Čtvrtek , 23. 01. 2025

Zdeněk

První „Android phone“ museli kvůli iPhonu předělat

28. 12. 2013

28. 12. 2013

Boj mezi Androidem a iPhonem byl „na nože“ již od počátku. Google od Applu nečekal tak dobrý produkt, proto svůj prvotní výtvor raději předělal před jeho vydáním.

Google začal pracovat na Androidu v roce 2005, vše při tom držel v maximální tajnosti. Pracovalo na něm 40 inženýrů v Budově 44 v Googleplexu (areálu společnosti) – přesně v tom domě, před kterým můžete vidět sochy robota, maskota Androidu, reprezentující jeho verze.

Po dvou letech však konkurence překvapila nejen vývojáře, ale i šéfa projektu Andy Rubina, když Steve Jobs 9. ledna 2007 představil první iPhone. Jednoduše nečekali, že tento výrobek bude tak dobrý. Nyní víme, že i úspěšný.

Více se totiž soustředili na druhého rivala – Microsoft. Báli se jeho vstupu do mobilní oblasti a zejména jeho vlastního vyhledávače, který teoreticky mohl ohrozit zisky Googlu plynoucí právě z reklam zobrazovaných při vyhledávání. Nyní již víme, že se jejich obava nenaplnila – podíl Microsoftu na mobilním trhu činí pouhých 3,6 %. Zatímco Google usurpoval 80 %.

Ale zpět k tématu. První iPhone byl se svým 3,5palcovým dotykovým displejem (bez klávesnice) jednoduše mnohem hezčí – mezi tehdejšími mobilními telefony působil jako zjevení. Též soudobý telefon s Androidem, kódově označený „Sooner“, naneštěstí pro jeho tvůrce vycházel z klasické koncepce – malý displej (samozřejmě bezdotykový) a hardwarová klávesnice. Vyžadoval proto změny v designu, aby se mohl iPhonu postavit tváří v tvář se ctí. 

Druhý koncept nazvaný „Dream“ již nabízel mnohem čistší design s dotykovou obrazovkou (klávesnice mu zůstala). Snad proto dorazil první produkční smartphone s Androidem HTC Dream, resp. T–Mobile G1 v USA, na trh až dva roky po iPhonu.

Google naopak již od počátku vedl po softwarové stránce, protože jeho operační systém uměl spustit již tehdy více aplikací současně, integroval webový prohlížeč, mapy apod. To u Apple neuměli.

Zdroje: DailyTech, Wikipedie 1 a 2, blog Stevena Troughtona-Smithe

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Nepřehlédněte

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek