Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Tento autonomní robot se umí valit po souši i létat přes překážky

30. 07. 2023

30. 07. 2023

Startup založený studenty, Revolute Robotics, z Arizony, postavil plně autonomního robota, který se dokáže kutálet do cíle a dokonce i létat přes překážky v cestě. Jeho název je Hybrid Mobility Robot (HMR) a pozorovat ho v pohybu je skutečný zážitek. Autonomní roboti přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Někdo umí létat, někdo používá kola a někdo dokonce chodí na dvou nohách. Obvykle jsou navrženy s ohledem na konkrétní aplikaci a jsou vybaveny nástroji, které to umožňují. Míchání režimů pohybu je však složitá hra a zdá se, že startup rozlouskl hádanku docela dobře.

Létající robot

Myšlenkou vývoje robota je automatizace inspekcí ve stísněných prostorách. Na ropných plošinách nebo v hlubinných důlních šachtách je prostor omezený a přimět lidi, aby je kontrolovali, s sebou nese vysoká bezpečnostní rizika. Operace jsou zastaveny a kontroly mohou trvat týdny, což zvyšuje náklady podniku.

Řešením společnosti Revolute Robotics je autonomní bot, který se může pomocí dvojice gyroskopických kardanových prstenců kutálet libovolným směrem. Dokáže zapnout své čtyři vrtule, když potřebuje přeletět překážky nebo se při kontrole jednoduše dostat do nepřístupné zóny.

Nastavení se skládá z kamery nebo senzoru, které lze přepínat v závislosti na aplikaci, a celá sestava je umístěna uvnitř lehkého exoskeletu, který je dostatečně pevný, aby absorboval otřesy při pádech nebo odskocích na nerovném terénu. Navíc také zakrývá vrtule, takže robot může pracovat i v blízkosti jiných lidí.

Aplikace robota

Primárním způsobem pohybu pro robota je kotoul. Šetří také energii během provozu, protože létání vybíjí baterii pětkrát rychleji. Nicméně schopnost létání dává robotovi příležitost uniknout z neočekávaných situací, jako je pád z vysoké římsy.

Robot může být také nasazen v pátracích a záchranných misích, kde je čas rozhodující a efektivita operace je umocněna použitím roje místo jednoho robota. Dalo by se také vidět, jak jsou tyto roboty používány pro bezpečnostní účely, jako je kontrola podezřelé položky nebo hlídkování velkého perimetru a udržování lidí mimo nebezpečí. Stejně jako u většiny technologií botů by ji mohla také použít armáda v napadených prostředích pro průzkumné mise.

Revolute se obrátil na crowdfunding, aby získal peníze na výrobu svého robota a připravil jej na komerční nasazení. Ačkoli jsou roboti v současnosti poměrně velké, lze je rozhodně zmenšit pro civilní aplikace, jako je kontrola potrubí. Nemělo by tedy být žádným překvapením, pokud se s jedním takovým v budoucnu objeví v budově poblíž vás energetická společnost.

Díky plně autonomnímu provozu lze robota jednoduše vysvobodit a on se bude kutálet dokola pomocí kardanových prstenců, dokud není cíl mise dokončen.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek