Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

LCD Samsung T260HD: Pohledný prostor pro práci i zábavu

02. 09. 2008

Na našich stránkách se LCD monitorům věnujeme jen pokud mají integrovaný také TV tuner. Samsung T260HD toto splňuje beze zbytku a nejen to. I když je to se svou úhlopříčkou 25.5“ primárně malinko přerostlý monitor k počítači, jeho integrace funkcí televizoru je prakticky totožná s běžnou produkcí LCD TV a jeví se tak jako zajímavá alternativa pro ty, kteří hledají obě funkce v jednom líbivém zařízení.

Samsungu se konečně pustil do produkce toho, co zatím citelně na trhu chybělo. LCD monitorů s integrovaným televizním tunerem a LCD televizorů s možností připojení PC jsou již spousty, ale prakticky vždy je na takovém zařízení hned patrné, která část u něj dominuje a která je jen jako doplňková. U řady monitorů T240HD a T260HD Samsung spojil obě složky ve vyváženém poměru a vytvořil produkt, kde jsme na vážkách, zda ho označit za monitor nebo LCD televizi.

T260HD
Design T240 a T260HD navazuje na úspěšný styl nových LCD televizí Samsung

Udělali jsme si tedy na pracovním stole dostatek místa, které si 26“ monitor žádá, a usadili na něj Samsung T260HD, který se okamžitě stává nepřehlédnutelnou dominantou místnosti. Design přístroje vychází z povedeného vzhledu nové šestkové řady LCD televizorů Samsung, takže prim hraje lesklý, načervenalý rámeček, ještě orámovaný zcela průhledným plastem. Samsungu prostě design jde od ruky a T260HD není výjimkou. Pěkný a stabilní stojan umožňuje naklánění v obou osách. Do boku se přitom otáčí na první pohled celý podstavec, který je totiž dvojdílný. Funkci pivot u tohoto modelu čekat nelze.


Také si pamatujete ještě na dobu, kdy jste měli u svého PC první 14“ monitor? Doba holt pokročila:)

Také zadní kryt je z lesklého plastu a Samsung by jistě neprohloupil, kdyby jako vtipný dárek přibaloval do příslušenství nějakou antistatickou štětku na prach, který lesklé povrchy ke své “sebepropagaci“ doslova miluje. S konektorovou výbavou jde Samsung jedinou logickou cestou, tedy méně analogových a více digitálních konektorů.


Jeden SCART by měl dnes už stačit, raději vidíme u monitoru dvě HDMI

Ten druhý HDMI konektor je umístněn pod krytem na levém boku LCD monitoru

Pro připojení analogových zařízení si tedy na zadním panelu budeme muset vystačit s jedním SCARTem a komponentním vstupem. Pro stereo zvuk jsou k dispozici jak Cinch konektory, tak Jack pro zvuk z počítače. Zvuk dostaneme i ven z monitoru, a to jak analogově, tak digitálně přes optický výstup. Zezadu pak pohodlně připojíme ještě D-SUB, DVI, ale také HDMI. Část konektorů je skryta pod odklopným krytem na boku přístroje, takže druhý HDMI vstup je po ruce pro připojení kamery, konzole, nebo čehokoliv, co chceme zapojit jen dočasně. Najdeme tam přirozeně také sluchátkový výstup a dokonce CI šachtu pro případné rozšíření o DVB-C/DVB-S nebo jiný tuner v budoucnu.

Dálkový ovladač T260HD
My, co jsme zvyklí přeskakovat kanály a upravovat hlasitost přes kurzorové šipky hlavního prstence DO, si musíme na ovládání chvíli zvykat.

Ovladač je velice podobný těm, které Samsung přibaluje ke svým televizorům a má i shodné vlastnosti v dobrém i špatném slova smyslu. Pokud je to totiž váš první Samsung, budete si muset na trochu odlišné ovládání oproti zažité praxi zvykat, ale nakonec udělá výbornou službu. Zvláště díky dobré citlivosti.

Při prvním spuštění nás provedl stručný průvodce základními nastaveními a odstartovalo se automatické ladění analogového a posléze také DVB-T tuneru. Nebyl by to Samsung, aby opět nezopakoval svou tradiční chronickou chybu provázející všechny jejich přístroje s DVB-T tunerem, takže jako zemi použití rovnou volíme Velkou Británii. Jinak se totiž EPG nebude zobrazovat správně česky.

Samsung naladil všechny dostupné analogové i digitální kanály. Trvalo mu to trochu déle, ale o to precizněji se mu je podařilo zachytit. Citlivost analogového tuneru je na dobré úrovni a také DVB-T nezklamalo a nalezlo bez problémů oba multiplexy, které jsou zde v Brně dostupné. Setkali jsme se už s citlivějšími DVB-T tunery, ale ten v Samsungu lze stále označit za nadprůměrný.

OSD menu
OSD menu Samsungu T260HD se příliš neliší od těch ve firemních LCD televizorech

Analogová a digitální část pracují odděleně a jak je žel zvykem, jejich kanály nelze vzájemně kombinovat v jednom seznamu. V rámci svého “druhu“ lze kanály pochopitelně řadit dle libosti. Kladně hodnotíme rychlost přepínání jak mezi analogem a digitálem, tak rychlost přepínání mezi jednotlivými kanály, což bývá u některých DVB-T tunerů problematická bolístka. Pro oba režimy je k dispozici český dekodér teletextu a obvody pro redukci šumu. Ty jsou sice relativně účinné, ale nesmí se to s jejich intenzitou přehnat, protože v nejvyšším módu už začíná být obraz mírně rozostřený a nejasný.

OSD menu
DVB-T tuner má vlastní menu nastavení

Digitální vysílání si nás pak hýčkalo kromě kvalitního příjmu (v rámci možností našeho DVB-T vysílání) také dobře rozvrženým elektronickým programovým průvodcem. Neomylně pracuje také automatické rozpoznání formátu obrazu. Samsung disponuje také pěticí ručních režimů poměru stran obrazu, ať už se jedná o 4:3, 16:9 nebo několik stupňů ořezu a zvětšení obrazu.

EPG
EPG je na týden a lze v něm nastavit i časovač pro spuštění TV v uvedenou dobu na zvolený kanál

Bylo by chybou, kdyby chyběly detaily jako vyvolávání skrytých titulků nebo jednoduchá volba zvukové stopy, ale těch se Samsung nedopustil. Chybí jen doplňkové funkce pro hračičky, jako zmrazení obrazu nebo lupa, mozaika a podobné funkce, které stejně použijete jen jednou při seznamování se s přístrojem. Marně hledáme možnost funkce PIP, přestože má svoje tlačítko na ovladači, Samsung T260HD ji nepodporuje. Zato rozdělení obrazovky na část s obrazem a část s teletextem nechybí.

K TÉMATU  Recenze Umax VisionBook 13Wa Plus – dobré plus za „babku“

Obraz

Zatím jsme se vůbec nezmínili o použitém displeji. Displeje Samsung patří obecně ke špičce a ani v modelu T260HD není použit žádný výrazně ošizený panel. Full HD rozlišení je běžné u LCD monitorů této velikosti, ale rozhodně zatím není tak běžné u klasických LCD televizorů s tak nízkou úhlopříčkou. Strohé technické údaje shrnuje následující tabulka:

Obrazovka: 26" Wide (LCD/TFT)
Rozteč bodů: 0,287 mm
Formát obrazu: 16:9
Počet barev: 16,7 miliómů barev
Rozlišení:   1920 x 1200 WUXGA LCD
Barva: Černá růže
Zvuk(Audio): Ano (2 x 3W)
Zdroj: interní
PnP: DDC 2B
Odezva: 5 ms
Kontrast: 1000:1 (10000:1 dynamicky)
Frekvence:

Horizontální: 31 – 81 kHz

Vertikální: 56 – 75 Hz

Viditelný úhel:  Horizontální 170º
 Vertikální 150º
Konektory:

15pin D-SUB, DVI-D, 2HDMI, komponentní, DTV tuner, Optical Out, SCART, CI Slot

Jas: 300 cd/m² 
Spotřeba: max. 70W (2W – off)
Rozměry: 610 x 502,5 x 245 mm
Váha: 8,6 kg
Speciální vlast.:

SRS TruSurround XT™

MagicBright3

MagicColor

MagicTune

MagicWizard

Montáž na zeď VESA (100x100mm)

Ze subjektivního pozorování doplníme ještě, že se nám líbila rovnoměrnost podsvícení po celé ploše displeje, jeho ostrost a přirozené barevné podání, které lze ještě v režimu TV prakticky libovolně korigovat. Ani s odezvou nebyl žádný problém a to ani v rychlých akčních hrách. Co už nás tolik nepotěšilo, byla úroveň úhlů bočních pohledů v obou osách, kdy již při relativně malém bočním pohledu dochází k drobnému šednutí obrazu a změnám jeho barevného podání. Zboku to není naštěstí až tak markantní, nejvíce patrné je to při pohledu seshora. Zde prostě Samsung nezapře použití sice kvalitního displeje, ale přece jen modelu určeného především pro přímé sledování klasického počítačového monitoru.

Dynamika

Samsung si u svých displejů snad jako jeden z prvních začal pomáhat obvody pro dynamický kontrast a dnes již je docela problém dopátrat se často hodnoty fyzického kontrastu. Ten dynamický činí při nejkontrastnějším nastavení a zapnutí dynamického režimu hodnoty 10 000:1 (1000:1 fyzicky). To je méně oproti vyspělým LCD televizím, nicméně docela hodně na počítačový monitor ( i když i zde už jsou modely s lepšími hodnotami). Právě v režimu dynamického kontrastu se nám obraz líbil nejvíce, i když “přepálení“ kontrastu sebou nese jednak zvýšenou spotřebu panelu a také horší podání černé barvy a hodně tmavých odstínů obecně. Spotřeba nás přitom příjemně překvapila a zdaleka nedosáhla výrobcem uváděných 70W. Následující graf ilustruje spotřebu v různých režimech displeje a s použitím funkce pro úsporu energie.

Spotřeba
Nejvyšší naměřená spotřeba panelu při sledování TV byla 51W a nejníže s ještě dobře sledovatelným obrazem (v noci) se nám podařilo dostat na 27W (tuto hodnotu v grafu nenajdete, protože jsme jí dosáhli až po ručním nastavení).

V režimu PC monitoru však nejde korigovat ani úroveň podsvícení (respektive jde, ale nemá to žádný efekt) a funkce úspory energie je nedostupná. Přesto má v tomto módu Samsung přijatelnou spotřebu cca 53-55W, což je na 26“ panel velmi příznivá hodnota. Ve Stand-By je to pak méně než 1W.

K TÉMATU  LG BDS590 – blu-ray, síťový, satelitní, HD rekordér

Hodně místa pro aplikace

Přirozeně jsme zapojili Samsung T260HD k našemu redakčnímu PC a velice rychle si oproti naší dvacetipalcové obrazovce zvykli na nebývalý prostor, který rozlišení 1920×1200 bodů přináší. Obrazu není co vytknout. Přes DVI je naprosto ostrý a jeho podání je příjemné. Zážitek z HD videa nebo hraní počítačových her v tomto rozlišení je opravdu pozoruhodný. Jedinou výtku máme k očesanému OSD menu s nastavením parametrů obrazu v tomto režimu. Ta se omezuje pouze na nastavení jasu, kontrastu a ostrosti. Koneckonců barevné podání si každý může nastavit na své grafické kartě.

Zvuk

Dva tříwatové reproduktory jsou umístěny na spodní hraně displeje a kvalita jejich reprodukce se přibližuje přirozenosti projevu klasické televize. Zvuk rozhodně nemá nic společného s “chrchlátky“, která se osazují do počítačových LCD monitorů. Nicméně je třeba počítat s poměrně malým výkonem integrovaných reproduktorů a plošším podáním zvuku, místy až příliš bohatým na výšky a docela bezdechým stran podání výraznějších basů. K nastavení zvukového projevu je k dispozici několik přednastavených schémat a uživatelský ekvalizér, ale nám se nejvíce líbil standardní přirozený zvuk bez úprav. Stejně tak nás nenadchla funkce SRS TruSurround XT, kterou doporučujeme nechat v rámci zachování příjemného zvukového projevu vypnutou.

Povedené 2in1

Samsungu se nakonec s jeho modelem T260HD podařil záměr vytvořit dobrou TV a dobrý monitor v jednom jen s minimem kompromisů. Tím nejzásadnějším jsou asi horší boční pozorovací úhly a ne zcela věrné podání černé barvy. Monitor poskytuje dostatečnou kvalitu obrazu jak pro seriozní práci na počítači nebo hraní her a jeho Full HD displej uspokojí i požadavky na reprodukci HD videa ať už z PC nebo Blu ray přehrávače připojeného přes HDMI. Navíc je to krásný kus “nábytku“ a plnohodnotně nahradí také klasickou televizi.


Komu by se zdála úhlopříčka 26“ k počítači přece jen trochu velká, může sáhnout po totožném monitoru T240HD s úhlopříčkou 24“ a přijatelnější cenou. Ta není ale vzhledem k výbavě přemrštěná ani u Samsungu T260HD. Za podobné peníze se prodávají lepší klasické LCD televizory stejné úhlopříčky s jedním podstatným rozdílem. Určitě nejsou Full HD!

Za zapůjčení monitoru Samsung T260HD děkujeme e-shopu www.digiboss.cz
Český návod pro Samsung T260HD si můžete stáhnout zde.

 

Plusy a mínusy
+ povedené spojení LCD televize a monitoru – horší boční úhly a podání černé barvy
+ ostrý věrný obraz a rovnoměrné podsvětlení – slabší reproduktory s nevýrazným zvukem
+ design
+ CI slot pro rozšíření dalšího tuneru
+ 2x HDMI vstup a 1x optický výstup
+ příznivá spotřeba

Související články

Špetka televize k PC: recenze LCD Mustiff 1902
Po práci legraci: recenze LCD monitoru/TV LG M208WA-BZ
Útlá devatenáctka do ložnice: recenze LCD TV Xoro HTL 1910

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek