Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

České ruce: řešíme kolize dálkových ovladačů

03. 09. 2007

obrazek s DOZažil to už takřka každý z nás lenošivých technofilů, kteří tak rádi modernizujeme, doplňujeme a rozšiřujeme naše domácí hi-fi aparatury. Ke starému videu přece potřebujeme DVD přehrávač, k němu zase receiver a tak dále. Radost z nového přístroje však rychle zkazí zjištění, že jeho dálkové ovládání (dále DO) ovládá souběžně i funkce jiného přístroje.

Přátelské pozdravy z Číny

Problém vzájemných kolizí signálů DO u elektroniky zažívají uživatelé všech přístrojů napříč celým spektrem výrobců od neznámých značek, až po ty renomované. Nicméně lze vypozorovat mnohem větší výskyt těchto problémů u produktů vyrobených na Tchaiwanu čí v Číně, kde dnes vyrábí konzumní spotřební elektroniku prakticky všichni. Není také divu, když výrobky třeba desítky různých výrobců, sjíždí ze stejného výrobního pásu jediné továrny kdesi v průmyslové zóně na Dálném východě. Jsou používány stejné prefabrikované díly, stejné elektronické součástky a stejné signálové kódy.

Nejčetněji kolidují DO DVD přehrávačů s AV receivery, případně ještě s videorekordéry. Ovladače televizních přijímačů kupodivu tyto problémy až na výjimky nemívají (asi proto, že dovážet těžké a rozměrné televize z Číny se dvakrát moc nevyplatí). Pokud pak chceme tato zařízení používat současně, může nám to způsobovat až infarktové stavy. Nebo ještě hůř, musíme se zvednout z kanape a jít zařízení ovládat osobně. Jak nechutné a nehodné tvora považujícího se za technologicky nejvyspělejšího v celém širém vesmíru:) Sama technologie nás sráží na kolena a ohýbá naše hřbety k čelním panelům neposedných strojů.

Konkrétní příklad

Rozhodl jsem si ke svému domácímu DivX/DVD přehrávači Yamada DVX6600 pořídit pořádný receiver s reproduktory, neboť vyšší výkon je vyšší výkon. Nakonec jsem vybral receiver Yamaha HTR5630-RDS (podobnost názvů značek je čistě náhodná). Zvukový výstup byl vynikající. Mou radost však záhy zhatil fakt, že tlačítko “volume –“ na DO receiveru slouží zároveň jako tlačítko “Menu“ na DVD přehrávači, takže pokud jsem se rozhodl uprostřed filmu ztlumit trochu hlasitost, rázem jsem se též ocitl v menu DVD disku, což věru nepotěší. Kupodivu opačně to nefunguje, takže pomocí DO Yamady nelze ovládat hlasitost Yamahy. Kódy se shodovali ještě v několika dalších funkcích, které však nebyly tak podstatné, takže nevadily.

K TÉMATU  Nový „Voice Engine“ od OpenAI naklonuje váš hlas za pouhých 15 sekund

Jak z toho ven

Moderní člověk má tendence vymýšlet pokud možno co nejsložitější řešení každého problému. Takže na zahraničních fórech jsem se setkal s pokusy s programováním univerzálních DO, vášnivými diskusemi ohledně možnosti přeprogramování kódů DO ve firmware DVD přehrávačů a tak dále. Dokonce někteří zoufalci došli tak daleko, že do přehrávače nahráli firmware z jiného přístroje se stejným čipsetem a někde si sehnali DO z té druhé mašinky. Pokud měli štěstí a svůj přehrávač nezničili, tak zjistili, že se už sice zařízení neovlivňují, ale že každé tlačítko má ve skutečnosti jinou funkci, což je snad ještě horší, než původní stav.

Opět se potvrzuje, že ta nejjednodušší řešení jsou ta nejlepší. Jsem si naprosto jist, že na to musel přijít už někdo přede mnou, protože je to opravdu jednoduché a s prakticky nulovými náklady.

Princip

Stačí si jen uvědomit, že DO pracují s infračerveným paprskem, což není nic jiného než prachobyčejné světlo jisté vlnové délky a intenzity, dané vysílací diodou. Pokud tedy správně ovlivníme intenzitu vyzařovaného světla, je možné kolize odstranit. Budeme tedy potřebovat polopropustný filtr, který sníží výkon vysílací/přijímací diody. Pokud se mezi vysílačem a přijímačem bude nacházet pouze jeden filtr, signál bude sice slabší, ale bude postačovat k vzájemné komunikaci. Pokud budou mezi diodami filtry dva, bude to již velká překážka a signál k přijímači nedoputuje. Toť vše.

Praxe, aneb domácí dílna

Vraťme se k mému příkladu. Jako filtr použijeme kotouček z normální diskety, která se nám jistě válí bez užitku někde v koutě (je to poprvé po třech letech, co jsem opět potřeboval disketu:). Vystřihl jsem z něj čtvereček a pásek nezbytné velikosti na překrytí vysílací a přijímací diody. Pomocí průhledné lepící pásky stejného tvaru a jen trochu větší velikosti jsem přelepil filtr přes přijímací diodu na přehrávači a na DO receiveru. Snažil jsem se při tom zapojit obě své levé ruce, aby design zařízení tímto zásahem příliš neutrpěl a dá se říci, že pokud se to udělá dobře, tak oko člověka neznalého původního stavu, nic nepozná.

K TÉMATU  Jak na to: Upravujeme firmware DVD DivX přehrávače

Problém je tím odstraněn. Ovladač receiveru už nemůže přes dva filtry ovládat DVD přehrávač. Samozřejmě to neřeší stav, kdy DO přehrávače ovládá též receiver, ale to nebyl můj případ. U zesilovače jsem po tomto zásahu nezaznamenal nijak sníženou citlivost ovladače, ani na maximální vzdálenost čtyř metrů a ve standardních úhlech. U Yamady 6600 se dosah DO zkrátil z šesti metrů na cca tři a půl až čtyři metry a reakce na povely z větších úhlů byly trochu horší než před úpravou.

Celá operace trvala necelé čtvrt hodiny (včetně demolice pouzdra diskety), nestála žádné finanční investice a je samozřejmě stoprocentně vratná.

Článek je z 2.8.2004, původně vydaný naším autorem na Zive.cz. Jak ale ukazují dotazy, stále může být aktuální!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek