Sobota , 17. 05. 2025

Aneta

Proč byste měli z počítače odstraňovat staré programy?

01. 12. 2024

01. 12. 2024

Je váš počítač skladištěm programů? Představíme si vše, co potřebujete vědět o zastaralých programech a o tom, jak se jich zbavit. Nejenže se dočkáte rychlejšího a plynulejšího systému, ale také lepšího zabezpečení.

Proč je nějaký software zastaralý?

Často přehlížíme digitální nepořádek, který se v našich systémech hromadí, včetně zastaralých aplikací a zapomenutých nástrojů. Jedním typem nepořádku, který si zaslouží zvláštní pozornost, jsou zastaralé programy – ty, které dosáhly konce své životnosti a již nemusí dostávat podporu od vývojářů. I když může program stále fungovat, jeho použití se nedoporučuje ve prospěch novějších verzí nebo alternativních řešení.

Možná si vzpomenete na aplikace jako Adobe Flash Player nebo starší verze Javy, které byly ve své době nezbytností pro každodenního uživatele internetu. S vývojem technologií se však vyvíjí i software a některé programy prostě nedokážou držet krok se současnými standardy. Nakonec ztratí podporu a přestanou dostávat aktualizace a stanou se „zastaralými“.

Existují různé další důvody, proč se software může stát zastaralým. Dalším důvodem jsou náklady. Software má stálé mzdové náklady, každou funkci musí udržovat, aktualizovat a monitorovat lidé. Jak se kódová základna komplikuje, ovlivňuje se také riziko chyb, kompatibilita a výkon. Každá jednotlivá změna rostoucích funkcí se stává obtížnější a potřebujete více lidí, aby to udělali.

Proč zastaralé programy přicházejí s bezpečnostními riziky

Software, který již nedostává aktualizace (nebo bezpečnostní záplaty), je vystaven riziku, že nechá vaše přední dveře otevřené – v podstatě jste dali hackerům snadné pozvání. Vzhledem k tomu, že se zastaralé programy obvykle neaktualizují, postrádají bezpečnostní záplaty potřebné k opravě zranitelností, které nové bezpečnostní hrozby zneužívají. Mohou se stát zlatým dolem pro hackery, protože jakékoli známé exploity zůstávají neřešené a váš počítač je odhalen.

K TÉMATU  Výměna displeje u mobilu: Zvládne ji každý kutil

Kromě bezpečnostních problémů se starý software může stát nekompatibilním s moderními programy, což vede k nesčetným chybám a dokonce pomalému počítači se špatným výkonem.

Jak identifikovat a odstranit zastaralý software

Chcete-li identifikovat a odstranit zastaralý software, můžete ručně prohledat všechny nainstalované programy a online vyhledat každý, abyste zjistili, zda je zastaralý nebo nepodporovaný.

Pokud je to příliš mnoho práce nebo dáváte přednost automatizovanější metodě, můžete použít nástroj třetí strany, jako je Patch My PC, který dokáže prohledat váš počítač a poskytnout seznam programů, které jsou buď zastaralé, nebo nepodporované.

Zastaralé programy často zobrazují varovné znaky – nepodaří se jim aktualizovat, nelze je nainstalovat na novější systémy nebo se zdají být velmi závadné. Některé mohou obsahovat varovný signál, který vás informuje, že software je nyní zastaralý nebo již není podporován. Rychlé online vyhledání nejnovější verze programu také potvrdí, zda je stále podporován jeho vývojáři. Jakmile přesně určíte zastaralé programy, je čas je bezpečně odstranit.

Před odebráním jakéhokoli softwaru se ujistěte, že jsou zálohována všechna data související se zastaralým softwarem. Ať už se jedná o soubory projektu, nastavení nebo stará pracovní data, je lepší být v bezpečí, než litovat.

Chcete-li to provést ručně, klikněte na nabídku Start systému Windows (nebo stiskněte klávesovou zkratku Windows+i), vyhledejte položku Aplikace a přejděte na „Nainstalované aplikace“. Zde uvidíte seznam softwaru nainstalovaného ve vašem počítači. Nainstalované programy můžete dokonce seřadit podle „Datumu instalace“, které lze použít k zobrazení staršího softwaru.

Můžete kliknout na nabídku se třemi tečkami vedle softwaru, který chcete odinstalovat, a poté kliknutím na „Odinstalovat“ jej odebrat.

Zajištění, že je váš počítač se systémem Windows uklizený a zbavený zastaralého a zastaralého softwaru, má významný rozdíl – nejen v rychlosti vašeho počítače, ale také v celkovém zabezpečení. Stojí za to věnovat nějaký čas posouzení, jaký software nyní může způsobit více škody než užitku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek