Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Recenze Panasonic HC-V770EP – HD kamera na vysoké úrovni (část první)

13. 12. 2015

13. 12. 2015

K otestování se mi do rukou dostala videokamera, která potěší zejména ty, co vyžadují možnost ovlivnit jednotlivé parametry záznamu, ale nechybí jim zároveň optický hledáček. Zaujme výdrží dodávaného akumulátoru, kvalitním Full HD videem až 50p, který jde pořizovat do AVCHD či MP4/iFrame souborů. Potěší i výrazná optická stabilizace obrazu O.I.S., snadné ovládání a přehledné nastavení prostřednictvím dotykového LCD displeje. Potěší i svou kompaktností a malou hmotností.

TIP: Sony FDR-AX100E v testu – 4K kamera pro širokou veřejnost (závěrečná část)

Není nutné zde obšírně popisovat jednotlivé parametry videokamery. To nalezneme v podrobné specifikaci na stránkách českého zastoupení výrobce.

 

První dojem a pohodové držení

Při vybalování mě zaujala v první řadě nízká hmotnost přístroje (cca 400 gramů s baterií a kartou). Po prvním nasazení do dlaně, jakoby s mou rukou ihned utvořila jeden kompaktní celek. Všechny ovladače jsou na správných místech, snadno dosažitelné ukazováčkem (kolébka zoomu a foto spoušť) a palcem (video spoušť). Zbylé prsty zapadnou přesně mezi mikrofon vpředu a již zmíněnými ovládacími prvky v horní zadní části kamery.

Hřbetní řemínek obejme ruku měkce a pohodlně, přístroj se drží ve výšce očí více než dobře. Jediné, co mu chci vytknout o to důrazněji – absenci poutka na řemen, se kterým můžeme nosit přístroj během dne pohodlně na krku, aby ruce zůstaly obě volné. Tíhu (nebo spíše lehkost) krční páteř ani po celodenním výletu nepocítí.

 

Tělo videokamery

Přístroj je celý z matného černého (nebo na povrchu bílého) plastu. Ani při pevném sevření si testovaný vzorek „nezavzdychal“, takže se naštěstí žádné vrzání, které by se později objevilo v záznamu zvuku, nekoná.

Mimo klasické matné černé ji lze zakoupit též v provedení bílém.

 

Objektiv – mírně širokoúhlý s optickou stabilizací, bez sluneční clony ve výbavě

Se zevrubnější prohlídkou přístroje začneme veledůležitým zařízením, okem, kterým kamera hledí na svět. Všechny důležité základní parametry si přečtete pod přední čočkou objektivu, která je chráněna při nečinnosti přístroje plastovou roletou, se dvěma lamelami, zasouvající se do spodní části těla při aktivaci kamery.

Poznámka: Zkušební vzorek, který jsem měl k dispozici, vykazoval neostrost na pravé straně obrazu. Věřím, že u prodejních kusů se toto nestane.

Automatické ostření pracuje spolehlivě a k ručnímu nastavení je třeba se uchýlit jen za zhoršených světelných podmínek, nebo když chceme mít jistotu, že se obraz v nevhodný okamžik chvilkově nerozostří (tzv. dýchnutí) a nezkazí se nám tím neopakovatelný záběr. Zkušenější uživatelé budou k ručnímu nastavení ostření, které se provádí aktivací na dotykovém displeji z AF na MF a následné otáčením multifunkčním otočným ovladačem v blízkosti objektivu. (K jeho dalšímu využití se vrátíme později.)

 

Optická stabilizace obrazu – Velmi účinná, nikoliv vše spásná

Hybridní O.I.S., Hybrid Optical Image Stabilization, je účinná zejména při vyšších hodnotách zoomu. Dokáže obraz ustálit poměrně dokonale, ale na hodně jemný třes rukou je přeci jen krátká. Jemný třes obrazu je pak nejvíce patrný v hranách nasnímaného videa. V rukách poměrně pevných je ovšem spolehlivým pomocníkem, který dokáže ustálit obraz po celé dráze rozpětí optického zoomu 20x. Panasonic zde využívá tzv. hybridní stabilizace, tedy kombinace optického a elektronického omezení třesení obrazu.

Ukázka funkčnosti stabilizace obrazu je ve videu.

V režimu videa je stabilizace obrazu zapnutá, prostřednictvím ikony na dotykovém displeji ji lze buď vypnout (vhodné při práci s pevným stativem) nebo posílit při výrazné transfokaci přidržením další ikony. Po jejím uvolnění se pomocné dočasné zesílení opět deaktivuje.

V režimu fotografickém máme v menu možnost nastavit dva režimy: režim 1 neustálé vyrovnávání obrazu, režim 2 – stabilizace je aktivní pouze při namáčknutí foto spouště.

 

Zoom – jen optický je sázkou na jistotu

Přiblížení / oddálení obrazu je velmi šikovnou pomůckou, není vhodné jej však zneužívat. Z neustálého přitahování si vzdálenějších míst a vzápětí jeho oddalování je při záznamu videa ošemetná záležitost, ze které se může dělat pozdějšímu divákovi až zle od žaludku. Je proto nutné tuto možnost používat střídmě a s rozvahou.

Ohnisková vzdálenost (shora): širokoúhlý, zoom optický 20×, i50× a 60× přiblížení.

Možnosti transfokace jsou v tomto přístroji poměrně bohaté, co se možností nastavení týká, ovšem v praxi je nejvíce použitelný optický zoom 20×, který nedegraduje obrazovou kvalitu záznamu. Nastavení možnosti i50x, už obraz rozmazává, při šedesátinásobném přiblížení se dostaneme jen o chloupek dál, ale obraz je degradován podobně jako při předchozím nastavení. U i50x se výrobce dušuje, že ještě nedochází k degradaci obrazu při záznamu ve vysokém rozlišení. Dochází, nijak dramaticky ale dochází. Zda to bude uživatel ještě tolerovat, záleží jen a jen na něm. Nakonec je tu ještě možnost přiblížit obraz až 1500x! V praxi je to ovšem nepoužitelné a tedy zbytečné!

Vše ostatní než optických 20× zhoršuje kvalitu obrazu, protože přístroj si bere v těchto větších možnostech přiblížení obraz už pouze z části malého snímacího čipu a obraz se postupně s vyšším přiblížením více a více kazí. S násobkem přiblížení, je také stále těžší udržet obraz v klidu a jediná možnost je pevná podložka pod kamerou nebo pevný stativ.

 

Video světlo, pomocné přisvícení

Na tomto místě je vhodné se zmínit i o možnosti přisvětlení záběru LED diodou, která se může rozsvítit buď automaticky, při poklesu světelné hladiny nebo ručně, ikonou na displeji. Osobně bych rád viděl tuto možnost zapínání tlačítkem na těle kamery. Světlo svítí bíle a poměrně silně. Je vhodné především pro přisvícení tmavých míst ve scéně, které jsou blízko kamery. Poslouží i v úplné tmě jako zdroj světla, který nám v pohodě osvětlí scénu, abychom mohli natáčet i tam, kde by to jinak bez světla už nešlo. Příklad naleznete v přiloženém videu.

K TÉMATU  Starlink Internet bude účtovat zákazníkům v přetížených oblastech více

Po širším záběru práce optické soustavy a čela kamery postoupíme dál. K místu, kde je shromážděno nejvíce prvků.

 

Ovladače a přípojná místa

Začněme nejprve tím, co se objeví, když panel s displejem odklopíme. Máme tu čtyři kruhová tlačítka hezky nad sebou v blízkosti baterie a těmi začneme. Vezmu to odspodu. Tam je umístěno tlačítko zapínání a vypínání přístroje. Především pochválím, že po vypnutí tímto tlačítkem a dalším otevření LCD zobrazovače se kamera tímto manévrem nespustí a zůstane hezky bez reakce, dokud opět nezmáčkneme námi řešené tlačítko, které je o něco větší, než jeho kolegové.

Poznámka: Toto je pro mne velmi šikovné řešení, které velmi postrádám u Sony Handycam přístrojů. Tam se kamera zapíná vždy po vyklopení do pohotovostní polohy. Tlačítko pod displejem je potom vlastně jen vypínací, když je nevhodně umístěno pod zavřeným LCD panelem.

U této HC-V770 mě jinak nevhodné umístění tohoto tlačítka nepálí, protože, když nemá optický hledáček, musí se otevřít vždy. Výhodou je to, že se kamera hned nespustí. Mohu totiž chtít jen v klidu zapojit USB, HDMI či A/V kabel nebo prostě jen displej vyčistit atd.

Zde na chvilku odbočím a popíši jednotlivé výstupy:

  • Hi-Speed mini USB pro přenos dat po drátě do PC, mini HDMI pro přenos signálu ve vysokém rozlišení do plochých HDTV a konečně A/V mini jack zdířka pro přenos videa a zvuku do TV se standardním rozlišením.lačítko nad ním -Wi-Fi – je zde pro přístup do menu a k nastavení a ovládání bezdrátového připojení.
  • Tlačítko nad ním, Wi-Fi, je zde pro přístup do menu a k nastavení a ovládání bezdrátového připojení. Možnosti jsou následující: Twin Camera – Nahrávání do kamery zároveň z druhé podporované kamery; Dálkový ovladač – prostřednictvím smart mobilu či tabletu; Baby monitor – spustí záznam zvukem; Domácí monitor – spustí záznam pohybem; DLNA přehrávání; Přímý přenos – vysílání videa na živém kanálu USTREAM; Kopírovat – bezdrátové uložení kopií do PC; Historie; Nastavení Wi-Fi – detailní nastavení.
  • Třetí tlačítko odspodu aktivuje funkci Vyrovnaného snímání. Při aktivaci této funkce se také vyosený obraz snaží sama co nejvíce doopravit do vodorovné pozice. Dokud automatika toto dorovnání zvládá, zobrazuje se na displeji kamery ikony v prvním řádku obrázku. Když se ukáží ikony z druhého řádku, přístroj nás nabádá, abychom dorovnali přístroj rukou, protože automatika už to není schopna sama zvládnout.

Po aktivaci Normální nebo Silné, nám automaticky pomáhá udržet obraz vodorovně. Usnadňuje nám držet přístroj ve vodorovné poloze tím, že nás ikona upozorní na nevhodné vychýlení. Tato funkce je velmi užitečná a doporučuji ji mít stále aktivní.

  • Poslední tlačítko, umístěné nejvýše by mělo mít funkci jinou, dle mého užitečnější a to přepínání mezi video a foto režimem přístroje, která je bohužel k mání jen na LCD zobrazovači a je navíc skryta, když nemáme v menu aktivováno, že se mají na displeji ukazovat všechna grafická zobrazení. Když je tato možnost aktivována jen na pět vteřin, snadno tuto možnost přehlédneme. Funkce tohoto tlačítka by tedy měla být zaměněna a stačila by na displeji. Své opodstatnění by měla tam kde je jen v případě, že by se s ním dala kamera zapnout a objevila by se rovnou možnost přehrávání zaznamenaného materiálu, jedno zda jen na displeji kamery nebo na připojeném monitoru či televizoru.

Dalším ovladačem je vedle posledně popisovaného tlačítka posuvná pérová pojistka (Shoe Adaptor Release), která má svou hodnotu jen v případě, že potřebujeme z přístroje vyjmout dříve nasazený držák příslušenství, např. externího mikrofonu či LED světla vyšší svítivosti, než to vestavěné.

Dole pod kulatými tlačítky je posuvník zámku, který drží na svém místě napájecí akumulátorový blok. Hned vedle tohoto zámku je vstupní mini jack 3,5 mm, do kterého lze připojit mikrofon umístěný v již zmíněné patici (botce). Osobně bych tuto zdířku raději viděl na jiném místě vně těla kamery, ale to je jen věcí praktického využití. Když budu chtít mít monitor zavřený, musím předtím vytáhnout konektor mikrofonu, abych tak mohl učinit.

Poslední věcí, kterou je na tomto místě nutné zmínit, je malý reproduktor, nad MIC zdířkou. Ano, v místě perforace. Jeho zvuk je ale dosti tristní. Linou se z něho jen pazvuky vyšších frekvencí, nepříjemných pro uši. Proto je lepší použít při sledování zaznamenaného materiálu v kameře raději sluchátka, která mají zdířku na druhé straně přístroje, v blízkosti objektivu pod vyklápěcími dvířky.

Tím jsme se přenesli na bok kamery, kde stojí za zmínku snad už jen zdířka pod posuvnými dvířky s označením DC IN 5,0V, pro nabíjení akumulátoru zasunutém v přístroji. Přibalenou externí nabíječku u tohoto přístroje bychom hledali proto marně.

Jsme ale zpět na levém boku přístroje, kde je velmi podstatný prvek – dotykový displej. A také v blízkosti objektivu otočné tlačítko, které si určitě také zaslouží naší pozornost.

 

LCD monitor, otočný ovladač – sledování a nastavení na jednom místě

Stručně a jasně: úhlopříčka 7,5 cm (3 palce), širokoúhlý displej LCD s poměrem stran 16:9 (460 800 bodů). I přesto, že je velmi lesklý, není téměř náchylný na ulpívání otisků prstů. Odezva na doteky není nejlepší, kolikrát se to povede až na několikátý pokus. V menu se dá nastavit jas a barevné podání, obojí v rozmezí od -16, 0 až +16 stupňů a také svítivost. Ta má tři stupně -1, 0 a +1. Na prudkém slunci toho na displeji mnoho neuvidíme. Stálá bolest LCD panelů. Informace na něm mohou být zobrazený trvale nebo jen na pět vteřin. Potom tam zůstanou jen ty, pro výrobce nejdůležitější.

K TÉMATU  HTPC čeká na svého Godota: nové základní desky

U nastavení barevnosti displeje se mi líbí možnost úplně potlačit barvy a sledovat monitor v černobílém provedení. To se může při některém druhu snímání velmi hodit. Při ručním ostření se pak i nadále zobrazují zaostřená místa modře. Toto nastavení velmi oceňuji. Bohužel jednotlivé posuny se na displeji realizují jen opakovaným poklepáním na danou ikonu. Uvítal bych pro zefektivnění práce při nastavení ikonu jen podržet a hodnoty by se měnily plynule. Při menší citlivosti displeje na doteky by to bylo velmi výhodné řešení.

Sledování AF/AE – výběr pro sledování objektu: Po aktivaci na displeji, můžeme vybrat místo v záběru dotekem. Objekt pak bude sledován až do chvíle, kdy nezmizí ze zorného úhlu kamery.

Do manuálního režimu se dostaneme stlačením multifunkčního otočného ovladače. Druhé zmáčknutí nám zpřístupní první čtyři funkce: Zaostření, Vyvážení bílé, Rychlost závěrky, Clona. Opakovaným zmáčknutím se nám zpřístupní: Ostrost, Sytost barev, Jemné vyvážení bílé a Jas. Otáčením navolíme na displeji vybranou funkci a zmáčknutím zpřístupníme její požadované doladění, které provádíme opět otáčením. Ovladač má odpor otáčení tak akorát, takže je nastavení přesné a rychlé. I odpor při jeho namáčknutí je přesně takový, jak potřebujeme k potvrzení funkce. V tuto chvíli nastal čas prozkoumat vršek kamery.

 

Horní strana videokamery a mikrofon

Vpředu je mikrofon, který dokáže zvuk snímat stereo 2.0 nebo vícekanálově 5.1. Ale i MONO, tedy jednokanálově. Já doporučuji ihned po zakoupení v menu přepnout do stereo módu, protože zvuk snímaný mikrofonem umístěným nahoře z více směrů je kontraproduktivní. Při nastavení lze vybírat z: Auto, Hudba, Řeč, Příroda, Festival a Vlastní.

V položce vlastní se dají mj. posílit nebo naopak utlumit vysoké a nízké frekvence v záznamu zvuku a to obojí v rozmezí + – 6 stupňů. Lze nastavit i elektronické zesílení či zeslabení síly úrovně záznamu, aby se zabránilo skreslení zvuku v daných pásmech.

Možnost snímat více kanálový zvuk, je jen marketinkový tah, bez možnosti kvalitního využití. Můžete tím dosáhnout jen toho, že v zaznamenaném zvuku budou věci, které s velkou pravděpodobností zničí záběr povětšinou zesíleným množstvím parazitujících zvuků, které tam mít ve skutečnosti nechceme.

Mikrofon má elektronickou protivětrnou ochranu (Normální, Silná), ale tak jen ořeže spodní frekvence zvuku a nepříjemné hučení beztak zaznamená. Je dobré jej chránit raději mechanicky a elektronickou ochranu raději nepoužívat. Podobná funkce je v menu k mání i pro zapojený externí mikrofon – Redukce nízkofrekvenčních ruchů.

Já osobně použil ochranu z mikrofonu Sony, která je velmi účinná a přidělal jí obyčejnou gumičkou.

V menu máme možnost použít efekt Zoom, který společně s transfokací obrazovou, postupně zesiluje i signál zvuku z vestavěného mikrofonu. Ani tato funkce není nic, co by bylo potřeba používat. Výsledky totiž bývají povětšinou spíše tristní. V záznamu později při jeho sledování vyzní velmi nepřirozeně.

V zadní části přístroje máme nahoře dva ovladače, kolébku zoomu a foto spoušť. Prvním přibližujeme nebo oddalujeme snímanou scénu proměnnou rychlostí, která není na maximu úplně nejrychlejší, ale ještě dostatečně vyhoví. Druhý ovladač není nutno podrobněji představovat. Okružní prohlídka pokračuje u HC-V770 pohledem na její zadní část.

 

Zdaní čás a akumulátor

Tu popíšeme jen stručně. Nahoře je šachta pro patici příslušenství, kterou jsme popsali jinde. Dále je tu, na obrázku nenápadná červená LED dioda (vedle šachty na patici), která svítí červeně, když je přístroj aktivní nebo při dobíjení akumulátoru.

Tato dioda je velmi užitečná, když natáčíme, protože nás informuje, že kamera i nadále běží, i když je displej zavřený. Když totiž monitor zavřeme (šetříme energii) při natáčení, kamera i nadále snímá a jediná cesta, jak se to dozvědět, je právě inkriminovaná LED dioda. Zde musím ale konstruktéry trochu pokárat, protože v případě spuštěného záznamu by měla změnit svoji barvu na zelenou, aby bylo ještě zřetelnější, že záznam probíhá.

Pak je tu šachta pro dobíjecí akumulátor, který mile překvapil svou výdrží – cca 90 minut videa 1080/50p.

Poslední, co zaslouží zmínku, je stříbrná video spoušť, jejíž název o ni říká vlastně vše. Ještě dodám, že je na správném místě a palec ji obsluhuje bez problémů. Její chod je měkký, asi dva milimetry hlubokým stiskem. Je tichá a její zmáčknutí se tedy (alespoň u testovaného kusu) ve zvuku při zastavení záznamu negativně neprojeví. Finišujeme s prohlídkou na spodní straně kamery.

 

Spodní strana kamery, slot na paměťové karty

Tam je v přední části závit pro připojení stativu a vzadu šachta pro paměťové médium – SD karty. Jelikož je úplně vzadu, dá se médium vyměnit i bez nutnosti kameru ze stativu před tím sejmout.

Tolik k hardwaru kamery samotné, v příštím článku se budeme věnovat její funkčnosti a kvalitě výstupů, tedy tomu, k čemu je určena.

 

Aktuální cena Panasonic HC-V770 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Za zapůčení kamery Panasonic HC-V770EP děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Nepřehlédněte

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek