Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Špetka televize k PC: recenze LCD Mustiff 1902

13. 07. 2008

LCD monitory s integrovanými funkcemi LCD televizoru jsou čím dál oblíbenějším artiklem. Ceny monitorů potěšitelně klesly a tak už není takový problém připlatit si několik set korun za nějaké ty funkce navíc a udělat tím z obyčejného monitoru od počítače vskutku víceúčelové zařízení. LCD monitor Mustiff 1902 patří do spektra těch nejdostupnějších a nás zajímá, co lze čekat od prakticky nejlevnějšího devatenácti-palcového “LCD televizoru“.

Pokud slyšíte o značce Mustiff poprvé, vězte že to jeden z mnoha výrobců levných LCD monitorů z Číny, který se v naší distribuci už pár let prodává. Dříve byly tyto výrobky prodávány pod značkou Codegen, stejně jako počítačové case od stejného výrobce. Mustiff 1902 opravdu nelze brát jako plnohodnotnou LCD televizi, ale spíše LCD monitor s integrovaným analogovým TV tunerem. Technické parametry displeje sumarizuje následující tabulka:

Obrazovka: 19”; TFT, 16:10
Kontrast: 1000:1
Jas: 250cd/m2
Doba odezvy: 5 ms
Rozlišení: 1440 x 900 bodů
Repro: 2×2,5W
Vstup: 15-pinů D-Sub, Audio, S-video, RF in
Hmotnost: 7,1 kg
Montáž na zeď: ano (VESA)
Úhly pohledu:: 160 / 160°
Spotřeba: 35W/1W

Tento 16:10 monitor jak vidno parametry nijak nevybočuje z toho, co je momentálně obvyklé mezi nejlevnějšími LCD monitory. Nelze tedy čekat ani špičkové hodnoty, nebo vyšší výbavu s digitálním video vstupem a podobně. Nijak zvlášť se na něm nevyřádili ani designéři a tak působí tělo přístroje z matného černého plastu poněkud stroze a to včetně řady hranatých ovládacích prvků na přední liště. Rámeček je tenký a také hloubka dosahuje necelých 7 cm. Na stole tedy nezabere mnoho místa. Malé reproduktory jsou umístněny v noze monitoru a jejich zvukový projev nijak neoslní. Jako základní zvukový doprovod v nižších hlasitostech ale postačí. Konstrukce nohy umožňuje vertikální naklánění a poskytuje displeji takřka nepřekonatelnou stabilitu.


Vzhled spíše účelný

Vzadu se střetneme opravdu jen s nezbytným minimem konektorů. Klasickému D-SUB vstupu sekundují už jen kompozitní, S-Video a stereo vstup buď přes Cinch nebo přes Jack. Konektorem Jack je řešen také výstup zvuku, takže není problém připojit externí reproduktory. Opravdová LCD televize by měla mít ještě alespoň SCART s RGB, ale musíme ho oželet. Zbývá už jen anténní konektor a konektor napájení, protože zdroj není integrovaný a tak je nutné zapojit přibalený adaptér. VESA otvory umožňují montáž displeje na zeď. Součástí balení je také jednoduchý dálkový ovladač. Lze s ním ovládat všechny (těch několik) funkce displeje.


Boční pohled

Jako monitor poslouží nenáročnému uživateli dobře. Obraz je v rámci možností analogového VGA propojení dobře čitelný, bez většího rozostření. Pochválit musíme rovnoměrnost podsvícení displeje a velice dobré boční pozorovací úhly. Povrch LCD kryje silnější lesklé plexisklo. Na jednu stranu vznikají odlesky, na stranu druhou je displej lépe chráněn proti možnému fyzickému poškození. Barevné podání je také v pořádku, nicméně si s ním lze v OSD menu pohrát dle vlastního uvážení.


Vzadu najdeme VESA otvory pro připevnění na zeď

Vestavěný tuner je pouze analogový a jeho citlivost je průměrná. Pokud se mu dostane rozumného signálu ať už z éteru nebo z kabelové televize, odmění se obstojným obrazem. Přes dálkový ovladač lze měnit poměr stran z 16:10 na 4:3, bohužel chybí funkce pro zvětšení obrazu nebo roztažení TV signálu vysílaného v 16:9 na celou obrazovku. Drobný nedostatek jsme odhalili také v regulaci hlasitosti, kdy se snižuje jen velmi pozvolna a ještě v posledním kroku před kompletním ztlumením je hlasitost relativně vysoká. Jak jsme už zmínili, není to LCD televize, takže chybí dekodér teletextu, řazení kanálů podle obliby, zmrazení obrazu a podobné funkce, na které jsme u televizí zvyklí.


Oproti klasické LCD TV chybí SCART vstup. DVI, natož HDMI jsme ani neočekávali.

K S-Video a posléze i kompozitnímu vstupu jsme připojili DVB-T set top box a musíme konstatovat, že obraz z těchto vstupů odpovídá jejich specifikaci a oba jsou použitelné. Samozřejmě S-Video je o poznání kvalitnější, kompozitní obraz generoval větší neklid obrazu ve velkých jednolitých barevných celcích a drobné duchy světlých prvků na tmavém pozadí (závěrečné titulky ve filmu atd.). Oba vstupy provází nepatrné rozostření obrazu, což paradoxně v případě připojeného set top boxu není zcela na škodu, protože ostré hrany a viditelná komprese našeho nedokonalého DVB-T vysílání se tím do jisté míry potlačily a tak obraz působí subjektivně mnohdy i lépe.


Jednoduchý ovladač zvládne všechna nastavení a přepínání vstupů signálu

Počítáme

Je jasné, že nejsilnějším důvodem k pořízení LCD monitoru Mustiff 1902 bude jeho cena. Oproti nejlevnějšímu klasickému monitoru stejné velikosti si za TV tuner a analogové vstupy připlatíme cca 1000Kč. Nejlevnější konkurenční displej s analogovým tunerem (ale také lepší výbavou) pak stojí opět cca o 1000-1200 Kč více, než Mustiff. Dosti ale strohých čísel. Testovaný monitor neoslňuje designem, výbavou, ani parametry a najdou se u něj i v této cenové relaci nezbytné drobné chybky. Pokud ale řešíte levný monitor a zároveň televizor třeba dětem do pokojíčku, může být Mustiff solidním a dostupným východiskem obojího. Stejně tak se uplatní všude tam, kde je třeba levně promítat videosignál z analogového zdroje.


Do příslušenství zahrnul výrobce naprosto všechny kabely, které bychom mohli k propojení potřebovat

Jestliže chcete špičkovou televizi v profesionálním počítačovém monitoru, i to je možné, ale samozřejmě ve zcela jiných finančních dimenzích. Každopádně se můžete těšit na připravovanou recenzi monitoru, který se snaží oba tyto požadavky splnit. Jedná se o 24’’ Samsung T240HD.

K TÉMATU  Chytrá domácnost – hudba budoucnosti? Ale vůbec ne!

LCD monitor Mustiff 1902 zapůjčil e-shop www.lcdmonitor.cz .

 

Plusy a mínusy
+ cena – málo AV vstupů
+ rovnoměrné podsvícení a boční úhly pohledu displeje – chybí možnost zvětšení přijímaného obrazu
+ přepínání 4:3/16:9 na DO – zvuk reproduktorů
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Nepřehlédněte

Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek