Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Diskuze k článku

27 komentářů

    1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
      prodejci piší standby do 1w ale ja naměřil take měřakem u lcd 18watu psal jsem hned na autorizovany servis jak jeto možne a tady je odpověď :
      K této hodnotě samotné a jejím ověření dovolte ještě jednu poznámku.
      Proud odebíraný na primáru přístroje  v režimu stand-by není sinusový, což je způsobeno tím, že na jeho primární straně je řada komponentů s nelineární VA charakteristikou. Běžným multimetrem se naměří hodnota proudu až několik desítek mA. Použitím dokonalejšího přístroje, který umí měřit efektivní hodnoty přesněji se ukáže, že efektivní hodnota proudu je ve skutečnosti kolem 4 mA. Zdánlivý odebíraný příkon tak činí cca 0,9 W. Reálný příkon, kde by byl vzat do úvahy i fázový posun mezi napětím a proudem je samozřejmě menší než oněch 0,9 W avšak jeho přesné změření  není zřejmě proveditelné běžnými měřícími přístroji. Jak zjistit hodnotu integrálu součinu napětí a proudu po dobu jedné periody u nesinusových průběhů (pro hodnoty pod 1 W) například pomocí počítače je úloha přesahující bežné možnosti oprávářů spotřební elektroniky pokud jsem to pochopil tak ta tv ma odběr 1 wat ale měřak ukazuje 18 watu zajimave

      1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
        Měření “nějakým” levným měřicím přístrojem, u kterého nelze zjistit, zda měří maximální nebo efektivní hodnoty a jak reaguje na zátěž spínaným zdrojem, může být opravdu značně zkreslené. Když to zkusím rozebrat u napětí, tak například “v zásuvce” je efektivní hodnota napětí 230 V a maximální hodnota (amplituda) 324 V:
        http://www.cez.cz/edee/content/microsites/elektrina/fyz5.htm

        Pro nás je důležitá efektivní hodnota napětí, která je daná plochou pod křivkou – pod sinusovkou při běžné odporové zátěži , nebo pod “zubaticí” při zátěži se spínaným zdrojem nebo něčím podobným. Takto například vypadá průběh napětí při použití stmívače běžné žárovky:
        http://www.etm.cz/images/stories/Zpraxe/stmivac_1.jpg

        Ty žluté výseky (části sinusovky) jsou plochy vyjadřující efektivní napětí. Odhaduji, že efektivní hodnota tohoto “zubatého” napětí bude oproti plné sinusovce třetinová, tedy 80 V, kdežto amplituda (maximum) bude nižší tak o čtvrtinu, tedy kolem 180 V.

        K podobnému zkreslení může docházet i při měření proudu a výkonu, pokud měřicí přístroj neměří efektivní hodnotu, ale maximum.

        Obyčejné měřicí přístroje sice můžou být nastaveny tak, že měří efektivní hodnotu, ale správně jen u harmonických průběhů – “sinusovek” – protože efektivní hodnotu “zobrazují” jako 0.7 hodnoty maxima, což platí jen pro “sinusovku”, ale ne pro “zubatici”.

      2. Televize ve stanby
        Koupil jsem si televizi Philips.Výrobce udával spotřebu ve stanby menší než 1 W..Naměřil jsem větší hodnotu,která se měnila.Kontaktoval jsem přes infolinku Philips operátora.Ten mi doporučil vypnout funkci automatická aktualizace.Po vypnutí funkce klesla stanby spotřeba pod 1 W..Neměli bychom odsuzovat přístroje.Někdy je lepší poradit se s odborníky.

  1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
    Tak ještě doplněn další nástroj – zásuvky typu Master-Slave.

    1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
      na ty sem taky koukal ale nenasel jsem zadnou dvouzasuvku, pokud jste nekdo uspesnejsi tak hodte prosim link. ty 8 ci 6ky jsou zbytecny pokud potrebuji zapinat napr. osvetleni jen pri zaplem spotrebici apd. naopak u pc je to hodne vhodne ze pokud neni zapnut pc tak monitor,tiskarna, repro apd nemusi bejt vubec zaple.

  2. Bludy, bludy a zase bludy …
    Začneme měřákem. Fakt, že jste koupil nepovedený kousek by měl být důvodem k reklamaci a ne ke stěžování si, že píská a nelze jej nechat trvale v zásuvce. K čemu by pak asi tak ty spínačky byly ? Mám měřič také od FKT a měl jsem jej trvale připojený k plazmové TV skoro půl roku ze zvědavosti, abych věděl, zda výrobce se spotřebou ve stdby módu nekecá. Nekecal – plasma TV má spotřebu ve stdby psanou 0,7W (a ne těch 26W, co píšete Vy) a měření mi to potvrdilo. Má stará CRT TV měla ve stdby odběr 3W (zase do těch Vašich šestadvaceti wattů jich třiadvacet chybí). Tím jsme se dostali k odběru té Vaší plasmy ve stdby. Možná by neškodilo napsat, jak jste k této spotřebě dospěl a na čem jste jí měřil (jaká TV, jaký měřák). A mimochodem, od kdy má stolní lampička stdby režim ? Vždycky jsem měl lapmičky s vypínačem. A pokud si někdo koupí LED lampičku, kde je trafo v zásuvce a zapínají se pouze LED diody a trafo je trvale pod proudem, jeho chyba – na takovéto šunty je třeba si dávat pozor. Koupil jsem onehda noční světýlko s LED a automatickým vypínáním. Ze zvědavosti jsem jej otevřel, prozkoumal a nestačil se divit. LED sice zhasínala, ale ne tak, že by se odpojovala od sítě, ale tím, že ji fototranzistor vyzkratoval. Tím pádem proud tekl skrz fototranzistor a světýlko se tvářilo jako vypnuté. Měření navíc ukázalo, že ve “vypnutém” stavu má dokonce větší odběr, než když LED svítila. Kromě toho si uvědomte, že přístroje nejsou ve stdby 24 hodin denně. Proč bych si kupoval TV, když ji 24 hodin denně nezapnu, že ? Myslím, že férově byste měl počítat do stdby časů tak maximálně 18 hodin denně, ostatní je provoz. Ale to by pak to číslo nevyšlo tak veliké, že ? Navíc zde nezmiňujete to, že i ty udělátka, které zde propagujete mají také svoji vlastní spotřebu, která nemusí zrovna nejnižší. Já netvrdím, že není třeba šetřit, ale tyhle články mi připadají, že člověk musí šetřit, ať to stojí, co to stojí.

    1. Re: Bludy, bludy a zase bludy …
      1) v článku je jasně uvedeno, že je potřeba si spočítat návratnost investice do spořících nástrojů!

      2) ano, měření spotřeby má svá úskalí (a není to technologicky jednoduché či s levnými nástroji přesné). To se může projevit u zmiňované TV. Na druhou stranu třeba u Panasonicu (recenze na tomto webu) stačí nechat v menu zapnutou jednu volbu, a spotřeba je ve stand-by 26 W raz dva. To, že si tu volbu většina lidí nevypne, je snad jasné.

      3) lampy mohou mít trafo, které žere i ve vypnutém stavu. Sám to potvrzujete a článek není o tom, že jsou lidi idioti, pokud si takové výrobky kupují. Takových výrobků je na trhu mnoho, nelze snadno obviňovat zákazníky, že nemají na výběr nebo že nelze zjistit, jak se skutečnost má.

      4) stand-by není na přístrojích celý den, to nikdo netvrdí. Ale tvoří u mnoha většinu jejich provozu. Pro výpočet spotřeby pro zjedodušení není brána poměrná doba v potaz. Ostatně výběr spotřebičů a výpočet je jen orientační a nikde netvrdíme opak. V tabulce je jen pár vzorových údajů, ale výsledná spotřeba je podle mě pro mnoho domácností naprosto srovnatelná. TV může brát jen 1 W, ale stačí mít doma 2 počítače s monitory a hned to máme skoro dorovnáno.

      1. Re: Bludy, bludy a zase bludy …
        1) Spočítat si návratnost ano, ale z čeho ? Je velice pravděpodobné, že vlastní spotřeba udělátek bude (nebo by měla být) nižší, než součet stby odběru vypínaných přístrojů. Druhá věc je, že pokud vím, tak hlavně pulsním zdrojům časté vypínání nedělá zrovna dobře.

        2) Netvrdím, že měření nebylo jen orientační. Plasmu Panasonic mám – tedy vím, že tam taková volba je, nicméně v návodu je psáno, že TV má stby 0,7W při vypnutém a 15W při zapnutém záznamu z monitoru. Těch 26W je hodně, nicméně u staršího modelu je to možné. V každém případě byla u mé TV tato volba vypnuta, protože jsem TV přes měřák připojil hned při vybalení a nic jsem nepřenastavoval.

        3) Lampy, které mají trafo trvale pod napětím a vypíná se jen zdroj světla (žárovičky nebo LED – to je jedno) nemají stby režim – je třeba nazývat věci pravými jmény – jsou prostě špatně navrženy. Pro co možná nejnižší výrobní cenu mají adaptér u zásuvky a vypínač na těle světla.

        4) Zmínku o poměru stby/provoz by bylo vhodné do článku zakomponovat a ne prostě do výpočtu napsat 24×365.

        Zkrátka, pokud řeknete “A” je třeba k tomu říct i “B” – o ničem jiném to není.

        P.S.: A ten měřák vyreklamujte. Neexistuje jediný rozumný důvod, proč by měl pískat. Měřák, který mám já je sice bez spínaček, ale pískat nesmí tak ani tak.

        1. Předmět “Bludy, bludy a zase bludy …” se mi zdá přestřelený
          Připomíná mi podobně “vhodný” název recenze jednoho z nejlepších CD, jaké jsem kdy slyšel:
          http://ifolk.cz/index.php?show=article-2832-pisne-hruzy-od-raduzy

          Já jsem v článku žádné bludy neobjevil a to jsem z oboru elektro. Domnívám se, že autor článku “necílil na elektrikáře”, ale na běžného “Homo Zvídavého”. Článek se mi zdá napsaný velice srozumitelně i pro čtenáře “z jiných oborů”.

          V článku se vyskytují obraty jako:
          Například …
          Výpočty jsou samozřejmě hrubé, …
          Orientační …
          Samozřejmě jde o vzorový příklad, …

          Nevidím tedy důvod autora peskovat za to, že neutratil horentní sumu za přesnější měřicí přístroj. Přesnější údaje by byly čtenářům stejně k ničemu, protože pravděpodobnost, že budou mít úplně stejnou skladbu elektrických a elektronických zařízení jako autor, je velice mizivá. Každý má možnost změřit si spotřebu vlastních přístrojů.

          1) U přístroje, který běží 2 až 6 hodin denně, se mi zdá přijatelnější jeho spínaný zdroj jednou za 24 hodin připojit “k rozvodné síti”, než zbytečně ukrajovat z životnosti jeho elektrolytických kondenzátorů a navíc riskovat poškození zdroje nebo celého zařízení přepětím v síti a podobně. Je pravda, že spousta spínaných zdrojů odejde při “zapojení do zásuvky”, ale domnívám se, že je to spíš proto, že jde o “čínské šmejdy”, které by stejně odešly do měsíce i při nonstop provozu.

          2) Již bylo uspokojivě vysvětleno.

          3) Zde máte z odborného hlediska samozřejmě pravdu, ale to laikovi může být jedno.
          Doplním, že mezi “špatně zapojené” přístroje patří i většina stolních lamp s halogenovými žárovkami. Dále by se mezi “špatně zapojené” přístroje mohly zařadit například zesilovače a podobně, které nemají spínaný zdroj, ale jediný síťový transformátor, který “běží” i ve Stand-By. Tedy ty přístroje, které nemají samostatný síťový transformátorek pro napájení infra přijímače a spínacího obvodu hlavního transformátoru.

          4) Zde máte samozřejmě taky pravdu. U většiny přístrojů je ale poměr mezi odběrem při provozu a ve Stand-By značný a je otázka, zda to při zvažované přesnosti měření a výpočtů nelze zanedbat. Navíc by to mohlo být bráno i tak, že u některých přístrojů část napájecího zdroje pro Stand-By “jede” i při běžném provozu přístroje a zbytečně tak zvyšuje odběr, takže vlastně “žere” opravdu 24 hodin denně.

          1. Předmět “Bludy, bludy a zase bludy …” se mi zdá přestřelený
            1) Přístroje, které běží určitý počet hodin v kuse je možná lepší ze sítě odpojovat, ale je spousta přístrojů, které sice za den běží jen pár hodin, ale zapínají se třeba jen na pár minut opakovaně. Takovým přístrojům časté odpojování a připojování vadí více, než trvalé připojení k síti, takže pravda je někde uprostřed (jako ve většině věcí).

            2) –

            3) Ano, jsou přístroje (a není jich zrovna málo – bohužel), kde odběr ve stby a v provozu se téměř neliší. Navíc u spousty přístrojů to běžný uživatel nemá šanci zjistit (zesilovače, domácí kina apod.). U té lampičky je to jasné na první pohled, ale zrovna u té lampičky uvádět stby je zavádějící – tady by se spíš opravdu slušelo pojmenovat věci pravým jménem.

            4) Znova je pravda někde uprostřed. Pokud ve stby jsou pod napětím jen obvody pro přijímače DO, časovače apod., pak vlastně je tato část trvale v provozu a svým způsobem pro tuto část žádný stby režim neexistuje, takže se na to dá koukat opravdu tak, že stby běží trvale a k němu se zapíná zbytek přijímače. Ale to by už v tom byl veliký zmatek, takže berme to nadále tak, že stby je stby a provoz je provoz.

        2. Re: Bludy, bludy a zase bludy …
          OK, podnětné připomínky do článku zapracuji. Stejně tak ještě prověřuji tu plazmu.

          Zvukově se projevující elektronika je bohužel dnes naprosto běžná – ať jsou to trafa TV, cívky na základních deskách a grafikách počítačů, nebo něco ve wattmetru. Reklamaci mohu zkusit, ale bohužel obecně člověk při reklamaci nebývá vždy úspěšný. On to totiž každý neslyší.

    2. Re: Bludy, bludy a zase bludy …
      Pane Pája, klidně bych volil jemnější vyznění připomínek (nesuďme jako učitelka bo snad soudce: “jeho chyba” apod)., autor článku si jistě nevymýšlí se spotřebou jeho konkrétních spotřebičů (plazma).
      Například já mám starou CRT co opravdu ve stand-by baští 13W a tak ji vypínám síťovým vypínačem zcela. Mikrovlnka mi baští víc než zde uvedený 1W apod. Ale pro orientaci dostačující.

  3. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na …
    Je to dobré pro laiky, ale co mají dělat odborníci, když je ČEZ okrádá?
    Protokol o calibraci elektroměru je otřes!!!
    Když to dělá stejná firma,která Vás stahuje,tak ,co si mám myslet!!
    Spojte se,pls?
    jiriskp@volny.cz

    1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na …
      Jak vás ČEZ okrádá? Namontoval vám cinknutý elektroměr? Zpětně je to samozřejmě neprokazatelné, ale můžete si pro kontrolu za elektroměr ČEZu zapojit vlastní elektroměr, pak zavolat na zákaznickou linku a požádat je o výměnu jejich elektroměru s tím, aby vám namontovali nějaký necinknutý a upozornit je, že máte vlastní kontrolní elektroměr. Údaje vlastního elektroměru jsou téměř určitě nepoužitelné jako hlavní důkaz, ale určitě jsou vodítkem pro případnou žádost o přezkoušení elektroměru ČEZu v nezávislé zkušebně.
      Elektroměrem nemyslím nějaký nesmysl ze supermarketu, ale standardní elektroměr, jaký používá ČEZ. Repasovaný a ocejchovaný koupíte v obchodě z elektroinstalačním materiálem už od 500 Kč.

      1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na …
        Dobrá rada, nicméně já jsem přešel od EONu k ČEZu a rázem spořím asi 1000 korun ročně. Zajímavé, každá mince má dvě strany 🙂

        1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na …
          Rozdílné ceny různých dodavatelů energií v řádu procent a okrádání je něco úplně jiného. Navíc spousta dodavatelů má pěkně vykutálené smlouvy a v nich všelijaké poplatky a pokuty – například za ukončení smlouvy s nimi a přechod k jinému dodavateli je “smluvní poplatek” v řádu tisíců korun, díky kterému zákazník o předchozí úsporu na platbách za energii spolehlivě přijde. Nemyslím předčasné ukončení smlouvy, ale řádné ukončení.

          Dávejte si velký pozor – už nějaký čas obcházejí dealeři různých společností domácnosti jako jehovisti. Než něco podepíšete, tak si přečtěte celou smlouvu a všeobecné podmínky včetně těch částí psaných minifontem “AAA Auto Arial 2.5 pt”, případně zadejte do Googlu název společnosti a projděte si fóra se zkušenostmi napálených zákazníků.

          1. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na …
            Já jsem chtěl spíše říci, že pro někoho je ČEZ zlo, ale může být i hůře (EON).

          2. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na …
            Tohle je hodně individuální. Záleží nejen na spotřebě, ale třeba i na lokalitě atp. Nedá se říct obecně, že by jeden dodavatel elekřiny byl výhodnější než druhý. Jak pro koho, jak kde a jak kdy. Oecné ceníky jsou v zásadě na prd. Na internetu najdete mraky kalkulaček třeba na http://www.srovnanielektriny.cz které vám seřadí dodavatele podle ceny přímo pro váš konkrétní případ. Nemusíte si nakonec vybrat toho úplně nejlevnějšího, to je možná někdy i horší, ale aspoň máte přehled.

  4. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
    Koupila jsem si dálkově ovládanou zásuvku, a používala jsem
    ji pár měsíců, ale nyní přestala fungovat. Tato dálkově ovládaná
    zásuvka byla zastrčená v klasické zásuvce ve vodorovném rámečku a přes
    ní jsem spínala varnou konvici. Cca po 3 měsících dálkově ovládaná
    zásuvka přestala fungovat…
    Je mi divné, že vždy po určité době vždy “odejdou” mnou koupené dálkově
    ovládané zásuvky (vyzkoušela jsem různé typy), ačkoliv předtím pár
    měsíců fungují…tak po čase prostě přestanou fungovat. Nevíte náhodou
    prosím, čím to může být?
    Díky za tipy.

    1. Rychlovarka ničí zásuvky na dálkáč
      Odcházejí vám úplně všechny ty dálkově ovládané zásuvky, nebo jen ta, kterou používáte u rychlovarné konvice? Pokud ta u rychlovarné konvice, tak by to mohlo být tím, že rychlovarné konvice mívají spotřebu okolo 2000W a tedy proud skoro 10 Ampér, což může být na tenhle typ zásuvek dost. Slušný přístroj s příslušnou zatížitelností by to samozřejmě vydržet měl, ale dnes se všechno dělá v Číně a čínských 10 A je něco jiného než reálných 10 A.

    2. Re: Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině
      Dobrý den, určitě výrobek reklamujte. Konvice je běžnou věcí, na které se hodí dálkově spínaná zásuvka – sám to používám, velmi užitečné.
      Pokud ale výrobky odchází často(jak píšete), je možné, že máte v konvici příliš mnoho vápenatých usazenin, což způsobí to, že konvice má vyšší odběr proudu a spínaná zásuvka “odejde”. Konvici proto častěji zbavujte vodního kamene. S pozdravem Ing.Kačer

  5. dalkove ovladani
    Ve vsech vyrobcich jsou,,kurvitka,,/vyrobek vydrzi dva roky a smytec!!!Kontakty ,co delali komuniste,jsou postribrene,na rordil od tech dnesnich plechacu,veskera spotrebni elektronika je dimenzovana na DVA roky,aby se vyrabelo a prodavalo!!! TV LG r.v 2018 ,vydrz 2020a uz NEJDOU PREPINAT KANALY SE ZVUKEM,Pracka Wirpool Dva roky programator, Nemecky TECHNIKSAT DVA roky seka se.reklamovat pouze ve SBERNEM DVORE!!!Takze nekupovat zadnou ZNACKU,ALE OBYCEJNY SMEJDY a vydrzi to stejne a nedoplacite na ZNACKOVY vyrobek!!!

  6. LEd zarovky
    Vyuzijte nabijecku mob.tel.Nokia jako zdroj pro LED cipy. 8ksLED cipu SMD zluta 3,2V /GS ELEKTRONIK/napajejte na pasek cuprexitu, nedo mezi dva .medene dratky.Do ploche instalacni krabice z boku vyvrtejte dva otvory 8mm na roztec nabijecky na antenni zdirky ,nasroubujte plochy vypinac.Cele naintalujte pod kuchynskou linku nebo jinam.Spotreda 2W ,zivotnost neomezena.Uz to pouzivam 5 let na nekolika mistech v domacnosti.SPOKOJENOST,pro sikovne kutily.

  7. I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

  8. I recently tried https://www.cornbreadhemp.com/collections/full-spectrum-cbd-oil in search the first prematurely and was pleasantly surprised past the results. Initially skeptical, I initiate that it significantly helped with my appetite and be in the land of nod issues without any notable side effects. The fuel was unoppressive to put to use, with clear dosage instructions. It had a mild, lusty liking that was not unpleasant. Within a week, I noticed a decided upgrading in my blanket well-being, feeling more serene and rested. I appreciate the ingenuous technique to wellness CBD offers and plan to pursue using it.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr článků

Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Niceboy RAZE 2 twins se nebojí originality a inovativního přístupu. Navíc opět nabízí ochranu proti vodě IPx7. RAZE 2 twins tvoří dva menší reproduktory s možností pevného fyzického spojení a ještě překrytí ochrannou gumou, která dodá potřebný styl a základní odolnost při pádu. Každý nabízí výkon 12 W, propojeny jsou navzájem technologií True Wireless a k počítači či mobilu se připojí prostřednictvím Bluetooth 4.2.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek