Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Genius SP-HF2.0 1100X: menší repro, menší zvuk

19. 09. 2008

U počítače trávíme mnoho času při práci a někdy tvoří hudba užitečnou kulisu. K tomuto účelu jsou 5.1 nebo 2.1 systémy víceméně nevhodné. Suma mezi 7 a 8 stokorunami za 2.0 reprobedýnky je zřejmě úplným minimem, které je potřeba investovat. Genius 1100X jsou přesně na tomto pomezí. Vyplatí se?

Rozměry Genius SP-HF2.0 1100X jsou na hranici mezi velkými a skladnými reproboxy. Menší už by nemusely hrát příliš dobře, s většími už může nastat problém s umístěním. Rozměry 15,5cm (š) x 18 cm (h) x 25,5 cm (v) jsou na počítačový stůl „tak akorát“. Co je trochu nezvyklé, jsou obnažené reproduktory. Celý box tak nezakrývá klasická průzvučná mřížka. Přes hedvábný výškový reproduktor není umístěna žádná ochrana, na středobasovém 4“ reproduktoru je nenápadná síťka.

Krátké kabely, vizitka hloupého návrháře

Hned po vybalení a pokusu o instalaci se projevují zásadní nedostatky – kabely jsou zoufale krátké a co je horší, jsou na pevno, takže jednoduchá náhrada nepřipadá v úvahu. Jedině pomocí prodlužovacích kabelů. Krátký je jak kabel pro připojení druhého reproboxu (100 cm), tak pro přívod signálu (120 cm). Subjektivně musím říci, že toto mne velmi rozladilo a ten, kdo něco podobného pustil na trh, si zasloužil nové, nevídané, ne zrovna akademické tituly.

Zpracování je jinak docela slušné, dřevotříska působí pevným dojmem, umělá dýha doplňuje pěkný design. Ovládací prvky jsou plastové a jak jsme viděli u námi testovaného Redstaru, můžou být při podobných cenách i lépe zpracované (kov). Nicméně pracuje se s nimi bez potíží, byť se může stát, že vám ovládací prvek občas zůstane v ruce. Dioda signalizující zapnutí je zbytečně moc intenzivní. Výstup na sluchátka a vstup externího zdroje na předním panelu dodávají z hlediska funkcí vše, co si můžeme přát.


Kabely jsou zoufale krátké a ještě ke všemu uchycené na pevno

K TÉMATU  Bose přichází s novými dostupnými sluchátky a kompaktním soundbarem s Dolby Atmos

Jak hrají

Při prvním poslechu jsem se popravdě zhrozil. Jako by někdo osadil reproduktor do roury na noviny. Rozehrání, nastavení a zvyk na přednes reproboxů ale udělá své (i v mnohem dražších kategoriích). Takže nakonec zděšení ustoupilo.


Po zapnutí vydává zesilovač i bez přijímaného signálu specifický brukot, ale jeho intenzita je snesitelná. Odstínění boxů je dostatečné. Genius SP-HF2.0 1100X zahrají velmi příjemné výšky, zvuk je pěkně čistý. Basy jsou přesné, ale občas nepřesvědčivé, neoslní vás. Pravděpodobně se již projevuje menší objem boxů. Například Genius SP-HF 1250x jsou na tom o poznání lépe. Reproduktory zvládly téměř bez potíží i provoz při maximální hlasitosti – nikde nic nechrchlalo, nedrnčelo, zkreslení bylo přijatelné. Celkově tedy hodnotím poslech jako velmi příjemný, plně vyhovující, pokud nelpíte na mohutnějším podání basů.

Dobré, ale pokud máte prostor, berte větší

Genius SP-HF2.0 1100X jsou vzhledem k ceně slušné bedýnky, jež ocení především ti, kteří nemají mnoho prostoru, ale přesto požadují příjemný stereo poslech. Hrají čistě, s příjemnými výškami a přesnými basy. Právě basy ale reproboxy neoslní, především kvůli limitovanému objemu boxů. Provedení samotných boxů je kvalitní, až na plastové ovládací prvky a krátké kabely. Pokud máte více místa a chcete stereo reproboxy, zvažte koupi některého z větších modelů.

Aktuální cena Genius SP-HF2.0 1100X se v obchodech pohybuje okolo 750 Kč včetně daně.

Související články

Recenze 2.0 reprobeden Genius SP-HF 1250x vs. Redstar RS-214
Reproduktory Logitech Z-2300 THX
Levné tuc tuc: Redstar RS-303 2.1
Test sluchátek: Koss The Plug vs. Creative EP-630 vs. Sennheiser CX300

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak může malá firma zvládnout rychlý růst a zároveň udržet vysokou kvalitu služeb? Pavel, majitel obchodu s designovým nábytkem, našel řešení v nástroji ChatGPT. Tento AI systém mu pomohl automatizovat komunikaci se zákazníky, zefektivnit marketing a úspěšně expandovat na zahraniční trhy. Pavel tak nejen zvládl nápor objednávek, ale také posunul své podnikání na novou úroveň, díky čemuž se mohl soustředit na to, co dělá nejlépe – design nábytku.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek