Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Recenze Umax VisionBook 13Wa Pro – hliníkový profík

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.

27. 12. 2017

27. 12. 2017

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.

TIP: Umax VisionBook 13Wa – bílý poník bez prince

Na dotek studený

Hned na první dotek a při prvním otevření notebooku bylo patrné, že se v tomto případě nebude jednat o lacině vyhlížející a zpracováním odbytou záležitost. Hliníkové šasi působí nadmíru luxusně vzhledem k ceně notebooku a zároveň dodává velmi silný dojem bytelnosti a odolnosti. (Mimo to kov příjemně chladí). Přitom jsem byl udiven nízkou hmotností (1,3 g) a tloušťkou (výškou) notebooku, která činí pouhých 13 mm.

Z těchto důvodů se mi s notebookem náramně dobře cestovalo a při cestách i pracovalo. 13,3 palcový IPS FHD displej poskytuje dostatečně ostrý obraz, zamrzí ovšem poměrně nízký úhel otevřeni displeje, který by při práci nebo zábavě právě na cestách zvýšil komfort užívání.

13Wa Pro výrobce vybavil běžnými a dle mého naprosto dostačujícími výstupy: napájecí, USB 3.0, USB 2.0, 3,5mm jack, vstup pro SDHC / SDXC kartu. K tomu přidal jeden extra slot, který není až tak běžný, a to M.2 SATA SSD slot pro další úložiště. Na notebooku dále najdeme na čelní straně 2Mpix kameru, dva mikrofony a dva reproduktory.

Co bych v této cenové kategorii neočekával je zabezpečení pomocí otisku prstu. Snímač se nachází v pravém horním rohu touchpadu. Dokazuje to, že Umax při navrhování 13 Wa Pro předpokládal, že bude notebook využíván v různých prostředích. Konektivita je zajištěna přes Wi-Fi a Bluetooth. Port pro LAN připojení se již vzhledem ke kompaktním rozměrům do notebooku nevešel, nicméně jeho absenci jsem během měsíce používání nezaznamenal.

Procesor Intel Celeron N3450 se 4 jádry a základním taktem 1,1 GHz (až 2,2 GHz) v kombinaci se 4 GB DDR3L operační paměti poskytuje dostatečný výkon pro plynulost předinstalovaného systému Windows 10 (64 bit) a veškerou běžnou, řekněme, kancelářskou práci. Když to vztáhnu opět k ceně notebooku, musím konstatovat, že jak 4 jádry, tak 4 GB RAM jsem byl mile překvapený. Vzhledem k Full HD IPS displeji bychom očekávali spíše 2 jádra nebo hojně uzívaný Atom x5-Z8350.

K TÉMATU  Recenze Canon EOS 100D – něžný sněžný krasavec (1. část)
Umax 13Wa Pro
Displej 13,3″ Full HD IPS, 1920 x 1080 pixelů, nedotykový
Procesor Intel Celeron N3450 („Apollo Lake“)
4 jádra, 1,1 GHz / max. 2,2 GHz
2 MB L2, 14 nm, SDP 4 W
RAM 4 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 500 (9.gen)
200 MHz až 700 MHz
12 Execution Units
Pevný disk SanDisk eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet mikro SDHC/SDXC (do 128 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 ac/a/b/g/n, Bluetooth 4.0
Porty napájecí port, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, mini HDMI, audio, slot na micro SDHC/SDXC, M.2 SATA SSD 2280 slot (max. 512 GB)
Akumulátor Li-Ion, 4 600 mAh, 7,4 V
Další výbava Přední 2Mpix kamera, 2× repro, 2× mikrofon
Hmotnost notebooku 1,3 kg
Hmotnost adaptéru 150 g
OS Windows 10 Home (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 6 990 Kč
Záruka 2 roky

Tudíž musím zde Umax opět chválit, že nešetřil. Při práci na internetu, stahování, využívání více aplikací naráz jde tato kombinace procesoru a paměti poznat. Nevšiml jsem si žádných extra prodlev, zdržení a podobných nešvarů. Samozřejmě ale takt procesoru ani grafické jádro Intel HD Graphics 500 nezvládne víceméně žádné moderní hry (mám na mysli ty opravdové hry, ne ty, které se hrají na facebooku nebo se dají pořídit zdarma ve Storu). Posledním plusem je téměř nulová hlučnost, neboť není zapotřebí žádné aktivní chlazení

Výsledky testů Umax 13Wa Umax 13Wa Pro Srovnání
3DMark Professional
Ice Storm Extreme 12 471 14 461 116 %
Cloud Gate 1 883 2 421 129 %
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 389 Frames 413 Frames 106 %
Manhattan 660 Frames 735 Frames 111 %
T-Rex 1 526 Frames 1 611 Frames 106 %
Low Level testy
ALU 2 948 Frames 967 Frames 98 %
PCMark 10 Professional
Express 1 641 1 381 84 %
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 9 h 42 min. 6 h 35 min *Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
GFXBench 4 (T-Rex) 356 min. N/A

Kde rozhodně nemůžu notebook vychválit, je kapacita interního úložného prostoru. Ten je zajištěn 32 GB eMMC diskem, což prakticky znamená, že v případě spuštění mám k dispozici cca 14,5 GB prostoru. Zbytek zabere systém. Následně se nainstalují aktualizace Windows a mám k dispozici už jen zhruba 5 GB. Zmiňuji to zejména proto, že oněch 5 GB pak nestačí ani pro uvedení notebooku do továrního nastavení. Musíte používat funkci čištění disku včetně instalačních souborů po aktualizacích, pak se to dá zkousnout. Ale bez miniálně 32, 64 či 128GB micro SDXC karty se neobejdete.

K TÉMATU  2 způsoby, jak kvantové výpočty změní náš svět

Ano, bezesporu si výrobce tuto Achillovu patu uvědomuje, proto mám k dispozici slot pro micro kartu a pro externí SSD disk formátu M.2, což jsou peníze navíc. Přes to je to skok kupředu podobně jako u levnějšího modelu VisionBook 14Wa, testovaného nedávno. Pozor jen na výběr správného SSD disku, musíte volit ty s řadičem SATA, existují totiž i ty s PCI-E, které v tomto notebooku nerozjedete.

Osobně bych měl rád v rukou výrobek, k němuž nemusím další komponenty nutně dokupovat. Když si vezmu, co všechno notebooku nabízí za necelých 7 tisíc korun, asi bych ještě nějakou stovku navíc klidně obětoval výměnou za 64 GB paměti. Usnadnilo by to v mnoha případech práci. Ale je tu stále „ta věc“ s cenou licencí Windows 10. Umax to šalamounsky vyřešil.

Nezklamal, překvapil

I přesto, že poslední odstavec skončil jednou výtkou, tak celkově jsem z notebooku tak nadšený, že přemýšlím o jeho pořízení. Umax 13Wa Pro má dostatečný výkon pro jakoukoli administrativní práci v aplikacích nebo i na internetu, kovové zpracování vypadá opravdu luxusně a odolně. Na první pohled bych neřekl, že mám počítač za 7 tisíc (vlastně už o 500 Kč méně).

Za akceptovatelnou označme dobu výdrže baterie, která činí přes 6 hodin, ačkoliv Li-Ion akumulátor se svými 4 600 mAh nepatří mezi kapacitní velmistry a v portfoliu (nejen) Umaxu najdeme notebooky s o hodiny delší výdrží. Takovou kapacitu najdeme i u mobilů, ale výrazně tomu pomáhá právě zvolený procesor, který není příliš náročný na spotřebu energie, ani chlazení. Libí se mi hmotnost notebooku, kompaktní rozměry i nehlučný provoz. Bonusem může být pro některé uživatele zabezpečení prostřednictvím otisku prstu, ovládání hlasitosti a hlavně jasu přímo na klávesnici (bez Fn) – častý to nešvar Umaxů. A nakonec dostupná cena. V takovém množství výhod se pak malé úložiště a horší úhel otevření víka poměrně lehce ztrácí.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Nepřehlédněte

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek