebyl by to pro Internet Explorer úplný konec cesty.

Konec byl opravdu zdlouhavý

Navzdory skutečnosti, že byl Windows 10 dodán s Microsoft Edge, svižným a moderním prohlížečem (ačkoli založeným na Chromiu, což bylo pro Google v těchto válkách v podstatě vítězství), Internet Explorer nebyl ve skutečnosti úplně mrtvý. Stále by se dodával s Windows 10 a zůstal by nečinný jako sekundární prohlížeč, který by někteří lidé stále spouštěli a používali pro některé weby staršího stylu.

K TÉMATU  Ultimátní HTPC ve skříni Lian Li PC-C50B

Většinou nebyl schopen zvládnout moderní internet, ale většinou jen pokulhával lidem, kteří potřebovali podporu starého obsahu. Pokud vaše společnost měla interní webový portál, který neaktualizoval deset nebo více let, byla velká šance, že vám vaše IT oddělení řekne, abyste spustili starý IE, aby se správně načetl. Byla po něm malá, velmi hlasitá poptávka, která stačila na to, aby si ji Microsoft udržoval roky a zaváděl malé aktualizace zaměřené na zabezpečení.

Nakonec se však i Microsoft rozhodl, že soumrak IE trval dostatečně dlouho. Windows 11 odstranil Internet Explorer ze všech nových verzí OS a v průběhu let 2022 a 2023 začal Microsoft odstraňovat prohlížeč také ze starších počítačů, čímž konečně skončil s Internet Explorerem. Internet Explorer již není na moderních instalacích, ale není zcela odstraněn – v některých variantách Windows 10 s dlouhodobější podporou, jako je Windows 10 IoT Enterprise LTSC, bude podporován až do roku 2032. Většina z nás IE v dohledné době znovu neuvidí.

Pro všechny ostatní byl Internet Explorer nahrazen režimem IE v Edge, který vám umožňuje zobrazovat webové stránky pomocí staršího jádra IE. Microsoft to plánuje zachovat minimálně do roku 2029, přičemž uživatelé dostanou oznámení o jeho odstranění, kdykoli k tomu dojde, rok předem. Když nic jiného, ten starý interní webový portál v práci by se mohl konečně aktualizovat.

Internet Explorer nakonec zemřel dlouhou a bolestivou smrtí s horami dobré vůle zkažený roky stagnujícího vývoje. Musíme doufat, že se Microsoft poučil z prodlouženého soumraku Internet Exploreru a má v úmyslu udržovat Edge vypilovaný, relevantní a aktualizovaný i v nadcházejících letech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek