Sobota , 16. 11. 2024

Leopold

Recenze 2.0 reprobeden Genius SP-HF 1250x vs. Redstar RS-214

21. 12. 2007

21. 12. 2007

Trávíte hodně času u počítače a při práci nebo pro zábavu si u toho rádi „zvučíte“? Populární levné 2.1 a 5.1 systémy se subwooferem nejsou pro poslech hudby vůbec vhodné. Samostatné stereo reproduktory a zesilovač jsou zase nákladné. Mohou tedy být 2.0 kvalitnější PC reproduktory s cenou okolo tisíce korun vhodnou volbou?

Do duelu jsme vybrali dva ideální kandidáty, kteří mají ještě použitelné rozměry tak, aby se vešli na stůl a přitom s příznivou cenou. Ta je u obou v podstatě totožná. Tedy mezi 900 a 1000 korunami s daní. Také udávaný výkon je zhruba stejný, první rozdíl je patrný na pohled. Geniusy jsou o dost větší (180x335x212 mm) a těžší (asi o 30 %) než Redstar (170x270x210 mm). Základní pravidla pro posuzování reproboxů říkají, že čím větší a těžší (tužší atd.), tím lepší. Ale tak jednoduché to není.

Vlevo usedlejší Genius SP-HF 1250x a vpravo líbivější Redstar RS-214

 

Provedení

Zpracování obou produktů je na slušné úrovni. Z vnějšku je na tom o něco lépe Genius, protože na Redstarech najdeme sporadické nedostatky (tu neodstraněné lepidlo, tu mírně nakřivo krycí mřížka). Na druhou stranu Geniusy mají jen plastové ovládací prvky, kdežto Redstar je má vyvedeny v kovu. To vypadá mnohem lépe a i trvanlivost bude delší. Další rozdíly jsou nasnadě. Genius má navíc přední linkový vstup, ale co je hlavní, má na předním panelu i spínač napájení. Ten je u Redstaru na straně zadní, špatně přístupný a zcela jistě bude iritovat každého majitele (který neřeší vypínání elektroniky jiným způsobem, např. prodlužovačkou se spínačem). Redstary tedy hrají úspěšně na efekt, ale ergonomie je na straně Geniusu. A to i v případě ovládání potenciometrů (točí se s nimi snáze).

Plastové ovládací prvky Geniusu (vlevo) nejsou efektní, ale pracuje se s nimi výrazně lépe, než s hliníkovými u Redstaru

 

K TÉMATU  Předplatitelé X Premium nyní mohou využívat soukromé lajkování

Propojujeme

K oběma setům je dodáván krátký signálový kabel (asi 1,5 m) – tak akorát na počítač pod stolem, ale cokoli méně standardního neustojí. Není ale na pevno a delší není problém koupit nebo vyrobit. Stejně jde v obou případech o prvek za 20 korun, který by si zasloužil nahradit za kvalitnější, lépe stíněný a silnější kabel.

Genius propojuje reprobedny kabelem s cinchem, kdežto Redstar (vpravo) má reprosvorky

Propojení reprobeden je řešeno odlišně. Genius využívá kabelu s cinch koncovkami (o délce asi 3 metry), kdežto Redstar má levné reprosvorky (pro asi 2m kabel). Opět u obou produktů jsou reprokabely velmi tenké a zasloužily by nahradit za lepší.

Jak to hraje

Konstrukce obou reproboxů je podobná – dvoupásmové s bassreflexem vyvedeným dozadu. Oba páry trpí stejně nedetailním a nekonkrétním podáním středů. Výšky nejsou u obou zbytečně agresivní a ani při vysokých hlasitostech nic nerezonuje nebo nechrastí. Obecně se dá říci, že Geniusy mají výšky měkčí, Redstary mírně ostřejší a zřetelnější. Zásadní rozdíly najdeme ale u basové složky. Dle očekávání větší a těžší Geniusy jsou na tom lépe. Umí zahrát krásně od podlahy, s výrazným basem, přitom se zvuk přehnaně neslévá a nehučí (alespoň ve snesitelných hlasitostech). Redstary v nízkých kmitočtech mírně hučí, hloubky nejsou zdaleka tak masivní. Pro běžný poslech v blízkém poli ale pořád dostačující. Pro tuc-tuc maniaky (kteří náhodou chtějí 2.0 sestavu a nikoli něco se subwooferem) je ale jasnou zprávou, že ve vedlejší místnosti o Redstarech vědět nebudou, o Geniusech ano. S klidným svědomím můžu říct, že z poslechu Geniusů jsem měl vysloveně radost – napříč celým hudebním spektrem. Z tohoto hlediska jsou favoritem.

Drobnosti, které nepotěší

Ale aby nebyla volba tak jednoduchá, jsou tu ještě drobnosti, které mohou kartu otočit. Geniusy o malinký kousíček více šumí, i když u obou můžeme pořád ještě hovořit o velmi nízké hladině (na počítačové bedýnky). Horší je to s brumem, který chytá předzesilovač někde po cestě, nebo sám od své elektroniky (nebo oboje) a celkově je tak elektronika Geniusu náchylnější na rušení, nežli Redstar. Vadilo mi to ale jen pokud delší dobu nic nehrálo. A nakonec je tu ještě otázka sice povrchní, ale v tomto oboru neméně důležitá. Genius SP-HF1250x jsou k dostání jen v jednom barevném provedení (něco mezi třešní a ořechem) a subjektivně se mi jeví méně atraktivní, než Redstar RS-214, které jsou kromě stejné barvy jako Genius k mání i v neutrální a vždy populární černé. Osobně se ale domnívám, že o zvuk tu jde především a jako vítěze řadím Genius. Redstar ale také zůstávají zajímavou volbou (pokud by byly stejně „velké“, jako Geniusy, domnívám se, že by je mohly i přehrát, nebo by měly být o 200 korun levnější, aby se souboj srovnal). Hodnocení tedy nakonec dávám do poměru 80 % pro Genius SP-HF1250x, 70 % pro Redstar RS-214.

K TÉMATU  22 Wattů do HTPC od AMD

Plusy a mínusy – Genius SP-HF1250x

+ příjemný zvuk
+ výkon a masivní hloubky
+ ergonomie ovládání
+ linkový vstup
+ kvalitní dílenské zpracování
+ dobrá ergonomie ovládání
– náchylné na rušení
– slabší design a pouze plastové ovládací prvky

Plusy a mínusy – Redstar RS-214

+ pěkný design a hliníkové ovládací prvky
+ bez výtek poslouchatelné v bližším poli
+ odolné proti rušení
– špatně přístupný vypínač
– mírně horší dílenské provedení
– horší ergonomie ovládání

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek